Saradnja Studija „Dom” i karlovačkih đaka rezultirala još jednim filmom
Projekat „Anima SWAir“ Studija dečje i omladinske animacije „Dom“, u čijem centru pažnje je značaj obnovljivih izvora energije, okupio je 118 učenika i 29 nastavnika iz triju karlovačkih škola.
Uskoro se očekuje i prikazivanje igrano-animiranog filma “Ovde treba napraviti malo reda“ koji je zamišljen kao sredstvo uz pomoć kojeg će se delovati na razvoj ekološke svesti kako kod dece tako i kod odraslih. Među učesnicima najbrojniji su bili osnovci od prvog do osmog razreda, koji su bili podeljeni u tri kategorije - decu sa potrebnom podrškom, odlične i kreativne učenike iz svih odeljenja. Njima se pridružilo po četvoro učenika Karlovačke gimnazije i Bogoslovije.
- Na konkursu Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja projekat je visoko rangiran po kvalitetu, bio je treći na listi vrednovanja od 52 koji su dobili finanisijsku podršku - kaže učiteljica Tatjana Krstić, član tima za realizaciju, koji još čine profesorka ruskog jezika Zlata Popov kao menayer projekta, učenik Karlovačke gimnazije i vršnjački edukator Jakov Popov, te Serjoža Popov – sve troje iz Studija „Dom“ i direktorka OŠ „23. oktobar“ Vesna Čolić. Projekat je dobio podršku i od karlovačke opštine.
Prilikom podele knjižica karlovačkim osnovcima 26. juna, učesnici projekta su za stečeno znanje za borbu za čistiji i zdraviji grad u kojem žive, dobili diplome efikasnog junaka Sremskih Karlovaca. Osim diploma podeljene su im i torbe sa likovima glavnih junaka filma, kao nagrade za vredan rad. Torbe su načinjene od prirodnih materijala, a u izradi i dizajniranju učestvovao je deo projektnog tima.
Po rečima Tatjane Krstić, projektom su bila predviđena predavanja o energetskoj efikasnosti, koja su održana 4. decembra 2019. u OŠ “23. oktobar” u Sremskim Karlovcima. Realizovao ih je stručni tim Dečijeg kulturnog centra iz Novog Sada, a na njima su pored učenika i nastavnika osnovne škole učestvovali i predstavnici Karlovačke gimnazije, kao i Bogoslovije „ Sveti Arsenije“. Na tom predavanju učenici su imali priliku da se upoznaju sa pojmom energetske efikasnosti, a stečeno znanje primenili su za pravljenje scenarija za animirani film.
- Radionice su se odvijale kroz Edukativni klub u osnovnoj školi - kaže učiteljica Tatjana Krstić. - Zlata i Jakov Popov kao osvedočeni režiser animiranih filmova, pa i ovog, intenzivno su radili svake nedelje u četiri grupe sa učenicima. U doba vanrednog stanja zbog koronavirusa radionice su se odvijale u Studiju „Dom“ u manjim grupama.
Zlata Popov kaže da projekat, između ostalog, treba da podigne svest dece i odraslih o problemu energetske efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora. U projektu se koriste inovativne metode rada koje Ministarstvo prosvete vrednuje Evropskom jezičkom oznakom za međunarodni projekat „Multi most“.
- Zadatak učenika Gimnazije u projektu bio je da uz podršku svojih profesora film prevedu na engleski, španski, nemački i francuski jezik, dok ga je profesor Danijel Metikoš sa osnovcima preveo na ruski – objašnjava Zlata Popov. - Bogoslovi su dobili zadatak da istraže i saznaju koji su ekološki problemi u Karlovcima, a te informcije smo utkali u film. Radnja filma se odvija u našem gradu gde energetski efikasni junaci - vetar Stražilovac, Zemljanko i Sunko, pobeđuju i teraju iz grada zagađivače - Ugljenku, Smećka i Naftalinka. Likove su kreirala deca. Scenario smo napisali Jakov i ja prema motivima sa dečjih stripova koje su radili na ovu temu. Prilikom izrade smo koristili različite žanrove. Film počinje i završava se u vidu igranog filma, a za animirani deo smo primenjivali stop-moušn i crtanu animaciju. Snimanje je završeno i film se nalazi u procesu montaže. Biće gotov do kraja nedelje.
Zbog prisustva koronavirusa, neće biti svečane premijere, već će film biti prikazan na nekoj od novosadskih televizija.
Zorica Milosavljević