Smisao zajedničke izjave - dijalog Beograd/Priština je pod okriljem EU
BRISEL: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je smisao zajedničke izjave, koja je potpisana u Briselu, da će se nastaviti razgovori Beograda i Prištine pod okriljem EU, kao i da postignuti dogovori u Vašingtonu mogu dati doprinos dijalogu.
Upitan o zajedničkoj izjavi koju su potpisali on i premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti u Briselu, uoči današnje runde razgovora na najvišem nivou, Vučić je rekao da su tu izjavu, kako je on razumeo, potpisali svi zajedno, sa EU.
"Oni, valjda, da su sagledali rezultate onoga što smo imali u Vašingtonu, da će deo toga da koriste, da EU nastavlja da bude fasilitator dijaloga", rekao je Vučić novinarima u Briselu.
On kaže da se sa EU razgovara o svim važnim političkim temama.
"Oni su sagledali rezultate našeg samita u Vašingtonu, gledaće da deo toga iskoriste i nastavićemo da razgovaramo u Briselu po okriljem EU, to je smisao saopštenja", rekao je Vučić i dodao da se saopštenje može naći i na sajtu Predsedništva Srbije.
U zajedničkom saopštenju koje je objavljeno na sajtu predsedništva se navodi:
Povodom nastavka dijaloga izmedu Beograda i Prištine pod okriljem Evropske unije, predsednik Aleksandar Vučić i premijer Avdulah Hoti potvrdili su visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbednost i potpredsedniku Evropske komisije Žozepu Borelu da najviši prioritet daju evropskim integracijama i nastavku dijaloga između Beograda i Prištine pod okriljem EU, koji je ključni element njihovog puta ka EU.
Takođe, posvećeni su tome da udvostruče svoja zalaganja kako bi se obezbedilo dalje usklađivanje sa EU u skladu sa obavezama koje je svaka strana preuzela.
Sa tim u vezi, nedavno postignuti dogovori u Vašingtonu, koji se zasnivaju na prethodnim obavezama iz dijaloga koje su dve strane preuzele, mogu da daju koristan doprinos postizanju sveobuhvatnog, pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji odnosa.
Aleksandar Vučić preneo je danas da su, tokom nove runde dijaloga Beograda i Prištine, otvorene dve nove teme - Zajednica srpskih opština, kao i imovina i finansijski zahtevi.
Kazao je, u izjavi novinarima, da je razgovarano danas o nestalim osobama, interno raseljenim i ekonomskim pitanjima, a da je usaglašeno da se otvore dve nove teme.
Preneo je da će razgovori o ZSO biti nastavljeni 17. septembre na nivou šefova pregovaračkih tima, a potom 28. septembra na visokom nivou.
Vučić je rekao da dolaze najteža pitanja, prema kojima postoje potpuno suprostavljeni stavovi, zbog čega će biti razgovori komplikovani i teški.
„U svakom slučaju nisam nezadovoljan današnjim sastankom“, podvukao je on.
Aleksandar Vučić najavio je iz Brisela da će se, čim bude formirana nova vlada i skupština počne da radi u punom kapacitetu, pred poslanicima naći tema Kosova i Metohije.
Vučić je novinarima u Briselu preneo da je tokom dana u dve sesije razgovarao sa Avdulahom Hotijem i Skenderom Hisenijem, dodajući da ti razgovori nisu nikad ni laki ni jednostavni za Beograd.
"Čim se bude formirala nova vlada i Skupština počne da radi u punom kapacitetu, idemo pred skupštinu sa temom KiM. Imali smo pre 5-6 meseci u parlamentu, ali želimo da svi koji učestvujemo u razgovorima iznesemo pred parlament o čemu se razgovara, šta je to što radimo, šta je dobro, a čemu se ne radujemo", rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić izjavio je da je za Srbiju suštinska tema, o kojoj se danas u okviru dijaloga razgovaralo u Briselu, jeste ekonomija, odnosno da se ukinu sve barijere i omogući slobodno kretanje roba, ljudi, usluga i kapitala.
Vučić je novinarima u Briselu rekao da je izuzetno važno da više u budućnosti ni sa jedne strane ne bude uvođenja bilo kakvih taksi ili tarifa.
