Za licencu domovi za stare moraće da ispune viši standard
BEOGRAD: Za dobijanje licence domovi za stare ubuduće će morati da ispune viši standard, a kako će to tačno izgledati znaće se kada bude završena analiza koja se radi sa Svetskom zdravstvenom organizacijom, kaže ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
On je rekao da će se raditi na unapređenju sistema socijalne zaštite, posebno kada su u pitanju ustanove za smeštaj."Kada su u pitanju ustanove socijalne zaštite za smeštaj dobijanje licenci podićemo na viši nivo, moraće veći standard da ispune. To ćemo videti posle analize sa Svetskom zdravstvenom organizacijom", rekao je Đorđević za Pink.
On je naglasio da u sistemu socijalne zaštite ima 22.500 korisnika, a da je tokom epidemije virusa korona zaraženo 546 korisnika.Navodi da su od samog početka preduzete sve mere kako bi se zaštitila najstarija kategortija stanovništva, a o propustima u domovima za stare u Nišu istražni organi treba da utvrde kako je došlo do toga.
Oprezni su, kaže, sa popuštanjem mera u centrima za smeštaj lica.Mere će popustiti u domovima za nezbrinutu decu, te će oni moći da izlaze i da se kreću van ustanove."Kada su u pitanju najstariji tu ćemo biti najrigorozniji", naglasio je on.
Na sledećoj sednici Vlade Srbije, kako je rekao, biće doneta Uredba o minimalnim merama zaštite koje svaki poslodavac mora da preduzme."Svako će znati šta je njegov poslodavac dužan da mu obezbedi tokom rada. Ukoliko postoji kršenje te Uredbe, zaposleni to može da prijavi inspekciji rada na 0800 300 307 ili preko sajta MInistarstva za rad", rekao je Đorđević.
Najavio je i da od danas počinje da radi i E-stranica na sajtu Ministarstva za rad gde će svaki radnik moći da se informiše o svojim pravima."Svako može da popuni upitnik o statusu u kome tetrenutno nalazi kao radnik i dobiće spisak svih prava iz zakona koji mu pripada. Ukoliko nema nešto od toga može da prijavi inspekciji", naglasio je on.
Podseća da su lekari, policajci, vojnici i drugi koji su se zarazili na radnom mestu dok su brinuli o obolelima o kovid 19 tokom vanrednog stanja imali su pravo na 100 odsto plate tokom bolovanja - umesto 65 odsto.