Istorija: Srećni broj 21, talični za Italijane
Broj 21 je po nepisanom pravilu srećan. Živimo u 21. veku, u mnogim zamljama punoletstvo počinje s napunjenom 21 godinom, a i u kartaškoj igri „ajnc“, upravo ovaj broj je magičan.
Mnogi poznati fudbaleri tokom karijera nisu se odvajali od broja 21, za njih je on bio talija, a neki su, kao prekobrojni, na mundijalima zaduživali dres s brojem 21, da bi nešto kasnije dokazali da su s pravom otišli na veliko takmičenje.
Prvi velikan koji je na svetskim prvenstvima nosio broj 21 bio je veliki Mario Zagalo, levo krilo brazilske reprezentacije. Bilo je to u Čileu 1962. godine, kada su „karioke“ osvojile drugu titulu zaredom. Zagalo je bio i član reprezentacije Brazila koja je četiri godine ranije slavila u Švedskoj. Stariji ljubitelji fudbala još uvek se sećaju napada “selesaa” u sastavu: Garinča, Didi, Vava, Pele, Zagalo, koji je bio pojam u fudbalu. Na istom šampionatu i Španac Luis Suarez, koji je 1960. godine osvojio “Zlatnu loptu”, nosio je upravo broj 21.
Italjani, koji su izuzetno sujeverni, prosto su se otimali za majicu s tom numeričkom oznakom. Paolo Rosi je, na Mundijalu u Argentini, debitovao u dresu sa brojem 21, 12 godina kasnije, na Svetskom prvenstvu u Italiji, isti dres nosio je centarfor Sampdorije Đanluka Vijali, a potom ga je prigrabio Đanfranko Zola. Na kraju, u Južnoj Koreji broj 21 nosio je Andrea Pirlo, ali „azuri“ se nisu proslavili, u konkurenciji sa Slovačkom, Paragvajom i Novim Zelandom, kada su osvojili poslednje, četvrto mesto u grupi, s dva remija i jednim porazom.
Broj 21 nosio je i nekadašnji golman Perua Ramon Kiroga, a i Španci su voleli isti broj. Dugo godina ga je nosio Mičel, a potom i sadašnji selektor „Furije“ i nekadašnji fudbaler Barselone Luis Enrike. Broj 21 je potom bio na leđima Davida Vilje, koji je osvojio dva evropska i jedno svetsko prvenstvo (2010).
Kod Francuza Kristofer Dugari je osvojio evropsku i svetsku titulu, a 2002. godine dva fudbalska velikana debitovala su s tim brojem na leđima, Bili su to Šveđanin Zlatan Ibrahimoić i Urugvajac Dijego Forlan, koji je kasnije u Južnoj Africi s „urusima“ osvoio bronzanu medalju. Još nekoliko fudbalera je “pod zaštitom” broja 21 steklo ime, tako je Nunjo Gomez, portugalski centarfor, na početku karijere nosio baš taj dres, a i u većini poznatih klubova broj 21 je bio popularan.
Filip Lam ga je nosio u Bajernu, u Čelsiju ga je dužio naš Nemanja Matić, koji, doduše, danas u Mančester junajtedu umesto nosi broj 31, a i Lilijan Turam i Zinedin Zidan, dok su igrali u Juventusu, bili su „dvadesetjedinice“.
Što se naše reprezentacije tiče, ovdašnji fudbaleri nisu obožavali dres s oznakom 21. Na Mundijalu u Nemačkoj nalazio se na leđima rezervnog golmana Ognjena Petrovića, inače tadašnjeg čuvara mreže Crvene zvezde, a osam godine kasnije u Španiji Miljan Miljanić ga je poverio napadaču Sarajeva Predragu Pašiću, ali on nije ulazio u igru. U Italiji Andrej Panadić, fudbaler Dinama, nosio je taj broj, ali ni on nije odigrao ni jedan meč u reprezentaciji. Na Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi ovaj broj bio je na leđima Dragana Mrđe, dok je u Rusiji njegov vlasnik postao Nemanja Matić, koji je bio glavni motor naše reprezentacije. Nije se posebno istakao, posle pobede nad Kostarikom izgubili smo od Švajcarske i Brazila i ispali.
G. Kovač