"To je za nas važno. Mnogi ljudi to potcenjuju, naročito oni koji pristojno žive i ne zanimaju ih takva pitanja, a to su pitanaj od suštinskog značaja za našu zemlju", rekao je Vučić i podsetio da je sporazumom u Vašingtonu dogovoreno i da se Priština pridruži inicijativi mini-Šengen.
Ističe da će to stvoriti zajedničko tržište rada i robe i da će ona doprineti napredak celom regionu.
Vučić navodi da se u Briselu razgovaralo i o interno raseljenim i nestalim licima, kao i o mogućnosti uvida u sve arhive, kako bi se istražilo gde su posmrtni ostaci 1.000 Albanaca i oko 530 Srba, koji se vode kao nestali.
Ističe da je to pravda za njih, ali i za njihovu decu i članove porodice.
Vučić je ukazao da ne preskače ni jedne ni druge i da i jedan i drugi narod zaslužuje pravdu, jer se time, ističe, gradi poverenje za budućnost.
Aleksandar Vučić izjavio je da će prištinska strana doneti zakon o povratku raseljenih, navodeći da je to bilo insistiranje srpske strane.
Vučić je novinarima u Briselu rekao da, ipak, po tom pitanju ne očekuje preveliki pomak, ali da to jeste veliko dostignuće u okviru realnih rezultata.
"Ne mislim da će biti toliko veliko, ali onome ko želi da dočeka starost ili bilo šta na svom ognjištu, omogući će mu nešto bolje uslove nego što su ih imali do danas. Govorim o realnom životu, očekivati čuda to nije objektivno i nije realno", rekao je Vučić.
Navodi da se u Briselu razgovaralo i o nestalim licima, kao i o mogućnosti uvida u sve arhive, kako bi se istražilo gde su posmrtni ostaci 1.000 Albanaca i oko 530 Srba, koji se vode kao nestali.
Ističe da je to pravda za njih, ali i za njihovu decu i članove porodice.
Vučić je ukazao da ne preskače ni jedne ni druge, i da i jedan i drugi narod zaslužuju pravdu, jer se time, ističe, gradi poverenje za budućnost.
Aleksandar Vučić rekao je da očekuje da se razgovara o ekonomskom planu za oporavak Zapadnog Balkana.
„Ne očekujemo onoliko novca koliko je pričano ranije. Ali, očekujemo podršku evropskih poreskih obveznika. Svaka pomoć će dodatno podstaći našu ekonomsku agendu“, rekao je Vučić novinarima posle nove runde dijaloga Beograda i Prištine.
Kazao je da se čeka da se u narednih mesec i po dana obznani visina pomoći.
„Da vidimo sa koliko novca i koliko projekata možemo da računamo“, dodao je on.
Aleksandar Vučić izjavio je da je ponosan na Sporazum koji je potpisan u Beloj kući i na činjenicu što je Srbija uspela da se izbori da ne prizna nezavisno Kosovo.
"Poslednja stvar koju smo slušali kada je najavljen susret u Vašingtonu jeste bila - ''priznaćeš nezavisno Kosovo''. Kad su videli da nismo, onda su počeli da govore o drugim stvarima, pa im ođednom smetaju auto-putevi, mini šengen...", rekao je Vučić za Pink u Briselu, povodom komentara dela opozicije u zemlji.
On je dodao da će iza njega ostati auto-putevi i fabrike, a iza nekih drugih samo Veliki brat i pokradene sekunde sa RTS i Pinka.
Vučić je rekao da je, naravno, znao šta je pisalo u sporazumu i objasnio da se, kako je zabeleženo na video snimku, okrenuo onda kada je Donald Tramp pomenuo jul, a on, Vučić, zna da je ovogodsišnji septembar, što je, inače, rok za otvaranje predstavništva PKS u Izraelu, a premeštanje ambasade je planirano za iduću godinu.
"Svakom je jasno kad pogleda. A, jul je sledeće godine, a on nije naglasio da je reč o sledećoj godini, i to je jedini razlog zašto sam se okrenuo", rekao je Vučić.
Ponovio je da je inače "tri puta proveravao" i šta stoji u dokumentima i da nam ne dođe Hotijeva fascikla.
I neće više, kaže tim povodom, učestvovati u "političkoj zadruzi" koju neki pokušavaju da organizuju.
Aleksandar Vučić poručio je iz Brisela kritičarima, koji traže njegovu ostavku zbog potpisivanja sporazuma u Vašingtonu, da se ponosi onim što je postignuto u Beloj kući.
