Vučić: Beograd neće tretirati Kosovo kao državu ni u SAD, ni u EU
BEOGRAD: Naša pozicija je teška, za SAD i veći deo EU Kosovo je nezavisna država, rekao je danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ali i istakao da Beograd nikada neće tretirati Kosovo kao nezavisnu državu, ni u pregovorima u Vašingtonu, ni u Briselu.
„Oni (kosovski Albanci) na pregovore dolaze iz više razloga, a prvi je da dobiju priliku da sebe prikažu kao nezavisnu državu. Mi ih nećemo tretirati tako ni u Vašingtionu, ni u Briselu“, objasnio je Vučić za TV Pink dodajući da to ne kaže posle, već u susret događaju.
Kazao je da je na to upozorio i Avdulaha Hotija.
Vučić je istakao da prištinska strana na pregovore ne dolazi pripremljena, dok se naša delegacija sprema danima i nedeljama.
„To je ozbiljan rad. Iznenadili smo ih našim predlogom na prošlim razgovorima. Oni plasiranje naše robe na Kosovu nazivaju izvozom. Rekli su ne možete da izvozite kao Republika Srbija, a da oni ne mogu kao Republika Kosovo. Kazao sam da mogu da pišu šta hoće, kao na primer CEFTA Kosovo. Ali da ne može da piše Republika Kosovo“, kazao je on.
Vučić je izjavio da razmišlja o dva koncepta po pitanju vlade - koalicija sa jednom strankom ili koncentraciona vlada, a da je, trenutno, bliži prvom konceptu.
"Jedan je koncept proste koalicije, sa jednom političkom partijom, ali ne bih govorio kojom", rekao je Vučić za TV Pink.
Drugi je, kaže, zbog kompleksnosti situacije - talasa korone na jesen, pitanja KiM, izlaska iz svetske ekonomske krize - koncentraciona vlada, a da se za godinu i po dana ide na parlamentarne i ostale izbore.
"Trenutno sam bliži prvom konceptu, ali još ću da merim", naglasio je Vučić.
Dodao je da "računa", ali ne matematički, već politički, odnosno razmatra šta se sve dešava u svetu, u Evropi, kako bi bilo doneto najbolje rešenje za zemlju i građane.
"U skladu sa tim, možete da očekujete moj predlog. Uskoro ćeo izaći sa tim", rekao je Vučić.
Istakao je da Prištini nije cilj sloboda protoka kapitala, robe i usluga, već samo da dođu do konačnog rešenje bez pregovora, a to je priznanje nezavisnosti.
Vučić je kazao da ne sumnja da će provokacija s njihove strane na terenu biti još.
Podsetio je da su ponovo upali u zaštićenu zonu manastira Dečani.
Srbija se ne naoružava da bi nekog napadala i sa nekim ratovala, već da bi sačuvala mir i stabilnost, što su za nas najviše vrednosti, izjavio je Vučić.
Upitan kako komentariše to što su i Albanci nabavili bespilotne letelice kakve imaju SAD, Vučić je gostujući na Tv Pink rekao da one nisu baš slične onima koje smo mi nabavili pošto su njihove izviđačke, a naše borbeno - izviđačke, kao i da je Albanija samo poručila te letelice koje će da stignu tek do kraja 2022. godine.
"A, šta ćemo mi tek da imamo do kraja 2022. godine... Ljudi ne treba da brinu. Ali, ne naoružavamo se da bi bilo koga napadali i da bi sa nekim ratovali već da bi sacuvali mir i stabilnost i spokojstvo svojih ljudi", naveo je Vučić.
Kaže da žene u Srbiji to dobro razumeju da ne treba da brinu za svoje sinove, muževe i očeve.
Vučić ističe da se Srbija ne priprema da napada nekog, već da bi sprečila agresiju na našu zemlju, jer će to mnogo teže pasti nekom napamet ako smo dobro naoružani.
Dodaje da je 1999. godine bilo mnogo lakše doneti odluku da se Srbja napadne, jer je bila razorena ekonomija i imali smo zastarelo naoružanje, koje ipak obaralo njihove avione.
"Srbija je danas mnogo ozbiljnije naoružana i tek će da bude, to je rezultat ubrzanog ekonomskog rasta i pametne politike koju smo izabrali", naglasio je Vučić.
„Došli su tamo sa mašinama da grade magistralni put i pored presude čak njihovih sudova. Šta ih briga za manastir i za presude čak njihovih sudova. To su stvari koji unose dodatni nemir i strepnju. Protiv toga ćemo se boriti na svakom mestu“, podvukao je on.
Vučić je kazao da je u interesu Srbije, ali i Prištine ekonomsko otvaranje.
Kada je reč o EU naglasio je da se ne sme ispustiti iz vida da kada se govori o EU treba pomisliti prvo na Nemačku, jer je ona toliko snažnija od svih drugih.
Vučić je naglasio da tolika nadmoć u EU nikada u evropskoj i svetskoj istoriji nikada nije postojala, kakav je slučaj sada sa Nemačkom.
„Pregovori o Kosovu se vode pod pokriviteljstvom Brisela, ali najuticajnija je u EU Nemačka“, podsetio je on.
Kao primer naveo je da je u prvom kvartalu privreda Velike Britaniej pala za minus 20 odsto, a Nemačke se održala na minus 12.
Vučić je izjavio da će Beograd učestvovati u razgovorima u Beloj kući, koje je za 2. septembar najavio specijalni izaslanik predsednika SAD, Ričard Grenel, i istakao da Srbija nije u poziciji da odbija razgovore.
Naveo je da je razgovarao sa Grenelom i da će teme sastanka biti ekonomske, što su, kaže, važne teme za Srbiju.
"Srbija nije u poziciji, a i ne bi bilo dobro da je u poziciji da odbija razgovore", rekao je Vučić za TV Pink.
Dodao je da je pitanje zašto je Grenel upotrebio termin "pregovori", pitanje za američkog diplomatu.
"Oni su i pre nekli dan rekli da podržavaju pregovore pod okriljem EU. Ali, da ne ulazim u njihove odnose. Suviše smo mali da bismo to mogli sebi da dopustimo", rekao je Vučić.
Dodao je i da SAD, kao i veći deo EU i briselske administracije dijalog uvek posmatrati kao dijalog dve nezavisne zemlje.