Baklave s makom, kokosom ili orahom u slatkoj radionici u Futogu
U slatkoj radionici u centru Futoga s mnogo ljubavi prave se posebne baklave, začinjene posebnim sastojcima
. Iako Milica Banjac Dobromirov dugo radi u osnovnoj školi kao učiteljica, u priču s baklavama je ušla pre tri godine, da bi malo podigla porodični životni standard i priuštila neke stvari koje nisu moguće od redovnih plata u prosveti.
– Recepte sam dobila od svekrve jer se ona time bavila devedesetih godina prošlog veka, te sam rešila da pokušam na neki način ponovo da pokrenem posao, ali malo drugačije, u skladu s današnjim raznovrsnim kulinarskim izazovima – rekla je za „Dnevnik” Milica Banjac Dobromirov. – Naše baklave su specifične po tome što su napravljene od heljdinih kora i žutog šećera i imaju upola manje kalorija od ostalih baklava na tržištu, ali nisu posne. Prave su vojvođanske jer se od sastojaka, između ostalog, koriste jaja, mleko i pavlaka.
Po njenim rečima, baklave se prave u tri različita ukusa: s orasima, kokosom i makom. Muž i ona posebno su ponosni na činjenicu da je posle tri godine rada, baklava s makom od arapskog Centra za međunarodnu saradnju u Beogradu dobila prvu nagradu za najukusniju baklavu na Baklavijadi prošle godine u oktobru.
– Naš kvalitet mora da bude konstantan jer sarađujemo s vodećim trgovinskim lancima u zemlji pa se tako naše baklave mogu naći u „Univereksportu”, „Maksiju”, „Tempu”, „Rodi”, „Aromi” i nekim „Superideama”, što se odnosi više na Beograd – kazala je naša sagovornica. – Sada je proizvodnja manja nego u zimskoj sezoni, od novembra do marta, kada su razna slavlja na „programu”. Bilo je u početku dosta teško, te bez podrške i znanja koje ima moj muž Dušan i u svemu mi pomaže, ne bih uspela, niti bih se upuštala u bilo kakav posao. Najteže od svega je, u suštini, probijanje na tržište i komunikacija s ljudima od kojih zavisi naš posao, a koji nisu baš uvek ažurni.
S obzirom na to da i kod kuće praktikuje zdraviji način ishrane, Milica koristi heljdine kore i u svojoj ishrani, te se tako spontano razvio i posao s baklavama od heljdinih kora. Cilj je bio atraktivnija i zdravija ponuda na tržištu.
– Da bi nam posao bio isplativ, morali smo da širimo asortiman te smo analizirali i istraživali naše tržište i došli do zaključka da možemo proizvodnju preusmeriti i na pite – priča Milica. – Pravljene su od prhkog testa s voćnim filom od pravog voća, jer u našim proizvodima nema nikakvih zamena i veštačkih sastojaka. U ponudi sada imamo pite s malinom, kao nešto što je specifično za naše podneblje, zatim pitu s višnjom i šumskim voćem. Poslednji proizvod koji smo izbacili na tržište je grinat, kolač od čokolade, oraha i keksa, koji sami pravimo.
U razgovoru je pomenula da razmišljaju i o novim proizvodima jer asortiman mora da se širi, ali kvalitet mora da ostane zagarantovan. Kolači imaju rok trajanja od šest meseci, što se ne postiže dodacima, već tehnologijom izrade, koju nam nisu hteli otkriti.
I. Bakmaz