Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

O ČEMU ĆE SE PRIČATI U VAŠINGTONU Ekonomija u Beloj kući, politika ostaje za EU?

20.06.2020. 22:28 22:29
Piše:
Foto: Tanjug (Dragan Kujundžić)

BEOGRAD: Delegacije Beograda i Prištine sastaće se 27. juna u Beloj kući u Vašingtonu, a nakon što je američka strana obelodanila tu vest pre nekoliko dana, ne staju spekulacije o tome šta bi se moglo naći na stolu.

Bez obzira na nagađanja i želje prištinske strane, iz Srbije je od najviših zvaničnika stigla poruka da priznavanje nezavisnosti Kosova za Srbiju nije tema, niti će dozvoliti da se izvuče iz fascikle tokom tih razgovora. Iako je iz Moskve stiglo upozorenje na to da po kuloarima kruže razni scenariji, mada zabrinut zbog takvog upozorenja, predsednik Aleksandar Vučić naglasio je da je Beograd spreman na razgovore, ali bez ultimatuma.

On nije želeo da otkriva strategiju koju priprema za najavljeni razgovor u Vašingtonu, a od javnosti u Srbiji zatražio je malo više poverenja za dijalog koji se vodi o kosmetskom pitanju.

Dok Beograd tek treba da utvrdi tim za Vašington, izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel potvrdio je da američki predsednik Donald Tramp neće prisustvovati razgovorima naredne subote. Kako je izjavio, u ovoj fazi, koju on naziva prvom fazom dijaloga, mora da se postigne normalizacija ekonomskih odnosa Beograda i Prištine, a da političku fazu treba da vode Evropljani. Na pitanje koje će biti glavne teme razgovara u Beloj kući, Grenel je odgovorio da sastanak pruža mogućnost i otvara vrata ekonomskom razvoju i investicijama. Savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika SAD Robert O’Brajen objavio je ovih dana na „Tviteru” da mu je drago što će moći da ugosti, kako ih je nazvao, „lidere  Srbije i Kosova”, zajedno s Ričardom Grenelom u Beloj kući. „Sjedinjene Države željno očekuju te važne razgovore”, navodi se O’Brajenova izjava na „Tviter” nalogu Saveta za nacionalnu bezbednost.

Beograd i Priština su od početka godine, uz posredovanje tih  američkih diplomata, potpisali pisma o namerama obnove avio-linije između svojih prestonica, kao i saradnju u oblasti železničkog i drumskog saobraćaja. Grenel je izjavio da je o svojoj viziji o dva koraka razgovarao s Francuzima i Nemcima.

– Ne znam koliko puta to moram da kažem, iako sam bio izuzetno jasan da smo mi, Sjedinjene Države, uvereni u to da se 20-godišnji sukob može rešiti samo ekonomskom normalizacijom – rekao je Grenel, pojasnivši da druga, politička faza dijaloga, treba da se dogodi kada počnu da dolaze prvi efekti ekonomije.

Otkrio je da je imao problem s bivšim savetnikom za nacionalnu bezbednost Yonom Boltonom kada je reč o pregovorima Beograda i Prištine.

– Dve strane dolaze u Belu kuću sledeće subote da razgovaramo o istorijskom napretku i sporazumu. A ipak, i dalje se borim s glasinama o razmeni teritorija – rekao je Grenel, naglasivši da to nije politika predsednika Donalda Trampa.


Na stolu možda šest tema

Mediji su spekulisali o navodnih šest tema o kojima će se razgovarati u Beloj kući. Najpre, da će u fokusu biti isključivo ekonomska pitanja. Očekuje se da će biti reči o slobodi kretanja i, u tom kontekstu, priznavanju dokumenata i nesmetanom prenosu pošte. Spominje se spajanje administrativnih prelaza i slobodan prolaz robe. Sledi i nastavak realizacije pisama o namerama, koja se tiču avio, voznog i drumskog saobraćaja.


Kako je naveo, on se bori s glasinama zbog toga što je Yon Bolton forsirao svoju politiku ispred Trampove politike.

Što se evropske uloge u tom procesu tiče, specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izjavio je da će datum za nastavak dijaloga u Briselu biti određen nakon njegove posete Beogradu sledeće nedelje. Uveren je u to da postoje uslovi za nastavak tog procesa i da EU ne može biti sklonjena sa strane. Odbio je da komentariše američku inicijativu, istakavši da EU ima svoju viziju u dijalogu i da ne može biti zaobiđena. Rekao je da želi da olakša sveobuhvatan i pravno obavezujući sporazum i da je njegov mandat da normalizuje odnose Beograda i Prištine.

– Evropska unija ne može biti sklonjena sa strane jer nudi evropsku budućnost i niko drugi sem EU ne može to da ponudi – pojasnio je evropski izaslanik. – Ukoliko želite da zaobiđete evropsku budućnost, zaobići ćete i Evropsku uniju. Ovaj dijalog je pokrenut na osnovu Rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i jasno povezuje dijalog s evropskom budućnošću.

Predsednik Vučić je povodom signala koji stižu iz EU istakao da će odgovor  Srbije na eventualnu ponudu da priznamo Kosovo i da Kosovo uđe u UN, a mi zauzvrat da ne dobijemo ništa osim članstva u EU,  biti „ne”. On je podsetio na to da Lajčak dolazi u Beograd 22. juna, da će s Putinom razgovarati 23. juna, a s drugim evropskim liderima 23. i 24. juna. Dodao je da smo prihvatali razgovore pod pokroviteljstvom EU, između ostalog i zato što ruska strana nikad nije imala ništa protiv evropskog pokroviteljstva jer je ta odluka doneta u Generalnoj skupštini UN, ali i istakao da na neke ponude EU Srbija ima jasan odgovor.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar