Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dodik: Srbi i Hrvati moraju da sarađuju, Vučić može pomoći

16.09.2020. 20:13 21:08
Piše:
Foto: TANJUG / DRAGAN KUJUNDZIC / an

ZAGREB: Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas u Zagrebu da su Srbi i Hrvati kao najveći narodi na ovom prostoru primorani da sarađuju i izrazio uverenje da će do te komunikacije doći, a da srpski predsednik Aleksandar Vučić može pomoći u stabilizaciji prilika.

"Mislim da je greška ne komunicirati. Mislim da (Aleksandar) Vučić ima dobre namere i da može pomoći u stabilizaciji ukupnih prilika", rekao je Dodik za hrvatski RTL posle razgovora sa zvaničnicima te zemlje upitan da li je bez saradnje Hrvatske i Srbije moguće poboljšanje stanja u BiH.



Dodik je napomenuo i da su Srbi i Hrvati kao narodi kroz istoriju imali teška sučeljavanja i da nose teško breme, ali ističe da su u ovom trenutku najvažniji narodi na ovom prostoru, da imaju svoje države.



"Naprosto smo primorani sarađivati, ja verujem da će do te komunikacije doći i treba do nje da dođe", poručio je Dodik.



On je rekao i da se zalaže za mir, stabilnost i dogovor, ali da Sarajevo Srbe tretira kao agresore.



"Kako mogu ja koji sam rođen u Banjaluci biti agresor u Banjaluci. Moja politika je da se problemi reše", istakao je Dodik dodajući da se 25 godina hrabri jedan hibrid koji je neuspešan, i da ga "hrani" međunarodni faktor.



"Ono što ne funkcioniše u BiH, nisu krivi lokalni politički faktori u BiH, nego međunarodni faktor koji je grubo upravljao BiH, koji je donosio zakone, menjao ustave, donosio pojedinačne odluke", kazao je Dodik.



Rekao je i da je hrvatskog predsednika i premijera upoznao sa situacijom u BiH i stavovima iz viđenja Srba, i činjenicom da je međunarodni faktor devastirao Dejtonski sporazum.



On je naveo i da se Hrvatska smatra jednim od garanta Dejtonskog sporazuma i da joj je dužnost da štiti slovo Sprazuma. "Očigledno je da je mnogo stvari promenjeno. Moram reći, pre svega na štetu Hrvata, a onda i nas Srba u BiH. Predsednik (Zoran Milanović) je hteo da bude upoznat na koji način mi vidimo da to treba rešavati", naveo je Dodik.



Prema njegovom mišljenju, pre svega se mora poštovati konstitutivnost naroda i prava koja su stečena Dejtonskim sporazumom, odnosno Ustavom BiH, i da niko ne može birati predstavnike - kao u slučaju da Bošnjaci biraju člana predstavništva Hrvata, Komšića glasovima Bošnjaka i on sprovodi bošnjačku, a ne hrvatsku politiku.



"To sigurno nije dobro. Nije dobro za ukupne odnose u BiH, nije dobro za poverenje Hrvata i Srba u BiH", zaključio je Dodik.

Glavna tema razgovora Plenkovića i Dodika saobraćajne veze

ZAGREB: Glavna tema razgovora premijera Hrvatske Andreja Plenkovića i srpskog člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, bila je dalji razvoj saobraćajnog povezivanja Hrvatske i BiH, s posebnim naglaskom na izgradnju novog drumskog mosta kod Gradiške i pristupnih saobraćajnica, saopšteno je iz hrvatske Vlade posle današnjeg sastanka u Zagrebu.



"Taj most je zajednička investicija Hrvatske i BiH, kojom će se bitno povećati volumen i protočnost prometa ljudi i robe, na korist obe zemlje", naglašava se u saopštenju.



Plenković je, kako se dodaje, istakao važnost povratka prognanih Hrvata, kao i zaštite njihove imovine, prenosi RTRS.



"Na sastanku je potvrđeno da će trasa auto-puta Banjaluka - Prijedor ići alternativnim pravcem, čime će se zaštititi imovina Hrvata na tom području i izbeći rušenje njihovih kuća", kaže se u saopštenju.



Navodi se da su Plenković i Dodik razgovarali i o snažnijoj privrednoj saradnji, ulaganjima, podršci Hrvatske evropskom putu BiH, te situaciji na jugoistoku Evrope, kao i o problemu nezakonitih migracija.



Osim sa Plenkovićem, Dodik je posetio je i Sabornu crkvu i razgovarao sa mitropolitom zagrebačko-ljubljanskim Porfirijem.

Piše:
Pošaljite komentar