INTERVJU Dragana Milošević: Rešili smo višedecenijske probleme
NOVI SAD: Pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević, koja vodi Sekretarijat od marta 2018. godine, kaže za „Dnevnik” da je u odnosu na zatečeno stanje od pre četiri godine, ali čak i od pre dve godine kad je stupila na dužnost sekretara, više nego zadovoljna rezultatima ostvarenim u okviru nadležnosti Sekretarijata.
– Moram biti potpuno iskrena u odnosu na zatečeno stanje, pre svega jer su problemi koje nosi Sekretarijat u okviru svojih nadležnosti bili ogromni. Kad kažem ogromni, mislim na višedecenijske ključne probleme. S jedne strane, osećala sam određenu dozu zabrinutosti da li ćemo za jedan mandatni period uspeti da prevaziđemo brojne probleme, započeti njihovo rešavanje, kao i dostići krajnji rezultat u odnosu na lična očekivanja i očekivanja kulturne zajednice. Ako se ima u vidu ta činjenica i sve što je urađeno u prethodne četiri godine, mogu da budem i više nego zadovoljna rezultatima postignutim za tako kratak period.
Koji su bili ti ključni, decenijski problemi koji su rešeni i čime možeteda budete više nego zadovoljni?
– U odnosu na sam resor, koji je zaista preobiman, po meni je jedna od ključnih stvari izgradnja zgrade Radio-televizije Vojvodine, 20 godina od njenog brutalnog rušenja. Druga stvar je završetak rekonstrukcije, zapravo izgradnje Narodnog pozorišta u Subotici. Smatram posebno važnom i rekonstrukciju suterena Muzeja savremene umetnosti Vojvodine. Taj problem datira još iz 1970. godine. Dakle, Muzej savremene umetnosti Vojvodine pola veka od osnivanja, odnosno od prve godine postojanja zgrade, ima ozbiljne probleme s kanalizacionim sistemom. To je konstatovano i prve godine po osnivanju zgrade, ali, nažalost, problem se nije rešavao sve do prošle godine, kada je Pokrajinska vlada izdvojila 30 miliona dinara za sanaciju i rekonstrukciju. Zašto to spominjem? Zato što je zdravlje zaposlenih u Muzeju postalo ugroženo i što smo došli u situaciju da su ugrožena i značajna umetnička dela. Radovi u Muzeju su počeli pre pandemije koronavirusa, u vreme vanrednog stanja su bili zaustavljeni, ali sada su ponovo u toku i očekujem da će biti završeni u datom roku od 150 dana. Rekonstrukcija pre 50 godina verovatno ne bi koštala 30 miliona nego manje u odnosu na problem koji je nastao prilikom izgradnje, ali mi je drago što smo upravo mi ti koji konačno rešavamo višedecenijski problem, pre svega zbog zdravlja zaposlenih i očuvanja kulture. Kad je reč o muzejima, posebno mi je drago što smo osnovali Muzej prisajedinjenja u Novom Sadu, koji je dao poseban pečat kulturi jer se radi o kulturi sećanja i nezaborava istorijskih dešavanja na ovim prostorima više od jednog veka.
Najavljena je rekonstrukcija Velike scene „Jovan Đorđević” Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, kada će početi radovi?
– Već ove nedelje počinje prva faza rekonstrukcije. Moram podsetiti na to da se radi o najvećoj sceni tog tipa u državi i da je SNP naš najstariji nacionalni teatar. Rekonstrukcija će se raditi po fazama jer se 40 godina nije ulagalo u to pozorište. Mi smo izdvojili ove godine 75 miliona dinara za prvu fazu investicije za opremu i tehniku koje decenijama nisu obnovljene. To ljudi i ne znaju, osim onih koji su zaposleni u tehnici i rade s opremom starom nekoliko decenija. Postavlja se pitanje kako su uopšte uspevali da izvedu predstave.
