U Melencima druga faza obnove Bibićeve kuće
MELENCI: Prvih dana septembra počela je realizacija druge faze rekonstrukcije Bibićeve kuće u Melencima, saopštio je Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin
. Druga faza obuhvata obnovu dvorišnih fasada, krovne konstrukcije dvorišnog krila i celokupne stolarske, kao i molersko-farbarske i bravarske radove.
Početkom oktobra prošle godine započeti su konzervatorsko – restauratorski radovi na Bibićevoj kući i prva faza radova je završena u decembru.
U prvoj fazi sanirana je krovna konstrukcija glavnog krila i postavljen je novi krovni pokrivač. Takođe, uređena je i fasada, i to prema autentičnom izgledu ovog objekta.
- Bibićeva kuća je dugi niz godina bila u veoma lošem stanju. Zbog oštećenja krovnog pokrivača, odnosno starog biber crepa, kao i prokišnjavanja, došlo je do truljenja krovne građe, deformacije oblika krova, pojave pukotina i propadanja konstrukcije objekta. Na krovu su bila primetna oštećenja zbog kojih su se pojavile deformacije tavanske konstrukcije. Usled sleganja zidova, nastale su i znatne pukotine na zidovima. Zbog svega toga pretila je opasnost od urušavanja ovog vrednog spomenika kulture – ističe arhitekta konzervator Spomenka Urošević iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
Ovaj Zavod je izradio konzervatorsko-restauratorski projekat sanacije i adaptacije Bibićeve kuće u Melencima još 2009. godine, kada je objekat bio pod prethodnom zaštitom. Nakon što je kuća utvrđena za kulturno dobro 2018. godine i učestvovanja na konkursu Ministarstva kulture i informisanja, projekat je dobio sredstva za realizaciju prve faze radova.
Po završetku druge faze, uslediće i treća, kojom će biti obuhvaćeni radovi u enterijeru. Nakon obnove, predviđeno je pretvaranje Bibićeve kuće u objekat kulture, sa spomen -sobom plemićke porodice Bibić i značajnih istorijskih ličnosti Melenaca.
Bibićeva kuća je podignuta 1896. godine u stilu akademizma sa elementima neorenesanse. Predstavlja primer bogatije građanske kuće podignute krajem 19. veka u Melencima.
Ž. Balaban