Mirović otvorio rekonstruisane klinike KCV
NOVI SAD: U Kliničkom centru Vojvodine u Novom Sadu obnovljene su četiri klinike i spremne su da za nekoliko dana prime prve pacijente. Rekostrukcija je završena i oprema je ubačena, a ostalo je još detaljno čišćenje i spremanje.
U jednoj zgradi u krugu KCV-a smeštene su klinike za intezivnu terapiju, vaskularnu i neurohirurgiju, a van bolničkog kruga završene su lamele B i C Klinike za ginekologiju i akušerstvo.
Predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović rekao je da su sada stvoreni sjajni uslovi i za zaposlene i za pacijente.
U Klinici za ginekologiju i akušerstvo će se lečiti žene iz cele Vojvodine. Ovde su bili teški radovi jer je bilo i pronevera, drugi su započeli ove radove, a došli smo sada do ovog stadijuma, kazao je Mirović obilazeći rekonsktruisane klinike.
Kako je dodao, rekonstruisano je devet klinika u Kliničkom centru Vojvodine, radi se Klinika za interne bolesti, a u narednih mesec i po počeće radovi na „Kamenici 3”.
Svi članovi biračkih odbora imaće na raspolaganju zaštitnu opremu, odnosno maske i rukavice, a građani koji dođu na glasanje bez maski, moći će da ih dobiju na glasačkim mestima. Glasanje ne traje dugo i nema dugog zadržavanja u prostoriji, zato bi bilo dobro da građani ne dođu svi u isto vreme i da se ne prave gužve. Ko zbog bolesti ne može da izađe da glasa, treba da se obrati biračkom odboru, koji šalje komisiju kod te osobe. Kada je reč o kovidu, trenutno je nekoliko desetina ljudi u samoizolaciji, napomenuo je dr Gojković.
U Institutu u Kamenici je bila jedna angio-sala, a sada ih je devet, poručio je.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković istakao je da je uloženo više od 400 miliona dinara u objekte i još 150 miliona u opremu, a u pitanju je obnova ukupno 6.000 kvadratnih metara, i to 3.500 kvadrata u Klininici za ginekologiju i 2.500 kvadrata u ostale tri.
Imamo najsavremenije standarde i opremu i uz takve uslove, malo ko će odlučiti na napusti Kliniku za ginekologiju, istakao je sekretar Gojković.
Prema njegovim rečima, ostale tri klinike, za intenzivnu terapiju, vaskularnu i neurohirurgiju su mesta na kojima borave najteži pacijenti i gde se rade najsloženije operacije.
Ta zgrada je sada povezana s operacionim salama i više nećemo operisane pacijente voziti kroz krug bolnice. Sve to, nadam se, podstiče i zaposlene, ali i one koji odlučuju da pruže građanima Vojvodine ono što zaslužuju, kazao je dr Zoran Gojković.
Direktorka Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić navela je da je zgrada u kojoj su intenzivna terapija, vaskularna i neurohirurgija stara više od 100 godina, a sada, ne samo što je rekonstruisana nego je i opremljena najsavremenijom medicinskom i nemedicinskom opremom.
Koliki je značaj Klinike za ginekologiju i akušerstvo govore podaci da godišnje imaju 40.000 ambulantnih pregleda, urade više od 4.000 operacija, a svake godine se rodi više od 6.600 beba i od početka ove godine taj trend broja porođaja se održava, napomenula je dr Stokić, i dodala da su sve klinike opremljene tako da će KCV i ubuduće moći da pruža najkvalitetnije zdravstvene usluge u Vojvodini.
LJ. Petrović