Niko od medicinara nije odbio obavezu, niti je zaražen na poslu
ZRENJANIN: Direktorka Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ dr Ivana Tešić izjavila je da u ovoj zdravstvenoj ustanovi i dalje neće biti uspostavljen pun kapacitet rada.
Ona je na konferenciji za novinare kazala da je vanredno stanje ukinuto, ali da epidemija nije ođavljena, zbog čega se i dalje moraju preduzimati mere zaštite i opreza. Plućna bolnica, međutim, koja je u vanrednom stanju bila izmeštena u Opštu, od ponedeljka počinje sa radom u svojoj zgradi u Petefijevoj ulici.
- Od uvođenja vanrednog stanja radilo se u izmenjenim uslovima. Ulaz je bio moguć samo na dva mesta, na glavnom ulazu, gde su ulazili zaposleni, pacijenti za dečije, interno i infektivno odeljenje, a svi ostali su ulazili na vrata Urgentnog centra. Taj režim ostaje i dalje na snazi. Takođe, zaštitna maska i uput su obavezni – naglasila je Tešić.
Ona je napomenula da svaki pacijent koji se primi preko Urgentnog centra i svaka trudnica moraju biti testirani i izolovani od ostalih pacijenata, dok ne stignu rezultati testova. Na taj način se štite ostali pacijenti.
- U redovnom stanju mi obradimo hiljadu pacijenata, sada nećemo moći više od 200. Prioritet će biti elektronski zakazane kontrole i uputi od lekara opšte prakse sa tačno utvrđenim terminima – naglasila je dr Tešić.
Direktorka bolnice je podsetila da je reorganizacija rada nakon uvođenja vanrednog stanja urađena uz stručnu pomoć pomoćnika direktora za medicinske poslove Kliničkog centra Vojvodine Igora Mitića.
- Otvorene su dve nove prijemno trijažne ambulante, jedna za prijem pacijenata sa povišenom temperaturom, gde je bio obezbeđen i mobilni rendgen aparat, i laboratorijska dijagnostika. Ona je bila uspostavljena na psihijatrijskom odeljenju, a bila je i prijemno-trijažna ambulanta u Urgentnom centru, sa kontrolisanim ulazom, proverom telesne temperature i proverom da li pacijent ima masku. Treća trijažno-prijemna ambulanta sa opservacijom bila je otvorena za sumnjive na Kovid-19 koji su imali određene hronične bolesti. Tu je obavezno uzimanje brisa na Kovid-19 i na taj način su zaštićeni pacijenti po odeljenjima – napominje dr Ivana Tešić.
Saopštila je da je od 1. aprila u bolnici urađeno 5.970 pregleda, 363 hitna prijema, 121 operacija, 1.516 snimanja, 727 pregleda ultrazvukom, 139 porođaja sa 141 rođenim detetom...U Opštoj bolnici u Zrenjaninu, takođe, nijedan radnik nije bio zaražen na radnom mestu. Za dobre rezultate u okrugu dr Tešić je pohvalila i građane, koji su poštovali preporuke i mere zaštite.
Direktorka bolnice pohvalila se i činjenicom da su od starta vanrednog stanja imali dovoljno zaštitne opreme i da im je tu pomogao i Grad Zrenjanin, koji je obezbedio i prevoz za medicinske radnike. Kao značajnu činjenicu navela je i podatak da nijedan medicinski radnik nije odbio radnu obvezu i da su se svi stavili na raspolaganje od prvog dana vanrednog stanja.
Opšta bolnica u Zrenjaninu imala je odličnu saradnju sa svih pet srednjobanatskih domova zdravlja, sa Plućnom bolnicom, Banjom „Rusanda“ i Zavodom za javno zdravlje. Bolnica je bila u direktnom kontaktu sa KBC u Novom Sadu i Ministarstvom zdravlja, a preuzela je i dijalizne pacijente pančevačke bolnice, kada je ta bolnica proglašena za kovid bolnicu.
Ž. Balaban