„Da podnesem ostavku zbog toga što učinili najveću čast Srbiji, da možete biti u Ovalnom kabinetu, potpišete nešto gde nema ništa ponižavajućeg za Srbiju? Ja se time ponosim“, naglasio je u razgovoru za TV Pink o reagovanjima opozicije na taj sporazum.
Vučić je istakao da je srpska delegacija uradila najteži mogući posao u najteže mogućim uslovima.
„Ali, razumem ih i ima pravo svako da traži. Dobiće za godinu i po izbore, pa će da pobede, kao i uvek. Verujem da će Tanja Fajon da ih podrži kao u Šapcu, pa će da poništavaju izbore dok ne pobede, jer misle da neće sud imati smelosti da kaže kraj zamajavanju naroda“, istakao je on.
Aleksandar Vučić podsetio je, povodom primedbi da nije imao ovlašćenje da stavi potpis na sporazum u Vašingtonu, da kao predsednik Republike po Ustavu zastupa zemlju unutar i izvan države.
„Ja sam predsednik, koji po Ustavu zastupa zemlju unutar zemlje i u inostranstvu, koji je dobio ovlašćenje vlade, koje nije bilo ni potrebno....Kako bez ovlašćenja i legitimiteta, kad imam najveći legitimitet po broju glasova i podršci“, reagovao je na izjavu advokata Vladimira Grajića.
Rekao je za Pink da je pitanje "ko bi od njih mogao da izdrži pritiske, da su oni bili u situaciji u kojoj je on bio u Vašingtonu".
„Video sam kako su izrdžavali, šta god su im tražili prihvatali su i uvek izlazili u susret onih najgorih zahteva po Srbiju", podvukao je on.
Takve izjave ga, međutim, ne brinu, već, kako ističe, proces kao u Briselu, zbog kojeg je neraspoložen.
„Sve ću reći pred Narodnom skupštinom s kojim problemima ćemo se suočiti“, najavio je on.
Vučić je primetio da je teško boriti se protiv onih kojima je savest čista kao što je on i da se ne plaši, niti se plašio pretnjama zatvorom, kao što nije ćutao ni na lopovluke prethodne vlasti.
„Da tako govore protiv čoveka koji je otvorio više od 200 fabrika, otvorio 100 puta više puteva i 50 puta više mostova izgradio, da ne govorim o bolnicama, školama, vrtićima.... Zbog čega da se plašim? Sve sam doživeo i preživeo. Radim najviše i najbolje. Moje je da radim i da se borim, iako nije lako“, kazao je on.
„Oni ni Hram Svetog Save ne bi završili još 300 godina jer su nesposobni. Razmišljali su samo o punim džepovima“, zaključio je Vučić.
Do juče su me u Hrvatskoj optuživali da smo "ruske sluge" i da je Srbija uvek u sadejstvu sa Rusima, a ne Evropljanima, a sada me optužuju za sukob sa Rusijom, iako nismo ni u kakvom sukobu sa tom zemljom, primetio je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Na konstataciju novinara da se hrvatski mediji interesuju za sve njegove razgovore i posete, pa i za onu Vašingotnu, te da pišu da je bio "na rubu suza", i, što navodi i srpska opozicija, da navodno nije znao šta je potpisao, odgovorio je:
"Da li sam na ivici suza, jer nas ''napuštaju'' Muslimani... Pa, da, Muslimani pohrlili u Prištinu i na Kosovo, pošto će oni valjda da budu prvi koji će da otvore kancelariju u Jerusalimu, pa će zato valjda da priznaju Kosovo...".
Vučić je za TV Pink istakao da bi trebalo pustiti Srbiju da sama rešava svoje odnose.
"A, što se tiče Rusa - jesu li to oni isti koji su mi crtali metu na čelu, govoreći da smo ruske sluge, da smo uvek u sadejstvu sa Rusima, a ne Evropljanima... Za to su me do juče optuživali u Hrvatskoj, a sada me optužuju za sukob sa Rusijom, a nismo ni u u kavkom sukobu", rekao je Vučić.
Kako je dodao, nema sukoba, osim što je bio jedan nepristojan post portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova, ističući da je ponosan na reakciju Srbije.
