Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Rešavanje testova ručno, pregledanje digitalizovano

15.06.2020. 11:49 11:51
Piše:
Foto: Dnevnik/Radivoj Hadžić

NOVI SAD: Ovogodišnje male maturante, ove nedelje,17, 18. i 19. juna čeka konačno i prava mala matura, to jest završni ispit na kraju osnovnog školovanja.

Bodovi koje osvoje rešavanjem testova iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, matematike i kombinovanog testa, sa pitanjima iz fizike, hemije, biologije, istorije i geografije, odlučivaće kao i prethodnih godina, zajedno sa uspehom u poslednja tri razreda osnovne škole, o njihovoj budućnosti biće tas na usaglašavanju želja petnaestogodišnjaka za nastavak školovanja i mogućnosti našeg školskog sistema.

I mada je ova školska godina specifična po tome što su se prvi put u istoriji, đaci u poslednjem tromesečju školovali od kuće, uz pomoć infor­macionih tehnologija zbog epi­demije izazvane koronavirusom ad hok, bez prethodne pripreme ni njih, ni nastavnika, završni ispit biće, na prvi pogled, uobičajen, testove će rešavati u školama. Istina, primenjivaće se zdravstveno bezbednosne mere, u jednoj učionici biće do 10 učenika.

Ipak, prema najavama iz Ministarstva prosvete, neće to biti jedina ovogodišnja novina. Naime, mada se odustalo od pokušaja onlajn male mature, koja je za vreme vanrednog stanja i isprobana, uveden je niz promena i u procesu sprovođenja čitave procedure završnog ispita. Deo tih novina je i isproban na, početkom meseca održanom, probnom završnom ispitu, koji su osmaci radili delom kod kuće, a delom u školi. Na tom testiranju u školi učenici su se upoznali sa procesom, načinom popunjavanja testova i drugim neophodnim detaljima za us­pešnu realizaciju završnog ispita.

Ostatak novina tiče se same organizacije završnog ispita. Prvi put pripreme, pregledanje i obrada testova biće digitalizovani

Uzimajući u obzir probleme koji su se prethodnih godina dešavali usled angažovanja eksternih štamparija, te je bilo i sumnji i dokazanog provaljivanja testova, ove godine, u skladu sa preporukom Zaštitnika građana, pripremu, štampanje i pakovanje testova radiće Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Šifrovanje samih testova je takođe unapređeno i svaki test sadrži LJR kod koji će na samom testu biti vezan za pojedinačnog učenika, što ceo proces čini anonimnim do kraja pregledanja. Testove će u za­pečaćene kutije pakovati i distribuirati „Pošta Srbije“, a kompletan proces kontrolisaće i pripadnici policije.

Nakon što učenici urade testove, oni će se upakovani po istom principu, vozilima Pošte vraćati u Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vas­pitanja, gde će biti skeniranni i od tog trenutka je ceo proces digitalizovan. Softver, napravljen specifično za ovu namenu, pitanja zatvorenog tipa će pregledati automatski, a pitanja otvorenog tipa slati ovlaš­ćenim nastavnicima u celoj državi da pregledaju putem računara. Nastavnici neće znati čiji test pregledaju, a svako otvoreno pitanje će biti poslato na pregled kod dva nastavnika kako bi se obezbedila nepristrasnost i izbegle eventualne greške u pregledanju.

Osim manje vremena potrebnog za pregledanje, za realizaciju celog procesa je potreban i manji broj nastavnika. Ranijih godina u procesu završnog ispita učes­tvovalo je 7.800 nastavnika, 2.600 nastavnika po testu, a ove godine će taj broj biti znatno manji. U pregledanju probnog testa učestvovalo je 1.500 nastavnika. Na ovaj, digitalizovan, način oni mogu da predledaju 2.000 pitanja u minuti, a u proseku im je potrebno 4,5 sekundi po pitanju, a samo u testu iz matematike, koji je radilo skoro 70.000 učenika, trebalo pregledati više od milion otvorenih pitanja. Istina zbog kvaliteta internet mreže, u nekim delovima zemlje pregledanje je bilo sporije, ali taj problem bi do pravog testiranja trebalo da se otkloni.

D. Devečerski

Piše:
Pošaljite komentar