Poslanici sedam lista u petak u klupama Skupštine Vojvodine
Konstitutivna sednica Skupštine Vojvodine biće održana u petak, 31. jula, saznaje nezvanično „Dnevnik”.
Do tada će, takođe po nezvaničnim informacijama, predsednik prošlog saziva parlamenta Ištvan Pastor, koji saziva konstitutivnu sednicu, obaviti konsultacije s predstavnicima lista koje su dobile poslaničke mandate.
Na predstojećoj konstitutivnoj sednici treba da se potvrde poslanički mandati, obrazuju poslaničke grupe, izaberu predsednik i potpredsednici pokrajinskog parlamenta, imenuje sekretar parlamenta i da se obrazuju radna tela Skupštine. Do izbora novog predsednika Skupštine AP Vojvodine, sednici vojvođanskog parlamenta predsedavaće najstariji poslanik prisutan na sednici, što je po izbornim listama 80-godišnji Momo Čolaković iz PUPS-a s liste „Aleksandar Vučić – Za našu decu”.
Novi predsednik vojvođanske skupštine po dogovoru s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, trebalo bi da bude lider SVM-a Ištvan Pastor, kako je to sam Pastor izjavio za naš list posle razgovora s Vučićem. Pastoru će to biti treći mandat na čelu cenjenog doma.
Skupština Vojvodine broji 120 poslanika. Koje stranke će u naredne četiri godine sedeti u poslaničkim klupama u parlamentu bilo je manje-više jasno još u izbornoj noći, što je u međuvremenu i potvrđeno konačnim rezultatima Pokrajinske izborne komisije posle izbora ponovljenih 1. jula na 23 biračka mesta u Vojvodini. Ti izbori, kako su potvrdili konačni rezultati, nisu promenili odnos političkih snaga u Skupštini Vojvodine. U parlament je ušlo sedam izbornih lista. Najviše mandata je osvojila lista „Aleksandar Vučić – Za našu decu” kojoj je poverenje dalo 498.495 građana, što je listi donelo 76 poslaničkih mesta. Koalicija SPS–JS-a osvojila je 13 mandata s 90.512 glasova, treći je Savez vojvođanskih Mađara s 11 mandata i 75.218 glasova. Sledi Koalicija Vojvođanski front (LSV, Zajedno za Vojvodinu, Vojvođanska partija, DSHV, Crnogorska partija i Demokratski blok), koja je osvojila šest poslaničkih mandata sa 41.455 glasova. Po pet poslanika imaju Koalicija „Za Kraljevinu Srbiju – Za srpsko vojvodstvo”, koju čine POKS i Monarhistički front (34.083 glasova) i „Metla 2020”, odnosno DSS (35.479). U Skupštinu Vojvodine, znatno oslabljena u odnosu na prethodni saziv, ušla je i Srpska radikalna stranka, koja će, umesto ranijih deset poslanika, u novom sazivu parlamenta imati četiri.
Pobednička lista SNS-a „Aleksandar Vučić – Za našu decu” u prošlom sazivu imala je 64 mandata, sada rekordnih 76. Listu naprednjaka je predvodio Igor Mirović, diplomirani ekonomista iz Novog Sada, aktuelni predsednik Pokrajinske vlade u odlasku. Za njegovo ime se vezuje politika okupljanja oko projekata, koja je u protekle četiri godine donela dobre rezultate s obzirom na to da je veliki broj važnih projekata u Vojvodini realizovan udruživanjem novca sa svih nivoa vlasti.
Poslanički mandat s prvih pet mesta izborne liste SNS-a dobili su Damir Zobenica, diplomirani sociolog iz Novog Sada, jedan od osnivača SNS-a u Novom Sadu, potpredsednik Skupštine Vojvodine u prošlom sazivu i aktuelni potpredsednik Skupštine evropskih regija od 2017, Snežana Sedlar, diplomirana pravnica iz Oyaka i poslanica Skupštine evropskih regija, Đorđe Milićević, diplomirani ekonomista iz Novog Sada, aktuelni potpredsednik Pokrajinske vlade, i Aleksandra Maletić, diplomirani psiholog iz Novog Sada. Ona pripada mladim kadrovima SNS-a – rođena je 1982. godine.
