Žetva pšenice: Punjenje silosa po akontnoj ceni od 17 dinara
Jedna od vodećih žitomlinskih kompanija u Srbiji senćanski AD “Žitopromet-mlin” je prijem pšenice otpočeo 27.juna i sa zahuktavanjem žetve sada se već intenzivno u punom kapacitetu preuzima hlebno zrno jer se dnevno preuzima oko 3.400 tona.
Predsednik Odbora direktora “Žitopromet-mlina” Predrag Đurović izjavio je da je do 1.jula u silose već smešteno 6.000 tona i da se kontinuirano vrši prijem na svim otkupnim mestima u silosima u samoj fabrici i na obali Tise u Senti i silosima u Novom Kneževcu i Đali. Najveća nepoznanica je otkupna cena, tako da se silosi pune po utvrđenoj akontnoj ceni ovog prerađivača.
- Na osnovu prvih pokazatelja je da će kvalitet pšenice ovogodišnjeg roda biti bolji nego iz lanjske žetve i nadamo se da će to ostati, ukoliko kiša ne pokvari kvalitet. Ako nas vreme posluži i ne bude značajnijih padavina žetvu ćemo završiti u narednih nedelju dana, što bi bilo izvanredno s obzirom da smo prošlu obavljali 40 dana u nenormalnim uslovima velikih padavina, porasta korova i gljivičnih oboljenja, pa su nas iz toga cele godine pratili problemi da od takve sirovine napravimo kvalitetne proizvode - ukazuje Đurović.
Očekivanja u “Žitopromet-mlinu” su da se iz ove žetve otkupi 65.000 do 70.000 tona pšenice, što bi prema rečima Đurovića zadovoljilo potrebe prerađivačkih kapacitete kompanije.
Đurović je dodao da je senćanska kompanija pre svega zainteresovana da preuzme neophodnu količinu pšenice u svoje silose, ukazujući da se za 23 žetve koliko je u “Žitopromet-mlinu” nije se desilo da nijedan proizvođač kasnije tokom godine iznese pšenicu iz njihovog silosa da bi je prodao nekom drugom.
- Pšenica koju preuzmemo u silose u vreme žetve, pre ili kasnije bude naša i bude plaćena, pa očekujem da posao tako odradimo i iz ove žetve. Procena je da ćemo obezbediti dovoljno sirovina da nesmetano radimo tokom cele godine - kaže Đurović.
- Bez obzira što su prvi pokazatelji da su prinosi manji nego ranijih godina, očekujem da ćemo ostvariti otkup potrebnih količina pšenice, jer sam siguran da imamo potencijal za to i sa tom količinom pšenice, koju ćemo primiti u naše silose, obezbedili bi sve neophodne sirovine za celu godinu do naredne žetve, što nam je i prioritet. Koliko će te pšenice biti kupljeno u samoj žetvi, a koliko naknadno u narendom periodu, nas toliko ne opterećuje, pošto godinama funkcionišemo tako da naši proizvođači svoju robu čuvaju u našim silosima i prodaju je kada im je novac potreban ili kada procene da su najbolji uslovi i cena koja se formira na osnovu berzanskih kretanja - objašnjava Đurović.
Iako ubiranje letine odmiče cena pšenice iz ovogodišnjeg roda još nije formirana, a prema očekivanjima Predraga Đurovića formiraće se u toku žetve u zavisnosti od ponude i potražnje za hlebnim zrnom.
- Mi smo u ovom trenutku izašli sa akontacionom cenom koja za poljoprivredne proizvođače iznosi 17 dinara za kilogram zajedno sa PDV-om, dok je za pravna lica 16 dinara plus PDV, a konačna cena će se utvrditi narednih dana. Računajući da su nekim proizvođačima pare odmah neophodne opredelili smo se za ovu akontacionu cenu i svako ko želi biće odmah isplaćen, a krajnja cena će se formirati kod konačnog obračuna, kako tržište bude nalagalo, pa ćemo imati konačnu sliku - napominje Đurović.
Tekst i foto: M. Mitrović