Priznanja za zajedništvo, humanost i hrabrost u Kikindi
KIKINDA: Gradonačelnik Kikinde Pavle Markov uručio je „Nikoljdanske povelje“ zaslužnim pojedincima i kolektivima koji su dali svoj doprinos u aktivnostima na suzbijanju epidemije u vreme vanrendog stanja.
Povelje je dobilo 550 pojedinaca, volontera, poljoprivrednika, sportskih radnika predstavnika preduzeća i kompanija iz ovog grada i drugih sredina, kao i javnih ustanova.Markov je naglasio da je Kikinda imala veliki izazov u proteklom periodu koji je pretio da dovede u pitanje i budućnost samog grada.
- Kada se nalazite u teškoj situaciji tada možete da vidite kako jedna zajednica reaguje. Uvažavajući da je Kikinda iznela jedan veoma dobar rezultat u borbi protiv koronavirusa, na to sam veoma ponosan. To nije moja lična ocena, nego ocena šire javnosti. Osetilo se veliko zajedništvo i humanost, kao i hrabrost u pravom trenutku – rekao je Markov. - Oduvek je naš grad krasilo zajedništvo i veoma mi je drago da je tako i danas. Smatrali smo da je veoma važno da sve one pojedince, kolektive i preduzeća prepoznamo i nagradimo, iako smatram da je njima najvažnije ono što su učinili za svoju zajednicu.
Između ostalih, priznanja su dobili i svi volonteri Crvenog krsta i oni koji su se dobrovoljno angažovali u ovoj humanitarnoj organizaicji, volonterskim centrima da pomognu najstarijim sugrađanima kojima je pomoć bila potrebna.
- Naš najveći cilj jeste da pomognemo ljudima i to je naš moto. Jeste bilo teško, nismo imali puno znanja o tome šta nam se dešava, jer situacija nije bila uobičajena, ali smo se veoma dobro snašli - rekla je Mila Kovačević iz Crvenog krsta Kikinde.
Značajnu ulogu odigrale su i mesne zajednice, koje su takođe zavredile priznanja. Predsendik MZ Mokrin Živko Ugrenović istakao je da je bitno da su se svi u selima posvetili rešavanju ovog problema, pri čemu su imali veliku podršku sugrađana.
- U Mokrinu je bilo šestoro zaraženih, intenzivno smo vršili dezinfekcije, imali više od 300 izlazaka kod penzionera, tako da smo se veoma uspešno izborili sa svim nedaćama koje su nas zadesule - dodao je Ugrenović.
Svoj doprinos dali su i kikindski poljoprivrednici, koji su u uslovima vanrednog stanja obavili prolećnu setvu, svoje redovne poslove, a na sve to radili su dezinfekciju javnih površina u gradu i selima i utrošili oko milion litara sredstava za dezinfekciju. Poljoprivrednik Stojan Padejčev iz Kikinde kaže da je uvek zadovoljstvo kada na bilo koji način može da se pomogne svom gradu. Padejčev smatra da su poljoprivrednici odradili posao koji je bio od velikog značaja za grad.
M. Mitrović