Zorana Mihajlović s vrednim ženama Stapara: Čuvarke naše tradicije zaslužuju podršku
STAPAR: Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorana Mihajlović, obišla je tkačku koloniju u Staparu kraj Sombora i tom prilikom izjavila da je podrška starim zanatima poput ćilimarstva prilika da pokažemo svetu šta sve naše žene mogu da naprave sa svojih deset prstiju.
Ona je koloniju obišla sa predstavnicima diplomatskog kora, ambasadora SAD, Kanade, Izraela, Nemačke, Finske, Belgije Brazila, Egipta, Austrije i Argentine, ali republičkih i lokalnih institucija.
Cilj tkačke kolonije je osnaživanje žena u izradi rukotvorina i očuvanje tradicionalnog ćilimarstva kao nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije i promovisanja srpske kulture. Ovogodišnja manifestacija promoviše dostignuće Staparskog ćilima, koji je zvanično nominovan za Uneskovu listu svetske kulturne baštine. Tkačka kolonija se održava uz podršku Etno mreže, NALED-a, gradova Sombor, Pirot i Novi Pazar uz pokroviteljstvo Koordinacionog tela SAD i Kanade.
Čuvajući kulturno nasleđe staparske žene nas podsećaju na to šta smo bili, šta jesmo i šta možemo da budemo u budućnosti.
- Nekada se za par ćilima moglo kupiti jutro zemlje, a danas se o njima malo govori. Pokrenuli smo akciju kako bismo vratili vreme da se opet o našem nasleđu zna u svetu i kada će ove rukotvorine krasiti brojne domove. Plan nam je i da uvedemo institut „čuvari tradicije” zbog svega što naše žene izrađuju. Bilo koji zvaničnik da dođe u Srbiju, sa sobom nosi te rukotvorine, jer želimo da pokažemo svetu šta Srbija ima. Tako je predsednik Aleksandar Vučić, između ostalih, ruskom predsedniku poklonio pirotski, a kineskom staparski ćilim - rekla je Zorana Mihajlović.
Uz podsećanje na težak položaj žena na selu, Zorana Mihajlović je rekla da se od nove vlade očekuje da usvoji zakone koji su bazični okvir za podršku ženama preduzetnicama i seoskim ženama.
- Polovina seoskih žena je formalno nezaposlena, 60 odsto nema pravo na penziju, samo sedam odsto su vlasnice imovine. Očekujem da usvojimo važne zakone u ovoj oblasti, poput zakona o zanatstvu, socijalnom preduzetništvu, kao i o rodnoj ravnopravnosti, i na taj način pomognemo ženama da izađu na tržište- rekla je Mihajlovićeva.
Potpredsednica Vlade zahvalila je ambasadorima Nemačke i Kanade na podršci inicijativi da se tri ćilima iz Srbije nađu na listi UNESKO.
Gradonačelnik Sombora Antonio Ratković rekao je da ovaj grad svoje bogato multikulturno nasleđe uspeva da objedini u jedinstvenu kulturno-gastronomsku ponudu ovog područja.
- Sombor iz bogate kulturne baštine crpi izuzetne turističke potencijale kao šansu za dalji ekonomski razvoj. Staparski ćilim i drugi lokalni proizvodi u tome imaju značajno mesto - rekao je Ratković.
Ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri rekao je da je ponosan na dugogodišnju saradnju ambasade sa Etno-mrežom, koja organizuje ovu koloniju.
- Tokom proteklih 15 godina USAID je investirao više od 100.000 dolara u aktivnosti Etno-mreže, čime je ova organizacija postala prepoznatljiv brend u zemlji i svetu, ali i pomogla ženama da steknu više nezavisnosti i sebi kreiraju bolju budućnost- rekao je Godfri.
Kanadska ambasadorka Kati Čaba izjavila je da je u svojoj diplomatskoj karijeri imala priliku da se upozna sa kulturnom baštinom brojnih zemalja, te da joj je drago da su kroz kanadski fond mogli da pomognu rad Etno-mreže i podrže unapređenje rodne ravnopravnosti u Srbiji.
- Pandemija koronavirusa je donela nove izazove i na ovaj način smo želeli da pomognemo žene da se osnaže i izbegnu negativne posledice krize. Srbija ima bogatu kulturnu baštinu, a to može biti jedan od faktora za ekonomski napredak pojedinaca i društva u celini, te lokalni razvoj- rekla je Čaba.
V. H.