Nebeski ples sedmorice veličanstvenih
Sedmorica veličanstvenih srpskih vazduhoplovnih jedriličara, nebom iznad Novog Sada, potkraj minule sedmice, ispisali su 64. stranicu istorije jedriličarskih takmičenja na državnom nivou.
Uprkos mnogobrojnim teškoćama i različitim ograničenjima podatak da je takmičenje održano izdvojili smo kao osnovnu vest sa ceremonije proglašenja pobednika. Na pobedničkom postolju izdvojio se Zrenjaninac Aleksandar Diklić, koji je u 33 godine letačkih aktivnosti osvojio treću šampionsku titulu. Drugi je bio Slobodan Đurović iz Trstenika, a treći Milorad Ivanović iz Sremske Mitrovice. Leteli su još: Miodrag Ivanović, Srđan Radojko, Milan Popović i Dušan Bojković. U ekipnoj konkurenciji pobednički pehar osvojili su jedriličari iz Trstenika, ispred Zrenjaninaca na drugom i Sremskomitrovčana na trećem mestu.
– Za potpun utisak o vrednostima izazova vazduhoplovnih sportova nedostajali su gledaoci – prokomentarisao je državni prvak Aleksandar Diklić. – Ali, u situaciji kada sve nekako gubi na svom sjaju, zbog objektivnih okolnosti, mi smo uspeli da održimo takmičenje i bez mnogo publike. Nadam se da će nas dogodine biti u znatno većem broju, kako takmičara, tako i gledalaca.
Prošle godine Vazduhoplovni savez Vojvodine obeležio je devet decenija rada. Međutim, skroman odziv takmičara na Prvenstvu Srbije (sedmorica iz četiri kluba) svedoči o nezavidnoj poziciji jedriličarstva danas i neizvesnoj budućnosti ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mere za izvesnije sutra. Tako je i odluka rukovodstva Aero-kluba Novi Sad da reafirmiše stare i školuje nove pilote u sopstvenoj školi naišla na odobravanje, kako među zainteresovanim mladim kadrovima, tako i među nekadašnjim članovima koji se vraćaju velikoj ljubavi među oblacima.
Batez i Cvjetićanin uz jedriličare
Nagrade najuspešnijima u pojedinačnoj i u ekipnoj konkurenciji uručili su pokrajinski sekretar za sport i omladinu Vladimir Batez i član Gradskog veća za sport i omladinu Ognjen Cvjetićanin.
– Trudimo se da podržimo takmičenja Aero-saveza Srbije i Vojvodine, koji je prošle godine proslavio 90 godina postojanja. I našim klubovima pomažemo koliko je to moguće, mada situacija nije na zavidnom nivou, s obzirom na ograničenja uslovljena pandemijom virusa kovid-19 – rekao je Vladimir Batez, koji je Šampionat proglasio zatvorenim. – Ovo što smo videli ovde predstavlja veliko ohrabrenje. Nadam se da ćemo svi zajedno, na svim nivoima vlasti, naći način da još snažnije podržimo ovako važan sport sa velikom tradicijom i vrednim rezultatima. Uočljiv je kvalitetan rad minulih godina u Aero-klubu Novi Sad, tako da možemo da budemo zadovoljni događajem na Čeneju.
– Drago mi je da se interesujete za našu školu, čiji smo rad obnovili pre nekoliko meseci – rekao je predsednik Aero-kluba Novi Sad Dragoljub Samaryić. – S obzirom na to da je Novi Sad grad mladih, grad koji voli vazduhoplovstvo, samim tim i jedriličarstvo, siguran sam da će naša škola u najkraćem roku biti prepoznata kao jedna od najboljih u Srbiji – dodao je Samaryić.
Jedriličari svoj sport u vazduhu s ponosom porede sa značajem atletike među sportovima na zemlji ili plivanja u porodici vodenih sportova. Osnov snalaženja u vazduhu najubedljivije se stiče u letelicama bez motora, oslonjenih na kretanje kumulusa i spretnost pilota da njihovo kretanje podredi potrebama letelice za opstanak visoko iznad zemlje. Zabrinjavajući podatak da su na državnom prvenstvu upisana samo sedmorica pilota, naročito su teško prihvatili Novosađani. U krugu sedmorice veličanstvenih nema njihovih sugrađana. Međutim, odlična organizacija Šampionata na Čenejskom aerodromu, uz tradiciju novosadskog letenja u osnovi, kao i škola koja obećava, ulivaju poverenje u mogućnost reafirmacije vazduhoplovnih vrednosti na nebu iznad Novog Sada.
I. Bakmaz