Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Tokom pandemije više firmi osnovano nego ugašeno

10.09.2020. 09:12 09:13
Piše:
Foto: pixabay.com

NOVI SAD: Pandemija koronavirusa u celom svetu, pa i u našoj zemlji, nanela je ozbiljne društvene i ekonomske posledice, ali i pored vanrednog stanja i krize, u prvih šest meseci u Srbiji je bilo više novoosnovanih nego ugašenih privrednih subjekata i to za 6.313, a aktivno je radilo 389.644 privrednih društava i preduzetnika, što je više nego na kraju 2019. godine kada ih je bilo 386.913.

To je rezultat analize koju je objavio NALED, zasnovane na podacima Poreske uprave i Agencije za privredne registre koja je sprovedena u okviru takmičenja Šampioni preduzetništva 2020.

U izvšetaju koji je objavio NALED ukazuje se da će oporavak  u velikoj meri zavisiti od sposobnosti da se očuvaju postojeća privreda i radna mesta, ali i da se podstakne preduzetništvo, novo zapošljavanje i inovacije. Ističe se i da analiza pokazuju da mere Vlade Srbije za podršku privredi daju rezultate, ali da se na lokalnom nivou još mnogo toga može  uraditi kako bi se preduzetnici upoznali s olakšicama i podsticajima za  pokretanje i razvoj biznisa.

A analiza kaže da je u prvoj polovini godine osnovano 18.124 novih privrednih subjekata među kojima je preduzetnika tri četvrtine ili 13.576, dok je privrednih društava 4.548. Ta brojka je za 22,4 odsto manja u odnosu na isti period lane, a u odnosu na prosek u prethodnih pet godina za 18 odsto manja. U aprilu je osnovano svega 864 privrednih subjekata, što je četiri puta manje od proseka za taj mesec u prethodnih pet godina. Ipak, u maju je počinje rast broja novoosnovanih privrednih subjekata, a u junu ih je bilo 5.365, što je najbolji rezultat u proteklih pet godina.

U periodu januar-jun obrisano je 11.811 privrednih subjekata - 85 odsto ili 10.032 preduzetnika i 15 odsto privrednih društava - 1.779. U odnosu na prethodnu godinu broja obrisanih privrednih subjekata manji je za 11,9 odsto ili 13.407, a u odnosu na prethodnih pet godina za skoro 10 odsto.  U odnosu na prethodne godine značajna je razlika u broju brisanja u aprilu i maju ove i to, ističe se u izveštaju, zbog mera Vlade Srbiej za podršku privredi, a delom zbog zastoja privredne aktivnosti i činjenice da su nadležne državne institucije radile smanjenim kapacitetom, a mnogi preduzetnici iskoristili mogućnost da privremeno prekinu da rade.


Takmičenje gradova i opština

Takmičenje gradova i opština Šampioni preduzetništva 2020, pokrenuli su NALED i Republički sekretarijat za javne politike, pod pokroviteljstvom Vlade Srbije i uz podršku projekta nemačke razvojne saradnje „Reforma javnih finansija - Agenda 2030“ koji implementira GIZ.

Cilj je da se lokalne samouprave podstaknu i aktivno uključe u stimulisanje preduzetništva i legalnog poslovanja kroz promociju nacionalnih i lokalnih programa podrške, kao i da se prepoznaju primeri najbolje prakse u Srbiji, odnosno podrži dalja primena onih podsticajnih mera koje daju najbolje rezultate, što je posebno važno u svetlu aktuelne pandemije koronavirusa.


Naime, čak 24.903 preduzetnika, kod kojih je zaposleno oko 17.300 radnika, privremeno je prekinulo obavljanje delatnosti. Veliki broj prekida zabeležen je u martu - više od 10.000, a nakon toga je usledio opadajući trend. U izveštaju se ukazuje da se razlog za rast broja privremenih prekida rada, osim vanrednog stanja, može tražiti i u početku primene „testa samostalnosti“ za preduzetnike koji plaćaju paušalni porez.

Među delatnostima gde je bilo najviše prekida -7.034 ili 28,2 odsto prednjači Računarsko programiranje, konsultantske i s tim povezane delatnosti i, kako se navodi u izvšetaju, može se pretpostaviti da je većina ovih preduzetnika zapravo prešla u radni odnos kod svojih poslodavaca. Među opštinama i gradovima prednjači jedan od centara IT industrije Novi Sad s 2.663 privremena prekida, što čini 10,7 odsto ukupnog broja prekida.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar