Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kon: Preporuka da se maska nosi neprekidno u školi

11.08.2020. 15:51 16:44
Piše:
Foto: Fonet/A. Barda/Predrag Kon

BEOGRAD: Rizik polaska u školu je nešto što treba maksimalno smanjiti, a to je neprekidno nošenje maske, poručio je danas epidemiolog Predrag Kon.

Kon je na konferenciji za štampu Kriznog štaba na pitanje da li je oobavezno nošenje maske tokom celog boravka u školi, ukazao da postoji iskustvo šta znači nošenje maski, i koliko to može biti efikasno, te smanjiti prenošenje virusa.



„Pre odlaska u školu roditelj treba da bude saradnik i dete ne šalje u školu ako ima temperaturu, respiratorne probleme i slično. Kada dođe u školu dete mora da nosi masku i odlazi do klupe. Pre nego što uđe u učionicu treba da opere ruke. Preporučujemo da se maska nosi neprekidno, jer je to najbezbednije. Ali kada dođe do klupe, za vreme slušanje časa, može da odloži masku“, objasnio je.



Kon je kazao da struka smatra da je najbolje da se neprekidno nosi maska, ali dozvolja mogućnost da, kada je dete u svojoj klupi, masku odloži.



„Ako počne da govori, odgovara, odmah mora da stavi masku, što važi i kada izlazi iz učionice, bilo da je u holu, toaletu ili drugom mestu. Tokom leta treba svi prozori treba da budu otvoreni“, dodao je on.



Kolektivni sportovi, kako je kazao, ne mogu biti tolerisani, te će se fizičko vaspitanje održati uz potrebnu distancu.



„Znamo da i pevanje može da poveća izlučivanje virusa, i u tom smislu prilikom muzičkog nema pevanja u horu. Takođe, nema skandiranja, navijanja u nekom sportu. To su sve stvari o kojima će se detaljno pričati prvih dana. Biće i nastavnicima organizovan poseban vebinar“, najavio je Kon.



Kazao je i da bi bilo dobro da roditelji uspeju svoju decu da pripreme za nove uslove u školi.

Kisić-Tepavčević: Srbija u kontaktu sa većinom proizvođača vakcina

Srbija je u kontaktu sa većinom proizvođača koji se nalaze u završnoj fazi testiranja, istakla je zamenica direktora Instituta „Batut“ Darija Kisić-Tepavčević.



Kisić-Tepavčević je na pitanje da li je naša zemlja u pregovorima sa kompanijom u Rusiji koja je registrovala vakcinu rekla da sa mnogim zemljama imamo sklopljen memorandum o saradnji.



„Kada se pojavi vakcina koja je bezbedna, proćiće sve procedure naše Agencije za lekove i bićemo među prvima koji će je dobiti“, dodala je ona.



Epidemiolog Predrag Kon rekao je da ne zna da li postoji kontakt sa ruskom kompanijom, ali je jasno da smo u kontaktu sa brojnim kompanijama, te koju ćemo vakcinu dobiti videće se u bliskoj budućnosti.

Kisić-Tepavčević: Postoji jasna procedura o registraciji vakcine

Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da se vakcinacija pokazala kao jedna od najboljih mera u sprečavanju i iskorenjivanju određene bolesti, a da u Srbiji postoji precizno utvrđena zakonska procedura o odobravanju korišćenje određene vakcine.



Na pitanje ko će raditi na utvrđivanju bezbednosti ruske vakcine protiv virusa kovid, uz konstataciju da je predsednik Aleksandar Vučić rekao da će srpski stručni timovi utvrđivati bezbednost ruske vakcine, Kisić Tepavčević je naglasila da je bitno da se zna da su vakcine dale ogorman doprinos i da proces proizvodnje vakcine ima jasno definisane postupke i faze.



Kako je kazala, prioritet su bezbednost i efikasnost vakcine, kao i stvaranje što dužeg post-vakcinalnog imuniteta.



"Imamo definsane kriterijume zakonskim aktima. Svaka vakcina prolazi te postupke, bez obzira na sertifikate koje imaju u zemaljama proizvodnje, oni prolaze to i kod nas u Agenciji za lekove. Tu nema odstupanja. Prioritet je bezbednost primene vakcine", naglasila je Kisić Tepavčević.



Epidemiolog Predrag Kon rekao je da Srbija ima jasnu institucionalnu regulisanost zaduženosti za bezbednost vakcine.



"Kada govorimo o stručnim ljudima, reč je o licima sa potpunom odgovornošću i to nema veze sa pojedincima iz kriznog štaba jer čitave institucije stoje iza neke procene", naglasio je Kan.



Prema njegovim rečima, registracija određene vakcine u nekoj zemlji ne znači da je ta ista vakcina registrovana i u našoj zemlji, te da je to jasno zakonom regulisano.



Međutim, kako je kazao, ako postoji određena hitnost, postoje i druge reakcije i procene, te je dodao da ćemo tome biti svedoci u bliskoj budućnosti. Na pitanje ko je odgovoran za kažnjavanje pojedinaca koji ne nose zaštitne maske, Kon je kazao da nije dopušteno da, ako je nešto obavezno, da se ne sprovodi i ističe da i on to kritikuje.

Šarčević o nastavi od septembra

Ministar prosvete Mladen Šarčević izjavio je danas da su nadležni, po pitanju odvijanja nastave od septembra, pošli od toga da petina roditelja ima decu do 12 godina, što je razlog da mlađi osnovci krenu u školu.

"Sve zavisi od trenutnog zdravlja nacije. Pošli smo od toga da ne očekujemo vanredno stanje, kada su, kao u prvom talasu, roditelji dece do 12 godina bili kod kuće. Preko 22 odsto je roditelja dece do 12 godina, što je dovoljan razlog da mlađi osnovci na neki način treba da krenu na nastavu", rekao je Šarčević na pres konferenciji.

On je ponovio da će se nastavca za decu od prvog do četvrtog razreda odvijati u školama, uz smanjenje broja učenika u učionicama i poštovanje svih mera.

"Od 1.192 osnovne škole, 543 njih, ili 45 dosto ne moraju da se dele", dodao je ministar.

Naveo je da će časovi trajati 30 minuta, da će đaci od prvog do četvrtog razreda imati po četiri časa, između časova planirarani petominutni odmori, a posle drugog časa odmor od 15 minuta.

Nakon svakog bloka nastave učionice moraju da se dezinfikuju, po preporukama koje su pripremili epidemiolozi.

Šarčević je rekao da je nalošiji model nastave na dalju, jer nema kontakata, te da su sva prelazna rešenja bolja od učenja na daljinu.

Dodao je da školama sutra stiže uputstvo o nastavi od septembra.

Ministar prosvete Šarčević kaže da će od 14 sati u školu ići stariji osnovci i da će škole same određivati da li će organizovati, na primer, peti i šesti razred ili sedmi i osmi ili od petog do osmog i slično.

"Petaci, šestaci i sedmaci će imati po pet časova u setembru, a osmaci šest časova. Ipak, modifikovaćemo taj raspored na osnovu dobijanih nedeljenih izveštaja, pa će se praviti dodatni modeli".

Kaže da će roditelji moći da se opredele tokom septembra da li će isključivo deca pratiti on lajn ako su imali neki smrtni slučaj i slično, dok će za ocenjivanje biti obavezno da dođu u školu.

Šarčević dodaje da neće biti kabinetske nastave kako se ne bi deca šetala od kabineta do kabineta, već će biti stacionirani u određenim delovima, gde imaju mokri čvor i slično.

Takođe, fizičko vaspitanje će biti prilagođeno, a od 1. septembra će se mnogo više govoriti o samoj epidemiji u školama.

Roditelji će sa razrednim starešinom komunicirati on lajn, dodao je ministar.

Navodi da će 31. avgusta u popodnevnim satima roditelji morati na kratko da se pojave čija su deca prvi i peti osnove, kao i prvi srednje škole, kako bi se upoznali sa svojim starešinama.

"Za srednje škole može nekoliko modela da se primeni, a osnovni model je da rade nedeljno i one će raspoređivati grupe u zavisnosti od programa. Na primer, nećemo decu medicinskih škola terati da idu na praksu".

Šarčević kaže da će onlajn nastava od petog do osmog razreda biti pre podne, a za srednje popodne, kao i da će svi sadržaji moći da se nađu na RTS Planeti, a biće im dostupan i skraćeni čas koji će moći roditelji sa decom da premotaju i pogledaju.

Šarčević: Razgovaramo sa univerzitetima o načinu rada

Ministar prosvete Mladen Šarečević kazao je danas da su u toku razgovori sa univerzitetima o načinu organizacinje predavanja u predstojećoj akademskoj godini, te da će informisati o detaljima nakon razgovora sa predstavnicima svih rektorata.

Na pitanje kako će se organizovati predavanja na fakultetima, Šarčević je rekao da se na tome uveliko radi, da su imali sastanke sa KONUS i da postoji živa komunikacija mejlovima i telefonima, te da očekuju u ponedeljak da se dogovore.

"Za sada pričamo o studentskim domovima, jer se povećava broj studenata u domovima", naglasio je Šarčević i dodao da će Arena biti na raspolaganju zaraženih studentima virusom kovid koji imaju laku kliničku sliku.

Naglasio je da su studenti u studentskim domovima najrevnosniji, te da oni odlično uče jer, kako je naveo, njima je jako važno da polože ispite.

"Problem je sa studentima koji žive sami ili sa svojim roditeljima, jer oni su slobodniji, mogu slobodnije da se kreću pa su izloženiji na virus", objašnjava Šarčević.

Naglasio je da se radi na pilot projektu o onlajn sprovođenju ispita, te da će se za nekoliko dana imati model sa kotrolisanim uslovima polaganje ispita i dodao da niko ne želi da napravi štetu akademskoj čestitosti.

Dodao je da će vežbe na fakultetima biti realizovani uživo i da su skoncentrisani na septembarski ispitni rok, a da će o detaljima rada fakulteta informisati nakon sastanka sa predstavnicima svih rektoraka.

Roditelji će nabavljati maske svojoj deci

Ministar prosvete Mladen Šarčević kaže da će roditelji obezbeđivati maske svojoj deci, ali i će škole morati da nabave određene rezervne količine.



"Već sam poslao uput Ministarstvu državne uprave i svim lokalnim samoupravama, da se sete da su one odgovorne kada su u pitanju predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, jer oni plaćaju materijalne troškove. To su pismo već dobili da obezbede sve što je bilo preporučeno", rekao je ministar odgovarajući na pitanje ko će obezbeđivati makse.



Napomenuo je da je Ministarstvo prosvete nadležno za to na republičkom nivou za učeničke i studentske domove odnosno za studente i institute.



Upitan da li je preveliki teret stavlje na nastavnike da pripreme početak školske godine i da li je to previše posla za malo ljudi, on je rekao da smatra da nije pošto je ministarstvo već dalo dosta signala kako treba da se pripremi početak školske godine.



"Organizacija rada nije mnogo komplikovana, škole će dobiti modele", kazao je on i dodao da će i same dosta toga određivati, kao i da one imaju podršku ministarstva.



Dodaje da su škole već dobile sve na gotovo, da dobijaju izveštaje i da će imati obuku, kao i da im je na raspolaganju poseban centar u ministarstvu.



Zamenica v.d. direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević kaže da je zadovoljavajuće i da se koristi u školi pamučna maska koja može da se pere i pegla, ali i da se maske tako nose da pokrivaju nos, usta i bradu.



Upitana šta se radi kada se pojave simptomi u školi, ona kaže da postoje jasne procedure, a sve kako niko sa bilo kakvim simptomima bilo kakve infekcije ne ide u školu: deca, nastavno i vannastavno osoblje.



Ako se desi da neko tokom školkih časova oseti simptome, ako su u pitanju nastavnici i vannastavno osoblje, treba da se jave što pre u najbližu kovid ambulantu, dok učenici to treba da kažu svom nastavniku ili učitelju i tada idu u posebnu sobu za izolaciju koja će biti opredeljena samo za tu situaciju.



Tu čekaju roditelje da ih onda odvedu u najbližu kovid ambulantu, rekla je ona i dodala da ako se ispostavi da je neko pozitivan na prisustvo virusa da se to prijavljuje nadležnom institutu koji će obaviti istraživanje i doneti odgovarajuće mere i postupke i eventualno epidemiološki nadzor u tom odeljenju.



Naredna pres konferencija će biti održana u petak u 15 časova, u Palati Srbija.

Piše:
Pošaljite komentar