Grenel: EU inicijativu o vizama motivisala SAD
VAŠINGTON: Specijalni izaslanik predsednika SAD Donalda Trampa za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel poručio je da je "dobrodošla vest" da se pitanje vizne libaralizacije za Prištinu stavi na dnevni red tokom nemačkog predsedavanja EU.
Konačno. Ovo je dobrodošla vest čak i za samo neke ciljane poslovne industrije. Usredsređenost SAD na ekonomsku normalizaciju motivisala je akcije Evropljana. I drago nam je što preuzimaju vođstvo, napisao je Grenel u objavi na Tviter nalogu.
Grenel je reagovao na informaciju da su 32 člana parlamenta Evropske unije potpisali pismo upućeno nemačkoj kancelarki Angeli Merklel i ministru unutrašnjih poslova Horstu Zehoferu, tražeći od njih da pitanje liberalizacije viza za Kosovo stave na dnevni red Saveta EU tokom nemačkog predsedavanja.
U tom pismu, koje takođe potpisuje izvestilac za Kosovo Viola fon Kramon, poslanici Evropskog parlamenta zahtevaju da se reši pitanje liberalizacije viznog režima za Kosovo, uz ocenu da je prošlo dve godine od kada je Kosovo ispunilo sve standarde koje je postavila EU.
Bela kuća dala je "zeleno svetlo" za novi susret predstavnika Beograda i Prištine u bliskoj budućnosti, posle otkazivanja sastanka dve delegacije koji je bio planiran za 27. jun u Vašingtonu, javlja Glas Amerike.
U razgovoru sa aktivistima americko-albanske zajednice, putem video konferencije, specijalni predstavnik za pregovore Beograda i Prištine Ričard Grenel je prošle nedelje, prema navodima Martina Vulaja, bivšeg direktora Albansko-americkog nacionalnog saveta, jasno stavio do znanja da ova prilika ne treba da se propusti.
Izrazio je frustraciju na neki način. Postoji taj strah da bi SAD mogle da osete frustraciju celim procesom, da bi on sam mogao da dobije druga zaduženja, ukoliko procene da dve strane nisu spremne za sporazum. Dan posle videokonferencije sa našom grupom, Grenel se sastao sa predsednikom Trampom i tražio, a predsednik mu je dao ''zeleno svetlo'' da nastavi proces, kao poslednju šansu, ako mogu da kažem, rekao je Vulaj za albanski servis Glasa Amerike.
Fokus sastanka, kao i ranije, ostaju ekonomska pitanja, ali Vulaj veruje da bi ovi razgovori mogli da stvore novu energiju, koju on vidi kao korak prema politickom rešenju, navodi VOA.
Trenutno je Kosovo jedna od retkih preostalih evropskih zemalja, čiji građani ne mogu slobodno da putuju u šengenski prostor bez vize. Međutim, to više ne zavisi od građana Kosova. Proces postizanja liberalizacije viznog režima trebalo bi da se zasniva na objektivnim kriterijumima, koji su, kako je najavila Evropska komisija, ispunjeni u julu 2018. godine, tačno pre dve godine, i od tada Kosovo čeka konačnu odluku Saveta da dozvole slobodu kretanja građanima, navodi se u pismu poslanika EP.
Pitanje liberalizacije viznog režima izazvalo je sukob između izvestioca EU za Kosovo Viole fon Kramon i specijalnog izaslanika predsednika Trampa za dijalog BG i PR Ričarda Grenela još 19- juna na Tviteru.
Grenel je tada napisao da bi Viola fon Kramon trebalo da se koncentriše na liberalizaciju viznog režima, umesto da kritikuje „sve što Trampova administracija čini da pomogne normalizaciji ekonomija Beograda i Prištine". Fon Kramonova je tada predložila Grenelu da se po tom pitanju obrati francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, podseća sajt schengenvisinfo.com.