Novi aparati za sterilizaciju u KCV
Umesto dosadašnjeg ručnog pranja instrumenata i sterilisanja u autoklavu, Klinički centar Vojvodine nabavio je savremenu opremu za sterilizaciju.
Osim što se mašinski instrumenti operu kako evropski propisi i standaradi nalažu, ovakav način njihovog održavanja produžava i vek instrumenata. Ciklus pranja traje 17 minuta i nove četiri mašine imaju takav kapacitet da mogu da zadovolje sve potrebe najveće pokrajinske bolnice, a koštale su više od 42 miliona dinara i novac je obezbedila Pokrajinska vlada.
- U cilju kontinuiranog unapređenja kvaliteta rada i pružanja kvalitetne i efikasne zdravstvene zaštite, kao i obezbeđenja stručnog rada u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke, u Kliničkom centru Vojvodine je implementiran savremeni tehnološki proces sterilizacije, pravilnog korištenja i održavanja instrumenata i drugog medicinskog materijala po važećim svetskim standardima iz ove oblasti - kaže upravnik Službe operacionih sala dr Mišo Dukić.
Evropski standardi nalažu da se hirurški instrumenti peru mašinski, jer nakon hirurških intervencija može doći do zadržavanja infektivnih proteina izmenjene strukture na površini instrumenata, koji mogu da se uklone samo mašinskim pranjem uz korišćenje specifičnih deteryenata. Dr Dukić objašnjava da se jedan ciklus pranja instrumenata u mašinama sastoji od nekoliko faza i to pretpranja, pranja, ispiranja, termalne dezinfekcije, sušenja i podmazivanja.
OPREMA KOŠTALA 42 MILIONA
Na osnovu Plana za unapređenje kvaliteta rada i bezbednosti pacijenata u Odeljenju operacionih sala KCV, a uz pomoć Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo, nabavljena je nova oprema za pripremu, čišćenje i pranje medicinskih instrumenata kojom se podiže nivo bezbednosti sterilnosti hirurških instrumenata na najviši propisan standard. Za nabavku ove opreme Pokrajinska vlada je izdvojila 42.660.000,00 dinara.
- Prednosti ovakve vrste pranja i dezinfekcije su efikasnije čišćenje i zaštita instrumenata čime se produžava životni vek instrumenata, mogućnost odabira posebnog tipa ciklusa u zavisnosti od vrste instrumenata, integrisan ciklus pretpranja, validacija procesa pranja, verifikacija procesa pranja što podrazumeva ispis na kraju ciklusa, koji daje potvrdu da su svi parametri, uključujući vreme i temperaturu, zadovoljeni. Druga vrsta verifikacije je testiranje efikasnosti pranja primenom hemijskih indikatora koji se procesuiraju zajedno sa medicinskim priborom u komori aparata. Obe vrste verifikacije pružaju fizički dokaz koji može da se arhivira - napominje dr Dukić.
Instrumenti koji su procesuirani na ovaj, preporučeni način postaju sjajniji i temeljno očišćeni. U toku obrade instrumenata u fazi ispiranja, koristi se specijalni tečni lubrikant, čiji je efekat da zaštiti površinski sloj i podmaže instrumente kao i zglobne površine, što doprinosi produženju veka instrumenata. Mašinskim pranjem instrumenata vraća im se prvobitan sjaj, uklanja se rđa i sprečava dalje oštećenje koje je nastalo neadekvatnom manuelnom obradom.
- U oblasti mašinskog pranja medicinskih instrumenata postavljeni su standardi koji definišu obavezne faze ciklusa pranja kao i kvalitet ciklusa. Ciklus koji se dobija je sveden da traje svega 17 minuta, a da se pri tome obezbede i ispune zahtevi koji su postavljeni svetskim standardima koje regulišu oblast pranja medicinskih instrumenata - istakao je dr Dukić.
Ljubica Petrović