Brnabić: U Srbiji niko nije preminuo jer nije bilo respiratora
BEOGRAD: Ne postoji niko u Srbiji ko je preminuo od korona virusa zato što nije bilo respiratora ili čekajući na respirator, poručila je danas premijerka Ana Brnabić, povodom vesti francuske agencija Frans pres koja je objavila je da je Ljubiša Đurić preminuo od Kovid-19 u Zemunskoj bolnici čekajući na respirator.
Brnabić je rekla da je reč o monstruoznim optužbama i lažima, koje su danas plasirane i preko te strane agnecije.
"Želim još jednom jasno da kažem, da tokom čitave borbe protiv korona virusa, u zemlji ne postoji osoba koja nije dobila podršku respiratora, invazivnog ili neinvazivnog, ako joj je bila potrebna, kada joj je bila potrebna. Ne postoji niko u Srbiji ko je preminuo zato što nije bilo respiratora ili čekajući na respirator", rekla je Brnabić na pres konferenciji.
Premijerka je istakla da Srbija ima dovoljno respiratora i da je u svakom trenutku imala dovoljno respiratora, "i više od toga".
Ponovila je da nadležni nikada nisu želeli da se u borbi proitiv korone dođe u situaciju u kojoj zdravstveni radnici moraju da biraju između života jedne i druge osobe, jer nema dovoljno respiratora.
"Ovo što se plasira je bezočna, strašna laž. Ništa drugo do strašna laž strane agencije. Nećemo dozvoliti da se po Srbiji pljuje, da se Srbija unižava samo znog nekih političkih razloga", rekla je Brnabić.
Navela je da je KBC Zemun, u trenutku kad je Ljubiša Đurić bio u toj bolnici, ta zdravstvena ustanova imala 35 slobodnih respiratora, a da je on bio na neinvazivnom repsiratoru.
Brnabić je poručila da će nadležni nastaviti da se bore bez obzira na sve napade, jer, kaže, znaju za šta se bore - za živote i zdravlje nacije.
"Dajemo sve od sebe, ovo je najvažnija borba i najveća kriza u kojoj je svet od Drugog svetskog rata. Ponosni smo na sve što smo do sada uradili", rekla je Brnabić.
Stojanović: Moja izjava AFPu naslovu izvučena iz konteksta
Direktor KBC Zemun Dragoš Stojanović izjavio je danas da je njegova izjava koju je dao AFP-u, o pacijentu koji je preminuo u toj bolnici, u naslovu "Nije bilo mesta u respiratornom centru" izvučena iz konteksta.
"U naslovu je napisan takav navod, a kasnije u tekstu je navedno sve ono što sam i ovde izneo", ukazao je Stojanović odgovarajući na konstataciju novinara da je AFP citirao njegovu izjavu.
Stojanović je ponovio da KBC "Zemun" ima šest jedinica intenzivne nege, da je jedna respiratnorni centar, i još pet jedinica.
Naveo je da u respiratornom centru ima 30 aparata i da su svi ti aprati, u momentu kada je preminuli, o kojem je AFP pisao, bili zauzeti, ali da je preostalih 35 iz ostalih pet centara moglo da se koriste.
"I korišćeni su. Tako da je pacijent, po indikaciji konzilijuma i lekara, nastavio dalje lečenje u jedinici intenzivne nege na neinvazivnom načinu ventilacije", rekao je Stojanović.
Francuska agencija Frans pres objavila je da je Ljubiša Đurić preminuo od kovid-19 u Zemunskoj bolnici čekajući na respirator, preneo je Nedeljnik.
AFP je naveo da izveštaj iz Zemunske bolnice pokazuje da je Ljubiša Đurić čekao prebacivanje u bolnički respiratorini centar u kome u tom trenutku nije bilo respiratora na raspolaganju, preneo je Nedeljnik.
U bolničkom izveštaju za Ljubišu Đurića, čiju je kopiju dobila AFP, doktorka je napisala da je 9. aprila, 2020. godine u 3.08 "kontaktiran anesteziolog iz Respiratornog centra radi prevođenja - trenutno bez slobodnih mesta".
Prema istom izveštaju, druga doktorka je napisala da je u 11.58 "konsultovan anesteziolog, indikovano je prevodenje u respiratorni centar, čeka se slobodno mesto".
Direktor Zemunske bolnice, doktor Dragoš Stojanović, potvrdio je za AFP da je bolnički izveštaj autentičan.
"Izveštaj je autentičan i tačno je da nije bilo slobodnog mesta u respiratornom centru", rekao je dr Stojanović.
On je, međutim, negirao da je pacijent preminuo zbog nedostatka podrške na respiratoru.
Objasnio je da je pacijent ostao u Intenzivnoj nezi na neinvanzivnoj ventilaciji, što je specijalna maska sa kiseonikom koja pomaže pacijentu da diše.
Stojanović navodi da "isti izveštaj pokazuje da mu je bilo bolje i da je podignuta saturacija kiseonikom na 97 procenata, nakon indikacije za prevodenje u respiratorni centar".
Prema bolničkom izveštaju, 12. aprila kod Đurića "oko 22h30min dolazi do naglog pogoršanja opšteg stanja, pada saturacije, konsultovan anesteziolog, indikovano prevodenje u RC (respiratorni centar)."
Kako se dalje navodi, pacijent je u 22:59 "na prijemu u respiratorni centar bio bez znakova života i potvrđena je smrt.
Doktor Stojanović je za AFP rekao da je Đurićeva smrt "zadesna smrt i da je mogla da se dogodi bilo kome od nas", kao i da su doktori uradili sve što su mogli, ali da virus ne bira.