"Ponosan sam na reakciju jedne suverene, slobodne i nezavisne srpske države, koja je pokazala da stiti interese samo svoje zemlje i da ne pita nikoga drugog, jer radi u inetersu građana. Reagovali smo snažno i zahvalan sam i Lavrovu, Putinu i Peskovu", na reakcijama, rekao je Vučić.
Aleksandar Vučić zahvalio je danas ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, šefu ruske diplomatije Sergeju Lavrovu i portparolu Kremlja Dmitriju Peskovu na podršci našoj zemlji i razumevanju da se Srbija za svoje interese bori i u Vašingtonu.
Vučić je za TV Pink rekao da je zadovoljan odnosima između Srbije i Rusiji i ocenio da dve zemlje imaju dobre i normalne odnose.
"Hvala Putinu, Lavrovu, ali i Peskovu zbog današnje izjave u kojoj nije govorio samo o bratskim odnosima, nego je govorio i o potpunom poverenju i podršci koje Rusija pruža srpskom rukovodstvu", rekao je Vučić.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je ranije danas da je verovatno došlo do nesporazuma u vezi sa "pojedinim formulacijama" u objavi Marije Zaharove i istakao da su odnosi Srbije i Rusije strateškog karaktera, ali i da su Srbi za Ruse bratski narod.
Aleksandar Vučić pozvao je danas evroposlanicu Tanju Fajon da se ne brine o sastavu srpskog parlamenta i ostalim unutrašnjim prilikama u našoj zemlji, već da se brine kako da izmiri račune prema jevrejskoj porodici Moskovic, u čijoj otetoj vili se nalazi njena stranka.
"Neka se ona ne sekira za srpski parlament, nego da se brine kako da plati račune i da Jevrejima vrati novac i vile", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu Fajon da je legitimitet parlamenta bez stvarne opozicije pod znakom pitanja.
Ironično je rekao da je njemu važno da je Fajon tražila da "sloboda, pravda i demokratija" pobede u Šapcu, a tamo su, kaže Vučić, pobedile upravo - sloboda, pravda i demokratija.
"Molim je da ona to uvek traži od birača, od građana Srbije, a mi ćemo je poslušati. Uvek će slobodarske snage da pobeđuju one njene sluge i podrepaše i sve druge", rekao je Vučić za TV Pink.
Ističe da se zbog izjava Tanje Fajon ne sekira, i ironično kazao da mu "malo suze idu" zbog njenih poraza, koji su se, kaže, zaređali.
Aleksandar Vučić izjavio je danas da je i za Srbiju i za Hrvatsku važno da imaju bolje odnose, navodeći da je on spreman da položi cvet na bilo koje mesto gde su stradali Hrvati, jer je to normalno ponašanje, ali ističe da ne može da se raduje progonu Srba sa svojih ognjišta u Hrvatskoj.
Srbija je, kaže, uvek spremna da razgovara o budućnosti i smatra da je važno da dve zemlje imaju najbliže moguće odnose, ali na njima ne insistira.
"Nikoga nećemo da primoravamo na to da neko ne pomisli da nam život zavisi od toga. Mislimo da je važno i da bi bilo dobro i za nas i za Hrvate da imamo bolje odnose, ali ne mogu da se saglasim sa vama da treba da se radujem Oluji i progonu 250.000 Srba. Ali, da sam sperman da položim cvet na bilo koje mesto gde su bili Hrvati, nemam nikakav problem sa tim i to ću vrlo rado da učinim, zato što je to civilizacijsko dostignuće i to je normalno ponašanje", rekao je Vučić.
Odgovarajući na pitanje o procesu pomirenja sa Hrvatskom i hoće li se on uključiti u taj proces, Vučić je najpre kazao da mu je drago što uvek izaziva interes kod hrvatskih medija, koji su, kaže, izuzetno objektivni i uvek "fantastično pozitivno" govore o rezultatima koje srpska vlast postiže u ekonomiji, sa najvišom stopom rasta u Evropi.
"Ja sam zadovoljan što to uvek izaziva oduševljenje kod naših hrvatskih prijatelja", rekao je Vučić s dozom ironije, u razgovoru s novinarima u Briselu.
Kaže da postoji mnogo tema o kojima treba da se razgovara, da bi se bolje međusobno razumeli.
"Ako ništa da pokažemo želju da saslušamo jedni druge. Mislim da je to uslov bez kojeg ne možemo da napredujemo. Ništa ne tražimo ni od koga samo poštovajne koje smo spremni i da pružimo", zaključio je Vučić.