Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stižu pare za lamele B i C u Pokrajinskoj bolnici u Novom Sadu

18.07.2020. 10:55 10:58
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Evropska investiciona banka odobrila je novac za izgradnju i rekonstrukciju Kliničkog centra Vojvodine, odnosno lamela B i C, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Prema njegovim rečima, sledi potpisivanje ugovora i početak gradnje.

Da je odobravanje novca za lamele B i C izvesno, najavili su krajem maja i predsednik Vlade Vojvodine Igor Mirović, kao i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić, kada su došli da vide kako napreduje rekonstrukcija Klinike za interne bolesti KCV. Tada je premijerka Brnabić rekla da je sa njima u poseti i predstavnik Evropske investicione banke, te da „očekujemo u najskorijem roku potpisivanje ugovora i da krenemo u rekonstrukciju KCV“.

Lamele B i C deo su objekta čija izgradnja je započela još 80-ih godina prošlog veka i trebalo da je u njima bude savremeni dijagnostičko-terapijski centar. Prvi deo tih objekata, lamela A, pretvoren je u Urgentni centar, a sve tri lamele su povezane i činiće jedinstven blok. Novi Urgentni centar spojen je takozvanom toplom vezom i s Klinikom za interne bolesti. Kao što je „Dnevnik“ i ranije pisao, kada se izgrade i blokovi B i C, Klinički centar imaće novih oko 30.000 kvadratnih metara, kompletno novi operacioni i dijagnostički blok i nlizu 400 postelja u jedinicama intenzivne nege. Neke klinike će preći da rade u nove lamele, a neke će raditi u starom prostoru.

Osim 30.689,59 kvadratnih metara za medicinske namene i 348 bolesničkih postelja, u lamelama će biti i 16 novih operacionih sala. Lamele imaju pet nadzemnih nivoa, visine od oko 21 metar. U objektu će biti i četiri stepenišna jezgra, kao i deset liftova, od čega je osam putničkih, a dva su servisna.

Odvojeni su tokovi posetilaca i ambulantnih pacijenata, osoblja i ležećih pacijenata, kao i logistike. Mostom su povezane lamele B i C za zgradama Poliklinike i Klinike za internu medicinu i to tako što se pravi veza između prvog sprata lamele i drugog sprata Poliklinike i Interne, a postoji i veza s Urgentnim centrom, koji je u Lameli A. Glavni tokovi za hitne pacijente idu iz Urgentnog centra, u Lameli A, ka Operacionom bloku i to na nivou prizemlja, s vezom ka glavnom koridoru kroz tri lifta.

Planirano je da u prizemlju lamela B i C bude Odeljenje centralne sterilizacije, kao i Odeljenje radiologije sa dve angio-sale, magnetnom rezonancom, pet rendgena, dve mamografije i četiri ultrazvuka. Na istoj etaži biće laboratorije, kao i nuklearna medicina, koja će imati jedan PET-sken i dva SPEKT-skena.

Na prvom spratu biće jedinica traume i ortopedije sa 84 kreveta, od čega su 74 postelje u dvokrevetnim sobama, šest postelja u jednokrevetnim sobama, a četiri u poluintenzivnoj nezi. Tu će biti i maksilofacijalna hirurgija sa 14 kreveta u dvokrevetnim sobama, plastična hirurgija sa 18 postelja u dvokrevetnim sobama i vaskularna hirurgija koja će imati 32 kreveta, od čega 28 u dvokrevetnim sobama, a četiri postelje su u poluintenzivnoj nezi.

Na drugom spratu će biti opšta hirurgija sa 84 kreveta, od čega su 74 postelje u dvokrevetnim, a šest u jednokrevetnim sobama, dok su četiri postelje u poluintenzivnoj nezi. Tu je i urologija sa 46 kreveta i to 42 u dvokrevetnim sobama i četiri postelje u poluintenzivnoj nezi. Na istoj etaži će biti i jedinica za transplantaciju, sa 14 kreveta, od čega je 10 u dvokrevetnim sobama, a četiri postelje su u jednokrevetnim sobama sa filterima.