Među poslanicima SNS-a mali je broj onih koji su bili poslanici u prethodnim sazivima vojvođanskog parlamenta. Iz prethodnog saziva Skupštine Vojvodine poslanički mandat imaju Stojanka Lekić, diplomirana ekonomistkinja iz Zrenjanina, Milan Vlaisavljević, diplomirani psiholog iz Novog Sada, Nenad Borović, diplomirani inženjer poljoprivrede iz Rume, Jelena Jovanović, master-menayer iz Novog Sada, predstavnica Roma u Srpskoj naprednoj stranci, Saša Levnajić, advokat iz Pančeva. Najmlađi poslanici SNS-a su Ostoja Drinić iz Novog Sada, diplomirani inženjer saobraćaja, i Milica Božić, diplomirana pravnica iz Pančeva, oboje rođeni 1992. godine.
Koalicija SPS-a i JS-a u prošlom sazivu parlamenta imala je 11 poslanika, a sada 13. Listu kanidata predvodio je Dušan Bajatović, aktuelni direktor „Srbijagasa”, diplomirani ekonomista iz Sremske Kamenice. Poslanički mandat s prvih pet mesta izborne liste Koalicije, osim Bajativića, dobili su Miroslav Bošković, diplomirani inženjer saobraćaja iz Novog Sada iz Jedinstvene Srbije i Aleksandra Đanković, master-ekonomista iz Novog Sada, članica Glavnog odbora SPS-a, koja je u prethodnom sazivu Skupštine bila potpredsednica parlamenta i koja je aktuelna poslanica Skupštine evropskih regija. Među prvih pet poslanika s liste Koalicije u skupštinskoj klupi će sedeti i Boris Novaković, master ekonomista iz Novog Sada, i Željka Milošević, diplomirana ekonomistkinja iz Zrenjanina. Među novim poslanicima SPS-a je i Smiljana Glamočanin Varga, diplomirana pravnica iz Pančeva, koja je pred kraj prošlog saziva parlamenta prešla u SPS iz Srpske radikalne stranke.
U Skupštinu Vojvodine posle četiri godine pauze u parlamentranom životu ušla je i Demokratska stranka Srbije, odnosno „Metla 2020”. Na pokrajinskom nivou, po konačnim izbornim rezultatimam, osvojila je 35.479 glasova, što joj je donelo pet poslaničkih mandata, dovoljno da samostalno formira poslaničku grupu.
– Bili smo vanparlamentarna opozicija četiri godine i imali smo dovoljno vremena da počistimo u našem dvorištu – rekao je ranije za „Dnevnik” profesor dr Branislav Ristivojević, dekan novosadskog Pravnog fakulteta koji je u Vojvodini predvodio izbornu listu „Metla 2020”. – Zato smo našu koaliciju i nazvali slikovito „Metla”. To je naš uslovni pokušaj da počistimo probleme na političkoj sceni.
Dr Ristivojević, koji je bio pokrajinski poslanik DSS-a i između 2012. i 2016. godine, naveo je da je u proteklom četvorogodišnjem periodu osnovni zadatak DSS-a bio da se bavi svojim unutrašnjim problemima jer, kako je istakao, ne mogu se kritkovati drugi ako se prvo ne počisti u sopstvenom dvorištu.
Savez vojvođanskih Mađara je na izbore izašao samostalno i beleži – kako je to potpredsednik stranke Ištvan Pastor ranije izjavio novinarima – istorijski rezultat, kako na republičkom nivou, tako i pokrajinskom, jer toliko mandata koliko sad imaju, imali su samo 1993. godine kada je u Vojvodini bilo 150.000 Mađara više.
SVM će u vojvođanskom parlamentu, umesto ranijih šest poslaničkih mesta, imati 11.
Osim stranke Ištvana Pastora, u parlamentu će svog predstavnika imati i stranka „Slovaci, napred!”, čiji je predsednik Pavel Surovi ušao u parlament na listi „Aleksandar Vučić – Za našu decu”, dok su ostale manjine u Vojvodini ostale bez svojih predstavnika.
Eržebet Marjanov