Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dačić: Manjak ideja o kompromisu za KiM

14.06.2020. 10:32 10:33
Piše:
Foto: Tanjug/Tara Radovanović

BEOGRAD: Dijalog Beograda i Prištine mora da se nastavi, istakao je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i dodao da je očigledno da postoji želja međunarodne zajednice da se progovori ubrzaju, kao što je očigledno i da postoji manjak ideja koji bi kompromis mogao biti postignut.

Dačić je za TV Pink kazao da ono što predsednik Srbije Aleksandar Vučić i on misle o tome, to i rade, kao i da se već osam godina svakodnevno bore za tu temu.



"Dijalog mora da se nastavi. Mi smo dve stvari uradili pogrešno, jedno je obraćanje Međunarodnom sudu pravde u Hagu za mišljenje što sada koriste kao alibi da je već sve rešeno, a druga stvar je to što su Boris Tadić i Vuk Jeremić u dogovoru sa Ketrin Ešton odlučili da se dijalog prenese u Brisel", naveo je šef srpske diplomatije.



Brisel će nastaviti da modelira ovaj dijalog, dodaje Dačić ali, ističe, šta god da se desi i dogovori Savet bezbednosti UN će morati da verifikuje.



"Očito je da postoji želja da se ubrzaju pregovori, ali očito je i da postoji manjak ideja koji bi to bio kompromis. Za nas je velika stvar što je pokrenuto to pitanje, a mislili su da je stvar rešena. Mi smo uspeli da promenimo situaciju", kazao je Dačić.



Podsetio je da je u tom smislu 18 zemalja povuklo priznanje nezavisnosti Kosova, kao i da samoproglašeno Kosovo nije ušlo u Unesko i Interopol.



Samoproglašeno Kosovo danas ima svega 92 glasa u UN od 193, kaže Dačić i ističe da više nije za njih sigurno kao što misle.



Kako naglašava šef srpske diplomatije, dinamika i uspeh dijaloga će zavisiti od toga koliko su Albanci spremni da prihvate kompromis.



Navodi da se ideje o kojima je Beograd govorio nisu razmatrane, kao i da za deo međunarodne zajednice su i te ideje neprihvatljive, kao što je na primer razgraničenje.



"Oni se vode politikom da nema promene granice, a sa priznavanjem nezavisnosti mogu da se menjaju granice Srbije", ironično je primetio Dačić.



Kako navodi, Albanci traže da Beograd prestane sa kampanjom povlačenja priznanja, a oni se istovremeno i dalje zalažu za učlanjanje u međunarodne zajednice.



"Važno je da Srbija u svakom pogledu nastavi ovakvu politiku koju vodi, gde smo otvoreni za dijalog i kompromis, ali ako neće mi nastavljamo sa odbranom naših nacionalnih i državnih interesa. SNS i SPS, odnosno naša koalicija, odnosno Vučić i ja imamo jasan stav i to je važno za ovo pitanje, kao i za druga pitanja što je važno da postoji politička stabilnost u Srbiji, a ona će zavisiti i od rezultata izbora", ispričao je Dačić.



Ne može se očekivati da se ta tema završi kao što se pojavljuje u određenim medijima do neklih događaja u inostranstvu, kao što su izbori u SAD, kazao je Dačić.



Ponovio je da je administracija američkog predsednika Donalda Trampa promenila pristup temi Kosova i naveo da zbog toga Albanci na Kosovu i Metohiji sada u toj administraciji vide neprijatelja.



Napomenuo je da Trampova administracija nije promenila stav generalno ali, dodaje, ipak dozvoljavaju mogućnost da se pregovara i razgovara.



"Ranije je to pitanje bilo rešeno, uloga Trampove administracije i Ričarda Grenela je pozitivna, vrši pritisak i na Albance i na nas i mi pozitivno ocenjujemo njihovo angažovanje", kazao je Dačić.



S obzirom da su u SAD izbori do kraja godine, kako smatra Dačić Albanci računaju da će doći do promene i da će se vratiti Bajden kojem je i spomenik podignut u Prištini.



Dačić ističe da su za podsticanje dijaloga, pored SAD zainteresovane i Francuska i Nemačka ali, smatra, da one manje shvataju da takav pritisak treba više usmeravati ka Prištini.



Tu su i Kina i Rusija, napominje Dačić i dodaje da one nisu uključene u dijalog, ali su spremne da učestvuju, a u svakom slučaju će morati da učestvuju kada se bude odlučivalo u Ujedinjenim nacijama.

Piše:
Pošaljite komentar
Dačić: Neprihvatljivo kršenje Rezolucije 1244, kompromis može

Dačić: Neprihvatljivo kršenje Rezolucije 1244, kompromis može

10.06.2020. 20:01 20:03