Brnabić: Nema političkih poena u odlukama u vezi s koronom
IVANJICA: Premijerka Ana Brnabić kaže da nema politike u odluci da je dovoljan jedan PSR test umesto da bi se asimptomatski pacijenti smatrali zdravim, te dodaje da ne vidi kako bi takva odluka mogla da donese političke poene ili da reši situaciju s Crnom Gorom.
Brnabić je u Ivanjici odgovarajući na pitanja novinara kazala da su i druge zemlje tokom kovid-19 menjale i usklađivale metodologiju, kao i da je jedan negativan PSR test standard i Svetske zdravstvene organizacije.
"To da je naša metodologija bila najkonzervativnija možete videti po brojevima. Jedan negativan PSR test je standard SZO i mi smo želeli da se uskladimo sa tim", kazala je premijerka.
Ističe da je to bio jedini razlog za donošenje te odluke i da ne vidi kako bi ta odluka mogla politički da donese bilo kakav poen ili kako bi rešila situaciju sa Crnom Gorom.
"Odluka Crne Gore je politička", naglašava Brnabić i dodaje da smatra da njihova odluka ne treba da se zasniva na broju zaraženih, već na nekim drugim stvarima koje su lakše proverljive.
Pojašnjava da broj zaraženih može da bude nula ako testirate nula ljudi.
"Neverovatno je da neka zemlja kao reper uzme broj zaraženih, a ne na primer procenat zaraženih u odnosu na broj testiranih jer bi onda Crna Gora rekla da je Srbija odlična i možete da dođete da smo mi sutradan prekinuli testiranje", kaže Brnabić.
Prema njenim rečima, u Srbiji je i danas opet oko 4.000 testiranih ljudi i procenat zaraženih je ispod dva odsto što pokazuje, ocenjuje, ozbiljnost Srbije.
"To pokazuje i da mi slušamo struku, a ne da donosimo političke odluke u borbi protiv kovid-19", ističe Brnabić.
Kako kaže, najlakša politička odluka bila bi smanjiti testiranje što su, dodaje, svi drugi uradili.
"Ako pogledate danas zemlje koje žive od turizma, vi ćete videti da ništa nemaju, odnosno imaju 10 aktivnih slučajeva, nemaju novoobolelih. Da li mislite da je to realno? Svako ko misli da je to realno je glup ili lud", navodi premijerka.
Kako naglašava, u Srbiji se oko kovid-19 ne donose i nikada se nisu donosile političke odluke.
"Slušamo struku i od građana ne krijemo ništa, a verujte pokazale su nam druge zemlje, posebno u regionu, koliko je lako od građana kriti sve", zaključila je premijerka.
Brnabić je izjavila da Beograd nikada nije koristio bilo kakve izgovore da se dijalog ne nastavi, već upravo suprotno, uvek je spreman za razgovore i ispunjavao je svoje obaveze, za razliku od Prištine.
Ona je time prokomentarisala izjavu Hašima Tačija, koji je ranije danas rekao da je “zahvalan vladi, jer je uklonila izgovore koje je Srbija koristila da izbegne dijalog”.
“Važna je istina. Beograd nikada nije koristio bilo kakve izgovore da ne nastavi dijalog. Beograd je uvek bio za dijalog i uvek je implementirao sve postignute dogovore i sporazume”, rekla je Brnabić novinarima u Ivanjici.
Sa druge strane, ističe da je Priština razgovarala, a kada se nešto dogovorilo, pod okriljem EU, to nije implementirala.
“Prešli smo i preko toga, iako insistiramo i insistiraćemo da se implementira Briselski sposrauzm, ali nastavili smo da razgovaramo, iako ne možemo da kažemo da razgovaramo sa partnerom koji ima naročit kredibilietet”, rekla je Brnabić.
Ponavlja da Beograd, zbog bezbednosti i sigurnosti Srba na KiM, ali i zbog stabilnosti celog regiona, nikada nije tražio izgovore da ne razgovara, a onda je došlo do uvođenja taksi od 100 odsto na robu iz centralne Srbije, što je suprotvno svim vrednostima.
Brnabić je istakla da od 21. novembra 2018. godine Beograd poziva da se takse ukinu.
“Odlično je što su došli do toga, uz veliku pomoć i podršku međunarodnih partnera”, rekla je Brnabić.
Ona je zahvalila SAD i Ričardu Grenelu, na svemu što su, kaže, učinili da dođe do uslova da se dijlaog nasatavi, i EU što je postavila specijalnog predstavnika za dijlaog Miroslava Lajčaka.
“Beograd je spreman za dijalog. Počećemo. Samo nemojte sada svaki dan da ponavljate to, kada od novembra 2018. godine mi govorimo šta je potrebno za nastavak razgovora. Spremni smo za dijalog, sačekajte da sada mi zavrsimo naše prioritete, a to su građani Srbije, Ustav i izbori, koji dolaze za manje od 14 dana i nastavljamo dijalog. Nikakav problem”, rekla je Brnabić.
Brnabić je negirala da je Vlada Srbije servisirala dugove aviokompanije Air Serbia ili na bilo koji način pružala finansijsku pomoć i dodala da se Air Serbia sama borila i to jako uspešno na izuzetno konkurentnom tržištu.
Brnabić je novinarima u Ivanjici rekla da kao predstavnik Vlade nema ništa protiv da država finansijski pomogne domaćoj aviokompaniji koja je pretrpela gubitke zbog pandemije.
Brnabić je navela da je avioindustrija najteže pogođena pandemijom i istakla da je čak i EU rekla da će relaksirati pravila oko državne pomoći aviokompanijama.
"Ako će EU i zemlje EU finansijski pomagati svoje aviokompanije, ja onda kao predsednica Vlade Srbije, nemam problem da i Vlada Srbije, ako bude potrebno, finansijski pomogne i podrži Air Serbia zato što smo sada, za vreme pandemije, videli koliko nam je važna ta aviokompanija", kazala je Brnabić.
Prema njenim rečima, da nije bilo Air Serbia, ne bismo mogli da dobijemo na vreme svu potrebnu zaštitnu opremu, respiratore, dodatnu pomoć i podršku.
Takođe, ne bismo mogli da imamo onoliko humanitarnih letova kojima su građani Srbije vraćeni u zemlju.
"Svi mi zajedno kao društvo, ako ne pre, sada smo videli koliko nam je Air Serbia važna i koliko je dobra strateški bila odluka koju je doneo Aleksandar Vučić, kao predsednik Vlade u to vreme, da tražimo strateškog partnera, spasimo JAT i napravimo domaću aviokompaniju kao što je Air Serbia", zaključila je Brnabić.