Treći sprat zauzima neurohirurgija sa 34 kreveta i to 24 postelje u dvokrevetnim, dve postelje u jednokrvetnim sobama i osam postelja u poluintenzivnoj nezi. Na istom spratu će biti i 16 operacionih sala, koje imaju i 16 kreveta u sobi za oporavak, od čega su dve postelje u sobama za izolaciju i još osam postelja u sobi za zadržavanje pacijenata. Takođe na ovoj etaži je i intenzivna nega sa 22 kreveta, od čega je 18 postelja u sobi za oporavak, a četiri kreveta u sobama za izolaciju sa filterima.


Mogućnost pravljenja gradske bolnice

- Dobro je poznato da Novi Sad nema gradsku bolnicu, odnosno ustanovu sekundarnog nivoa. Kapaciteti Pokrajinske bolnice bili su predviđeni za mnogo manji broj stanovnika, a došlo je do rapidnog povećanja broja žitelja Novog Sada. Zato već sada planski uređujemo, rekonstruišemo i adaptiramo ove objekte, sa željom da nakon izgradnje B i C blokova ove objekte iskoristimo za formiranje preko potrebne gradske bolnice. Time ćemo na jednom mestu imati objedinjene sve zdravstvene kapacitete i potencijale zdravstvenog sistema Novog Sada – rekao je ranije za “Dnevnik” pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković i dodao kako bi gradska bolnica mogla da bude u objektima gde su sada hirurške klinike, laboratorija, radiologija, nuklearna medicina, intenzivna nega. Prema tadašnjim planovima, van lamela ostale bi klinike za interne bolesti, Infektivna, Dermatologija, Psihijatrija, Neurologija i Rehabilitacija, koje bi i dalje bile u sastavu Kliničkog centra, odnosno deo tercijarnog nivoa zdravstvne zaštite.


Kako bi se sve ovo napravilo, bilo je potrebno da se centralizuje dijagnostika i nuklearna medicina, laboratorija, hirurška odeljenja, jedinice intenzivne nege, operacioni blok, sterilizacija i prostor za presvlačenje. Takođe, morala je da se promeni pozicija stanice medicinskih gasova, da se unapredi parking, da se odvoje putevi službe hitne pomoći, kao i da se izgradi veza između lamela B i C i Poliklinike.

Da bi sve to bilo funkcionalno, koncept rešenja podrazumeva rekonstrukciju i adaptaciju lamela B i C, završetak nedovršenih delova konstrukcije u zapadnom delu Lamele C i jezgru, dogradnju novog dela objekta sa istočne strane, izgradnju jednog nivoa u atrijumu između lamela B i C, kao i izgradnju tehničkog bloka.

Vazdušna veza s Poliklinikom i Klinikom za interne bolesti biće na nivou prvog sprata lamela, drugog sprata Poliklinike i prvog sprata Interne. Sastoji se iz tri kraka, vezana centralnim objektom na dva nivoa, sa stepeništem u slučaju opasnosti, holom, ostavom na nivou prizemlja i holom za dostavu na nivou prvog sprata, sa rampom koja doseže do drugog sprata Poliklinike. Ukupna površina ovog koridora je 340 kvadratnih metara.

Zona parkinga za lamele B i C je između Lamele C i zasebnog objekta u kojem će biti smešten tehnički blok sa Stanicom za medicinske gasove. Imaće ukupno 194 parking mesta, i to 60 za zaposlene, 113 za pacijente i posetioce i 21 mesto za osobe s posebnim potrebama. Imaće i 48 parking mesta za bicikle.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
Evropska investiciona banka odobrila sredstva, idemo u izgradnju KCV

Evropska investiciona banka odobrila sredstva, idemo u izgradnju KCV

16.07.2020. 21:20 21:22