Turistički poslenici prilagođavaju se novim uslovima
Turizam i ugostiteljstvo su privredne grane čije je poslovanje, bez ikakve sumnje, najjače osetilo udar koji je izazvala pandemija koronavirusa i sigurno je da će biti potrebno dosta vremena da se ovaj sektor oporavi
Ove privredne grane bile su prve na udaru kada je pandemija počela da uzima maha, a po svemu sudeći biće među poslednjima u kojima će se uspostaviti uobičajen rad.
Slično kao i u Srbiji, turizam i ugostiteljstvo prošli su i u svim drugim zemljama u svetu, a najsnažnije će to osetiti države kojima je turizam privredna grana koje obezbeđuje značajno punjenje budžeta. Kako će oporavak ovih privrednih grana ići pokazaće vreme, ali se, ipak, mora raditi i u novim okolnostima u kojima se ceo svet našao pronalaziti načine da turisti dolaze. Za to je, uz sve ono što turistički poslenici uobičajeno pružaju gostima, potrebno i da se obezbede maksimalne mere zaštite koje će gostima omogućiti poptunu zdravtstvenu bezbednost.
Korak u tom pravcu, a po ugledu na evropske članice HOTREC-a, u Srbiji je učinjen jer je Udruženje hotelsko-ugostiteljske privrede HORES, zajedno s Turističkom organizacijom Srbije i uz podršku Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, kreiralo pečat „ Clean & Safe“ („Čisto i sigurno“). Ovaj pečat/sertifikat predstavljaće potvrdu da su hoteli i ostali ugostiteljski objekti ispunili određene standarde, odnosno da se u njima primenjuju higijensko-zdravstveno-bezbednosne mere koje su propisale Svetska zdravstvena organizacija i nacionalne zdravstvene institucije i da se gostima garantuje bezbedan boravak. Sertifikacija hotela i restorana počela je 10. jula, pečat će moći da se koristi na društvenim mrežama, sajtovima i na ulazima u hotele i restorane, a očekuje se da će pozitivno uticati na povećanje nivoa ukupne turističke ponude jer definiše celokupnu proceduru - od dolaska gosta pa do njegovog ispraćaja, poštovanje propisane fizičke distance, načina posluživanja hrane, dezinfekcije posle boravka gosta kao i informisanja putem mobilnog telefona.
Veliki broj hotela u Srbiji, ukazao je direktor HORES-a Georgi Genov, zainteresovan je za dobijanje pečata „Clean & Safe“, a to je i u njihovom interesu jer potvrđuju da se poštuju sve propisane epidemiološke mere. On ističe da će se pečat izdavati na šest meseci, a da će se primena propisanih pravila kontrolisati i da, ukoliko se predviđeni standardi ne budu poštovali, postoji mogućnost da se izgubi.
- Za pečat „Clean & Safe“ mogu konkurisati svi koji žele, članice HORES- a ga dobijaju besplatno, a oni koji nisu mogu se učlaniti u udruženje i time obezbediti tu mogućnost ili da plate odgovarajuće troškove - kaže Genov. - Poštovanje pravila koje ovaj pečat propisuje će se se kontrolisati i to tako što će u hotele i druge ugostiteljske objekte dolaziti tajni gost kojeg upućuje HORES koji će utvrditi da li se sve radi u skladu s propisanim merama.
Genov ističe i da će i gosti biti u prilici da iznesu svoje stavove vezane za poštovanje standarda koji su u ovoj situaciji propisani.
- Prilagođavamo se novoanstaloj situaciji i preduzimamo korake koji omogućavaju da hotelijeri poštuju sve zdravstvene mere i da istovremeno na pravi način informišemo goste da se nalaze u bezbednoj zoni u kojoj se u potpunosoti poštuju propisana epidemiološka pravila i sve mere zaštite.
Već od samog početka pandemije koronavirusa u Srbiji su praktično zatvoreni svi hoteli. Nakon ukidanja vanrednog stanja, ugostiteljski objekti i hoteli polako su se otvarali i počeli da dočekuju goste, ali se sada sve vraća na početak. To se posebno odnosi na hotele i mnogo ih je koji su i dalje zatvoreni. To pokazuju i podaci o popunjenosti hotela koji rade, a oni govore da je na početku ovog meseca procenat bio veoma nizak i da je u pojedinim gradovima jedva premašio pet odsto.
D. Mlađenović