Široka lepeza pomoći koju daje NSHC
Novosadski humanitarni centar (NSHC) postoji od 1998. godine, kada je prvobitna ideja bila usmerena na materijalnu, odnosno humanitarnu pomoć izbeglicama s prostora nekadašnje Jugoslavije a kasnije je aktivnost proširena na interno raseljene s Kosova, međutim, paralelno i u skladu s potrebama tih ljudi, rađale su se ideje za neke nove projekte koji su se odnosili na medicinsku i pravnu pomoć.
Kao što i samo ime kaže, Novosadski humanitarni centar pruža pomoć i podršku različitim grupama, a jednako je raznolik njihov izbor potreba.
– Program podrške obrazovanju realizujemo i danas, ali ciljnu grupu smo proširili jer smo uvideli da nema samo romska populacija problem s učenjem nego su to i deca iz drugih kategorija, gde razlog može biti siromaštvo ili je reč o deci kojoj je potrebna pomoć u učenju – objašnjava koordinatorka projekata u Novosadskom humanitarnom centru Mira Novaković Ilin. – U saradnji s nekoliko osnovnih škola, i danas sprovodimo programe podrške i pomoći, u okviru kojih naši volonteri jednom sedmično odlaze u škole i rade s decom koja izraze želju da dolaze na dopunsku nastavu, pomažu im u pisanju domaćih zadataka, savladavanju gradiva i slično. Mi smo organizacija koja se finansira isključivo preko projekata, a svaki od njih ima početak i kraj. Ipak, trudimo se da zadržimo bar deo aktivnosti kojima pružamo podršku i pomoć deci kojoj su zaista potrebne.
Svi programi koje realizuje NSHC, a za koje se ispostavi da su u svako doba potrebni, zapravo su volonterska podrška jer uz njihovu pomoć sve je lakše. Uz programe obrazovanja, Novosadski humanitarni centar realizuje programe osnaživanja ugroženih grupa i, u okviru toga, podsticaj zapošljavanju žena i mladih, što je doprinelo saradnji s drugim opštinama.
– U četiri opštine imali smo 31 osobu koje su pokrenule svoj posao i danas je to nešto od čega neki žive ili je dopuna kućnom budžetu, koja znači porodici – navodi Mira Novaković Ilin. – Mi smo im omogućili besplatnu obuku za pokretanje posla, a na raspolaganju su imali tri oblasti – organska proizvodnja hrane, razvoj lokalnog turizma i kućna nega i pomoć za starije. Na osnovu toga pisali su biznis-plan da bismo im mi omogućili podršku ideje. Program smo radili na severu u Apatinu i Kuli, a na jugu u Surdulici i Vladičinom Hanu, i od starta uključili lokalnu samoupravu. Ukoliko je opština zaintresovana i pruža podršku, moguće je mnogo toga postići, a u našem slučaju pokazalo se da je tako.
Uprkos velikom broju onih kojima je pomoć potrebna i koji dobiju punu podršku Novosadskog humanitarnog centra, uspeh je vidljiv.
– Mladi bi trebalo da znaju da u celokupnom društvu postoji neko ko brine o njima, ume da prepozna njihove potrebe i nađe se da im pruži podršku. Istina je da ne možemo da rešimo baš sve njihove probleme, ali smo neko ko može da im da vetar u leđa – obukama, savetovalištem ili nekom drugom vrstom pomoći. S druge strane, u nekom trenutku svog odrastanja mladi moraju da nauče da brinu o sebi, a samim tim i o drugima. Ako nauče da brinu o sebi, spoznaće šta im je najpotrebnije, koje probleme imaju, na koji način da ih rešavaju i da, ukoliko zaista imaju potrebu, znaju da mogu da nam se obrate – poručuje Mira Novaković Ilin.
Jedan od prepoznatljivih programa NSHC-a je psihološka podrška i savetovalište za mlade, koje podržava Ministarstvo omladine i sporta. Usluge savetovanja obavljaju se i onlajn.
– Početna ideja je bila da mladima pružimo podršku, pre svega psihološku i emotivnu, a s druge strane, trudili smo se da mladima koji se obrazuju za terapeute pružimo neki vid prakse i rada s klijentima – otkriva Mira Novaković Ilin. – Udružili smo, takoreći, te dve stvari u želji da među stanovništvom stvorimo svest o tome da nije strašno tražiti psihološku podršku i pomoć jer se do tada tako nešto smatralo lošim. Kao što sam i ranije spomenula, takav projekat nije bilo moguće naglo prekinuti jer psihološka podrška je nešto što je potrebno u svim vremenima, tako da program opstaje do danas. Želela bih da istaknem činjenicu da je pružanje psihološke podrške i pomoći zaista prestalo da bude tabu-tema. Nama se javlja veliki broj ljudi različitih generacija.
B. Pavković