Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Predstavljena Strategija za zaštitu dece od nasilja

04.06.2020. 15:31 17:27
Piše:
Foto: Tanjug

Povodom Međunarodnog dana dece žrtava nasilja danas je predstavljena Strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, a ministar Zoran Đorđević kazao je da Strategija i Akcioni plan treba da dovedu do nulte tolerancije za nasilje nad decom.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kazao je da 21 odsto stanovništva Srbije čine deca i dodao da "ne možemo lagati i reći da nasilje ne postoji".

"Nasilje postoji, ali Vlada će se svakako boriti protiv toga i to ne samo Strategijom i akcionim planom već zajednički svi u društvu moramo da se borimo protiv toga i da iskorenimo takvu stvar", kazao je Đorđević.

Dodao je da je to obaveza države i društva i zalog za budućnost.

"Ukoliko ne budemo iskorenili nasilje posledice mogu da budu dugoročne i odraziće se na naše društvo u budućnosti. Nemamo pravo da žmurimo, već čim primetimo bilo koje nasilje, moramo svi da reagujemo i sprečimo da se i dalje dešava“, istakao je ministar.

Direktorka UNICEF-a Ređina de Dominićis pozdravila je donošenje Strategije posle sedam godina i navela da je ona važna jer je uključila sve vidove nasilja, i u porodici, školi, na internetu...te da je dobro što je u taj posao bilo uključeno i civilno društvo.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić istakao je da predviđenim donošenjem novih zakona, kao i izmenama i dopunama postojećih, u narednom periodu pospešiće se zaštita dece od nasilja.

Brnabić: Celo društvo mora da radi na prevenciji nasilja

Premijerka Srbije Ana Brnabić poručila je danas da je tema zaštite dece od nasilja i njegova prevencija jedna od najvažnijih za društvo i ona se ne tiče samo institucija, već celog društva.

Brnabić je nakon što je predstavljena Strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja kazala da joj je drago što je to učinjeno baš na današnji dan kada se obeležava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad decom, dodajući da je u njenom pisanju pomogao UNICEF.

Kako je navela, osnovni princip Strategije je Konvencija UN o pravima deteta, a taj strateški dokument, osim što je najvažniji za društvo i investicija u njega, važan je i za evrointegracije Srbije o čemu se govori u poglavlju 23 u pregovorima o članstvu u EU.

"Nasilje rađa nasilje i ukoliko danas ne uspemo da suzbijemo i preveniramo nasilje, ta deca će se sutra pretvarati u nasilnike“, kazala je Brnabićeva i istakla da Vlada Srbije želi da prekine tu spiralu nasilja.

"Ako je ne prekinemo, mislim da će ona sve više rasti i širiti se i to smo viđali i u naprednijim i bogatijim društvima od našeg i zato je važno da sistemski pristupimo ovom problemu“, istakla je Brnabićeva.

Podsetila je da se Vlada ovim pitanjem bavila sistemski, a ne stihijski i u tom smislu navela da je usvojen Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, koji predviđa posebnu proceduru za decu kao posebno ranjivu kategoriju.

Od početka primene tog zakona, 1. juna, 2017. godine, registrovano je 141.529 slučajeva, za 50.127 usvojeni su predlozi hitnih mera, a izrađeno je 42.246 individualnih planova za žrtve, kazala je Brnabić i dodala da je za 1.715 dece nadležni organi utvrdili da su žrtve i da je u tim slučajevima usvojena hitna produžena mera zaštite te dece.

Takođe, kako je navela, usvojen je i Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći gde su takođe deca okarakterisana kao posebno ranjiva kategorija, a u decembru 2019. godine oformljena je Radna grupa za prevenciju i suzbijanje nasilja u školama koja je i insistirala da se završi rad i usvoji Strategija.

Za tri godine evidentirano 1.715 dece žrtava porodičnog nasilja

Povodom Međunarodnog dana dece žrtava nasilja, 4. juna, Ministarstvo pravde je poručilo da su deca temelj razvoja svake države i njenog daljeg napretka, te da moraju da budu u centru pažnje celog društva, bez obzira da li se radi o njihovom obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, a posebno kada je reč o sprečavanju nasilja nad decom ili bilo kog drugog oblika diskriminacije.

Podsetivši da je pre tri godine počela primena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, Ministarstvo je ukazalo da je u tom periodu evidentirano je 1.715 dece, koja su bila žrtve nasilja ili im je pretila neposredna opasnost od nasila u porodici.

Ministarstvo pravde očekuje da uskoro bude usvojena nova Nacionalna strategija za ostvarivanje prava žrtava i svedoka krivičnih dela u Republici Srbiji za period 2019-2025. godine, sa pratećim Akcionim planom, koja prepoznaje decu kao posebno ranjivu grupu i predviđa niz mera usmerenih ka unapređenju položaja dece žrtva i svedoka.

Od početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici do aprila 2020. godine razmotreno je više od 140.000 slučajeva nasilja u porodici, usvojeno više od 50.000 hitnih mera i izrađeno više od 42.000 individualnih planova zaštite.

Od septembra 2018. godine evidentira se i broj produženih hitnih mera radi zaštite maloletnih lica.

Zakonom o besplatnoj pravnoj pomoći, čija je primena počela 1. oktobra 2019. godine, deca su definisana kao posebno osetljiva kategorija za koju je predviđena besplatna pravna pomoć.

Prema tom zakonu, deca ostvaruju pravo na besplatnu pravnu pomoć bez dodatne dokumentacije u svim postupcima koji se odnose na njih, podseća ministarstvo.

Piše:
Pošaljite komentar
Porodično nasilje u Prokuplju: Uhapšen jer je udarao devojku

Porodično nasilje u Prokuplju: Uhapšen jer je udarao devojku

01.06.2020. 15:14 15:16