Završene borbe u diviziji 2 FIDE onlajn Olimpijade: Srbija bez plasmana u top diviziju
I pored odličnog starta i svih šest pobeda u prvih šest kola na FIDE onlajn Olimpijadi, Srbija nije uspela da se plasira među tri najbolje ekipe grupe D divizije 2 i time obezbedi nastavak takmičenja u najjačoj top diviziji, rame uz rame sa najboljim svetskim šahovskim timovima.
Prema očekivanjima, Srbija je lako prošla prve dve prepreke – Gvatemalu sa 5:1 i Irsku sa 4:2, a potom je savladana i uvek neugodna ekipa Hrvatske. Velimir Ivić je matirao Leona Livaića i, uz remi Tijane Blagojević protiv Mirjane Medić, poveli smo protiv Hrvata sa 1,5:0,5. Kada je Teodora Injac osigurala napredovanje rubnog ha-pešaka u damu, to je već bilo velikih 2,5:0,5. Remijima Nikole Sedlaka i Jovane Srdanović Srbija je obezbedila izuzetno znajačna dva meč boda, a do kraja je Ivan Šarić samo ublažio poraz Hrvatske za konačnih 3,5:2,5.
I drugog dana naši reprezentativci bili su odlični – pobedili smo Island Čile i Švedsku sa po 5:1. Naši su u ovim mečevima stekli neophodnu sigurnost u igri, a nestala je i startna trema. Posle dve trećine turnira gotovo da je bio ostvaren glavni cilj – plasman u elitnu ligu. Bili smo vodeći na tabeli sa svih šest pobeda i 12 meč bodova, zajedno sa Turskom i Norveškom. Od četvrtoplasirane Hrvatske imali smo četiri boda i čak 5,5 poena više, što je, praktično, bila nedostižna prednost za naše susede. U poslednja tri kola očekivala nas je jaka ekipa Turske, dok smo protiv Norvežana bili blagi favoriti, a za Dansku se nije mislilo da će pružiti neki veći otpor.
Ipak, šah ne bi bio tako divna i čudesna igra kada u njemu ne bi bilo iznenađenja. Desilo se upravo ono što niko od naših igrača nije očekivao. Najpre se ogromno vođstvo protiv Norveške od 2,5:0,5 istopilo na nerešenih 3:3. Potom je usledio poraz od odlične ekipe Turske sa 4:2, ali čak i tada su naši imali dobre šanse za plasman među tri najuspešnije ekipe. Međutim, do tada neprimetna na tabeli Danska nas je pobedila sa 4:2, te je plasman u finale ostao nedosanjani san. Na kraju Srbija je osvajila četvrto mesto sa 13 meč bodova, koliko je imala i trećeplasirana Norveška, ali sa jednim poenom manje (35,5:34,5). Pobedila je Turska sa 17 meč bodova, ispred Hrvatske sa 14.
Iz grupe A dalje su se plasirale: Bugarska (18), Nemačka (15) i Indonezija (12), a u grupi B plasman su izborile: Grčka (16), Rumunija (13) i Slovačka (13). Grupu C krasila je izjednačenost i neizvesna borba, a na kraju su plasman u finale izborile: Španija (15), Holandija (14) i Italija (14). Iz grupe E dalje su prošle: Mađarska (16), Engleska (16) i Argentina (12).
FIDE onlajn Olimpijada se nastavlja takmičenjem u top diviziji, a u kojoj se takmiči 40 timova – pet koji su bili plasirani na vrhu Gaprindašvili kupa, zatim po pet timova nominovanih na sva četiri kontinenta (ukupno 20) i 15 timova kvalifikovanih iz divizije 2. Pomenutih 40 timova je podeljeno u četiri grupe sa po 10 ekipa, približno jednake snage, koja je određena kao prosečni rapid rejting šest glavnih igrača prema julskoj FIDE rejting listi. U svakoj grupi se igra Berger turnir u devet kola po kružnom sistemu, a potom se po tri najbolje ekipe iz svake grupe kvalifikuju za drugu fazu FIDE onlajn Olimpijade, koja se igra po kup sistemu na ispadanje. Tempo igre je 15 minuta po igraču za celu partiju i pet sekundi bonifikacije za svaki odigrani potez.
I. Uzelac