UDS uputio apel EU pred Samit EU-Zapadni Balkan
BEOGRAD: Ujedinjena demokratska Srbija uputila je, pred sutrašnji Samit EU-Zapadni Balkan, apel institucijama EU tražeći da Srbija i zemlje regiona ostanu u fokusu i dobiju podršku za punopravno članstvo u bliskoj budućnosti.
Politički savez proevropskih i demokratskih stranaka i organizacija - Srbije 21, Vojvođanskog fronta predvođenog Ligom socijaldemokrata Vojvodine, Stranke moderne Srbije i Građanskog demokratskog foruma, navodi da je pred celom Evropom i svetom period suočavanja sa ogromnim izazovima, a da se u toj borbi još jednom pokazalo da evropski kontinent ne može da ih prebrodi bez sveevropske solidarnosti, uzajamne pomoći i saradnje.
"Ujedinjena demokratska Srbija najpre želi da zahvali na svim oblicima velike pomoći koje je EU kao celina, kao i zemlje članice pojedinačno, pružila Srbiji, njenim građanima, zdravstvu, ekonomiji i infrastrukturi u ovim teškim vremenima", kaže se u apelu.
Tvrde da će UDS posle junskih izbora u parlamentu predstavljati veliki broj građana Srbije čvrsto opredeljenih za članstvo zemlje u EU, pa apeluju da na predstojećem Samitu EU-Zapadni Balkan budu uvaženi životno važni interesi građana kao i države Srbije.
"Najvažnijii među tim interesima je očuvanje nade i motivacije za sve zemlje regiona, uključujući i Srbiju, da nastave i radikalno ubrzaju unutrašnje reforme koje bi njihovim građanima omogućile što brži prijem u članstvo EU. Apelujemo na EU i njene članice da na Samitu, kao i u mesecima pred nama, učine nesumnjivom spremnost da u bliskoj budućnosti primi u punopravno članstvo Srbiju, kao i sve zemlje regiona, koje ispune i pokažu spremnost i sposobnost da svoje zajednice, uz saradnju i pomoć EU, učine sposobnim za takvu političku budućnost", ističe se u pismu UDS.
UDS je upozorila da bi svaka relativizacija perspektive članstva unela nestabilnost u Srbiju i druge zemlje, dovela do jačanja antievropskih i antizapadnih snaga, otvorila dalji prostor za povećanje štetnog uticaja političkih centara moći koji žele da Srbiju i region učine nestabilnim, i ugrozilo krhke demokratske institucije, ekonomski sistem i kvalitet života svih građana Srbije.
Dugoročnu štetu od toga ne bi pretrpela samo Srbija, nego i EU, naročito u stresnim i izazovnim vremenima koja su pred svima nama i kontinentom kao celinom, zaključuje taj savez.