Letnja škola pojanja krajem godine zbog pandemije
Najznačajniji projekat Društva za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca, 28. Letnja škola crkvenog pojanja „Korneliju u spomen“, zbog pandemije koronavirusa i preporučenih mera opreza i zaštite, neće biti održana u uobičajenom terminu, krajem jula i početkom avgusta, nego krajem godine u izmenjenom izdanju, s manjim brojem učesnika i kraćem roku.
Budući da se od osnivanja tog udruženja građana ove godine navršilo tri decenije, trebalo je na završnom koncertu letnje škole da se obeleži i ta značajna godišnjica, ali iz istih razloga je i proslava odložena.
Predsednica Društva Draginja Kalinić napominje da su i druge aktivnosti planirane za ovu godinu pod znakom pitanja kao što je projekat „Putevima Rajačića“, koji je trebalo da se realizuje u saradnji s Udruženjem „Gomirje u srcu“ iz Gomirja u Hrvatskoj.
- U okviru tog projekta trebalo je u Patrijaršijskom dvoru da bude otvorena izložba fotografija manastira Gomirje u kojem je zamonašen patrijarh Josif Rajačić, jedna od najznačajnijih figura srpske istorije, koji je stolovao i sahranjen u Karlovcima - kaže Draginja Kalinić. - Planirano je bilo i putovanje u septembru u Gomirje i u Rijeku koja je trebalo ove godine da nosi titulu Evropske prestonice kulture, ali je i to neizvesno.
Postoje, međutim, dobri izgledi, ako to razvoj situacije s epidemijom dozvoli, da se na jesen organizuje „Šetnja kroz nasleđe“, koja je lane pod pokroviteljstvom Fondacije „Novi Sad 2021“ naišla na topao prijem među Karlovčanima i posetiocima iz drugih mesta. Ovog puta je u planu da se ponaosob posete kuće porodice Maširević i Auer i to s manje učesnika. Draginja Kalinić kaže da u Društvu razmatraju mogućnost da se šetnje prošire i na najlepše bašte iz akcije za koju je prijavljivanje u toku do kraja juna.
Ljubav prema rodnom gradu najveći pokretač
Društvo za negovanje tradicija i razvoj Sremskih Karlovaca nastalo je 1990. godine na inicijativu uglednih Karlovčana koji su bii spremni da svoje slobodno vreme i ljubav prema Karlovcima pretoče u konkretan rad. Očuvanje tradicionalnih vrednosti Sremskih Karlovaca, materijalnih i nematerijalnih, kao i njihova afirmacija i razvoj težište su rada Društva. Za tri decenije udruženje je organizovalo niz koncerata umetničke muzike, pozorišnih predstava, izložbi, volonterskih akcija u Dvorskoj bašti i drugim delovima Sremskih Karlovaca. Sa Stalnom konferencijom gradova i opština i uz finansijsku podršku Švajcarske agencije za razvoj i saradnju realizovalo je projekat „Oplemenimo cvećem uži centar grada“ 2009. godine. U 2015. i 2016. godini učestvovalo je u organizaciji Međunarodne konferencije „Očuvanje i unapređenje istorijskih gradova“.
- U okolnostima u kojima smo se svi našli, i Društvo je neke aktivnosti prenelo u onlajn formu - kaže Kalinićeva. - Pozvali smo sve polaznike dosadašnjih letnjih škola, a bilo ih je više od hiljadu, da nam šalju fotografije sa škola na kojima su učestvovali od kojih planiramo da sačinimo foto-monografiju. Dugogodišnju inicijativu o popisu spomenika na karlovačkim grobljima pošto ih zub vremena i neodržavanje naumitno uništava, želimo da realizujemo u digitalnom obliku. Popis bi trebalo da postane sastavni deo projekta digitalizacije kulturnog nasleđa što je poduhvat koji premašuje mogućnosti udruženja kakvo smo mi. Zato se u tom pogledu očekuje podrška barem lokalne vlasti i samouprave jer je svima u intersu da se načini i katastar grobnih mesta, pošto nadgrobni spomenici propadaju i nestaju sa njima i tragovi bitisanja mnogobrojnih značajnih i manje značajnih ličnosti od 18. veka naovamo.