Ublažavanje mera: Gradski prevoz od 4. maja, tržni centri od 8. maja
Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je danas da je Krizni štab doneo odluke o ublažavanju mera uvedenih zbog sprečavanja infekcije koronavirusom.
Kako je rekao već od danas stupa na snagu odluka o otvaranju parkova i šetališta, ali uz mere prevencije i obaveznu socijlanu distancu.
„Omogućeni su i treninzi na otvorenom što su sportisti i očekivali, naravno sa poštovaljem svih preporuka. Svi sportovi na otvorenom mogu da budu u pripremi i na trenzinzima. Kada je reč o spotrovima u zatvorenom, uskoro će i o tome biti doneta odluka“, rekao je Tiodorović.
Kako je istakao, od 4. maja krenuće gradski saobraćaj i Novom Sadu i Kragujevcu, a od 8. maja u Beogradu i Nišu.
„Obaveza je da u autobusima nema klimatizacije. Od istog dana, dakle 4. maja omogućava se dam uz korišćenje svih mera, krene i železnički i drumski međugradski saobraćaj. Istog dana, 4. maja, mogu da rade kafići i restorani uz distancu i košišćenje zaštitne opreme“, rekao je Tiodorović.
Dodao je da od 8. maja mogu da počnu da rade i tržni centri, naravno uz strogo poštovanje svih mera.
Od 11. maja počeće da rade vrtići i produženi boravak u školama kako pomoglo onim roditeljim koji nemaju kome da ostave decu.
Od 18. maja krenuće i avioprevoz prema preporukama evropskih i svetskih agencija.
„Svi moraju da se dobro pripreme i da budu spremni za početak rada. Biće im pripremljene instrukcije koje će morati da ispoštuju. Osnovni cilj je zaustaviti zaražavanje“, rekao je Tiodorović.
Dodao je da je ovo proizvod mera koje se sprovode i kod nas i u okolnim zemljama.
"Ipak, ako dođe do drugačijih podataka, ako se brojevu povećaju, nije isključeno da se vratimo na stare mere. Sve zavisi koliko procenat zaraženih imamo na broj testiranih. Ako je to ispod pet procenata onda imamo situaciju pod kontrolom. Kada je reč o Đurđevdanu, preporuka je da se slava obeleži u užem porodičnom krugu", rekao je Tiodorović.
Procenat pozitivnosti po prvi put je manji od pet odsto, nešto malo iznad četiri procenta, saopštila je danas zamenica direktora Insituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević.
U poslednja 24 sata, naime, testirano je 5.446 građana, a pozitivno na Kovid 19 bilo je 222 ili 4,07 odsto.
To je ubedljivo najbolji rezultat, praktično od samog početka epidemije Srbiji, podatak koji veoma ohrabruje, kaže ona.
Pad ispod "praga" zaraženosti od 5 odsto je presudan za ublažavanje mera ograničenja, rekao je nedavno epidemiolog dr Predrag Kon.
Za zaključak da je došlo do pada aktivnosti virusa u populaciji treba da imamo kontinuitet ovakvih rezultata, istakla je Kisić Tepavčević.
Epidemiolog Branislav Tidorović izjavio je danas da su u Gerontološki centar Niš vraćenA 52 korisnika, kao i neki od zaposlenih koji su imali dva negativna nalaza na Kovid 19.
“Već smo vratili 52 korisnika, što je dorbo, ali to su veoma teški bolesnici, koji vremenom, nakon već dan, dva dobiju tegobe i moraju ponovo da idu u KC Niš. U međuvremenu, vratili smo i neke od radnika, koji su imali dva negativna nalaza, koji su izlečeni”, rekao je Tiodorović na pres konferenciji.
Preneo je i da je od danas tamo i nova v.d. direktorka Gerontološkog centra, te dodao da bi u narednom periodu trebalo da se učini sve što je neophodno, da su već u toku i prijemu, kako bi se lakše obavio posao u domu, koji je jako važan.
Na pitanje u vezi sa fabrikom “Šinvoz”, a u vezi sa brojem radnika na istom prostoru, Tiodorović je rekao da je na Gradskom štabu razmatrano to pitanje, da fabriku redovno obilaze inspekcijske službe, koje su stavile naredbu da moraju da obezbede da rade manje grupe radnika i da se ne stvara akumulacija radnika gde nije potrebno.
Imaju problem sa prostorom, ali se to može regulisati, dodao je Tiodorović.
Vlasotince najbolji primer onoga do čega može doći ako se ne pridržavamo svih mera, ocenio je danas epidemiolog Branislav Tiodorović.
„Nije u pitanju starački dom, već samo stanovništvo", objasnio je on dodajući da je situacija pod kontrolom Zavoda za javno zdravlje u Nišu i Leskovcu, koje već rade na terenu.
Preneo je da ima samo dva slučaja koja su hospitalizovana, i više lica, kovid pozitivnih, koja su smeštena u kovid bolnicu u Leskovcu, a koji su laki bolesnici.
“Da li to dovoljno govori do čega može doći kada se ne pridržavamo svih mera?”, upitao je on.
Tiodorović je kazao da je tamošnja situacija zabrinula građane i struku, s obzirom da govori o tome da, i kada mislimo da se sprovode sve mere, dešava da nije baš tako.