Dragana Milošević kaže da je ova godina vrlo značajna za Sremske Karlovce jer će u septembru biti obeležena 100-godišnjica ujedinjenja Srpske pravoslavne crkve.
– To će biti zaista značajan događaj. Bili smo deo obeležavanja stogodišnjice prisajedinjenja, a na jesen i stogodišnjice ujedinjenja SPC. Posebno mi je drago što smo deo takvih jubileja – istakla je Dragana Milošević.
Pokrajina je i pre desetak godina ulagala u SNP?
– Pre desetak godina bio je jedan neuspeli pokušaj – ne znam kako bih drugačije i formulisala – kada je ogromna svota navodno uložena u rekonstrukciju Srpskog narodnog pozorišta. Novac je, međutim, potrošen na sređivanje raznoraznih kabineta, šminkanje pojedinih delova zgrade, najčešće samo toaleta, ali suštinska rekonstrukcija SNP-a nije se desila gotovo 40 godina, dakle od 1981. To su neke ključne stavke koje smo kao pokrajinska administracija prepoznali kao probleme koji decenijama nisu stigli na dnevni red. Naravno, spomenuću i osnivanje posebnog budžetskog fonda za Sremske Karlovce. Ne moram da kažem da postoji poseban Zakon o Sremskim Karlovcima, usvojen 1992, koji je sad u fazi izmene, a to je ova pokrajinska vlada inicirala, posebno imajući u vidu da su Sremski Karlovci važno mesto za istoriju srpskog naroda, ali i za njegovu budućnost.
Kada se očekuje izmenjeni Zakon o Sremskim Karlovcima?
– Donošenje zakona je u nadležnosti Republike. Oformljena je radna grupa pri Ministarstvu, ali još nije završila rad. Nadam se da će to biti u skorijem periodu, tim pre što smo u poslednje dve i po godine uspeli da izdvojimo veliku svotu za revitalizaciju i obnovu čitavog područja opštine Sremski Karlovci. Radi se o velikom projektu i velikim investicijama.
Da li ste zadovoljni budžetom Sekretarijata?
– U odnosu na samo dve godine rukovođenja Sekretarijatom, moram da istaknem veliko zadovoljstvo kada su u pitanju budžetska sredstva. Kada to kažem, moram da iznesem činjenicu da je budžet ovog sekretarijata u martu 2018, kada sam stupila na dužnost, bio oko 2,4 milijarde dinara, a 2019. godine 4,3 milijarde. Dakle, budžet je za nekoliko meseci dupliran, što je veliki uspeh za tako kratak period. Ove godine je naš budžet manji nego prošle i iznosi 3,7 milijarde dinara, ali je to opet značajno veći iznos u odnosu na samo 2018. godinu. To je postignuto zahvaljujući ogromnom razumevanju pre svega predsednika Pokrajinske vlade, ali i svih njenih članova, koji prepoznaju kulturu kao jedan od najjačih potencijala neke zemlje da stvori jak identitet i koliko je ona kontinuirano bila marginalizovana.
Eržebet Marjanov
Kontinuitet aktuelne vlasti i zalet za napredak
Na pitanje šta očekuje od ovih izbora, Dragana Milošević je odgovorila:
– Politikom se bavim 19 godina, bila sam gradska odbornica, pokrajinska poslanica, sada pokrajinska sekretarka. Paralelno 30 godina sviram violinu, bavim se umetnošću kao svojom primarnom profesijom. Ključni stav mog razmišljanja u ovom izbornom procesu je zapravo kontinuitet aktuelne vlasti, kontinuitet napretka, rada, boljitka, uzlazne putanje u svakom smislu, svakom segmentu života. To ne govorim kao neku vrstu demagogije ili neke političke fraze, nego je to zapravo činjenica. Dela govore o tome, i to je suština mojih očekivanja. Šta očekujem posle 21. juna i od formiranja nove vlade na svim nivoima? Zapravo očekujem kontinuitet ove politike. Tek sada možemo da napravimo prave zalete za napredak.