Olakšice za stambene kredite smanjuju divlju gradnju
Nove privremene mere Narodne banke Srbije će olakšati građanima pristup stambenim kreditima, a pretfinansiranje izgradnje stanova će smanjiti divlju gradnju, kazao je za „Dnevnik” potpredsednik Građevinske komore Srbije Goran Rodić.
Po njegovim rečima, mera pretfinansiranja stanova je dobra za sve – privredu, investitore, izvođače, kupce i državu.
– Zbog pretfinansiranja izgradnje stanova biće većeg obrta novca, priliva u kontinuitetu i omogućiće se izbegavanje rada na crno jer će potencijalni izvođači radova imati finansiranje godinu unapred, tako da neće morati da angažuju radnike na crno, da se kreditno zadužuju, a na kraju, kupac će imati kvdrate jeftinije nego što bi ih platio kada je objekat gotov – rekao je Rodić.
Osim investitora, izvođača i kupca, dodao je on, dobija i država jer je taj novac usmeren direktno u proizvodnju, a ne u potrošnju, te će na taj način i država imati direktno i indirektno punjenje budžeta, a smanjiće se i inflacija.
– To je mnogo pozitivno i dobro jer su to dinarski krediti, na taj način se izbegavaju kursne razlike koje bi se mogle javiti u toku izgradnje tih stanova i podići cene materijala i ostalog – ukazao je Rodić.
Taj način finansiranja privrede, dodao je on, postojao je pre mnogo godina, kada se pokazao kao efikasan, a sada NBS ponovo na taj način poboljšava proizvodnju, učvršćuje dinar i izbegava nepredviđenu inflaciju, odnosno devalviranje dinara u odnosu na evro.
– To će omogućiti da se izbegnu crno tržište i divlja gradnja jer će svaki investitor koji bude rešio da gradi stanove za tržište i tražio pretfinansiranje, morati da ima urednu dokumentaciju, građevinsku dozvolu, rešene pravne odnose i projekat koji je odobren i kojeg će morati strogo da se drži – naveo je Rodić. – Na taj način građevina se vraća u legalne tokove.
– Građevinska industrija u Srbiji dala je značajan doprinos rastu BDP-a ove godine, a očekivanja Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture su da će vrednost izvedenih radova u tom sektoru 2020. godine biti oko 6,8 odsto veća u odnosu na prošlu – rekao je državni sekretar u tom ministarstvu Miloje Obradović, komentarišući nove mere NBS-a.
Građevinski sektor radio bez prekida
Rodić je naglasio da je građevinski sektor i tokom epidemije koronavirusa radio, s nešto manjim brojem radnika zbog nemogućnosti radnika iz Severne Makedonije i Republike Srpske da dođu u našu zemlju.
– Međutim, sve je radilo, a posle otvaranja granica, povećala se i dinamika radova da bi se postigli rokovi koji su obećani kupcima – rekao je Rodić, i dodao da su građevinsku industriju održale i investicije države u infrastrukturu.
Te mere bi trebalo da olakšaju građanima pristup stambenim kreditima za kupovinu stanova i u „sivoj fazi” gradnje.
– Ministarstvo podržava i pozdravlja nove mere NBS-a jer one imaju višestruki značaj, pre svega za građane, za privredu i za podizanje životnog standarda građana – rekao je Obradović za Tanjug.
Istakao je da je udeo građevinarstva u BDP-u 2016. godine bio 3,9 odsto, dok je lane iznosio 5,7 odsto, i dodao da se Srbija približava visokorazvijenim zemljama po udelu građevinarstva u BDP-u.
Nove mere NBS-a, da podsetimo, podrazumevaju da predmet stambenog kreditiranja, osim potpuno završenih stanova, mogu biti i stambeni objekti u izgradnji, bez obzira na stepen završenosti ako je reč o projektnom finansiranju banke, kod kojih je Građevinska direkcija Srbije nosilac građevinske dozvole ili su u okviru mera podrške države određenim kategorijama fizičkih lica, navodi NBS. Olakšani pristup stambenim kreditima takođe se odnosi na objekte u izgradnji, s minimumom stepena završenosti od 60 odsto ako je reč o projektnom finansiranju druge banke ili o projektu investitora – pravnog lica. Umesto do sada uobičajenog minimalnog stepena izgrađenosti objekta od 80 odsto, čiju je kupovinu bilo moguće finansirati stambenim kreditima banaka, navedenom merom dati su podsticaji bankama za odobravanje stambenih kredita ne čekajući završetak stambenog objekta u celosti ili u najvećoj meri.
Z. Delić