Aleksandar Boričić: Vanredno stanje zahteva i vanredne mere
Predsednik Evropske odbojkaške konfederacija Aleksandar Boričić govorio je za sajt ove organizacije, u kojem je pričao o merama koje su predviđene za pomoć svima u odbojkaškom sportu na Starom kontinentu.
Takozvani “Maršalov plan” je nešto što će potpuno promeniti način funkcionisanja i pomoći svima da na što lakši način prebrode krizu nastalu zbog koronavirusa.
U čemu je suština “Maršalovog plana” koji je CEV prihvatio kako bi pokrenuo takmičenja posle pandemije kronavirusa?
-Dobro je poznato da se nalazimo u periodu velike krize i da vanredno stanje zahteva vanredne mere. Posle mnogo ideja i priča sa svim našim članicama, a u cilju prevazilaženja problema, administrativni bord CEV odobrio je seriju mera kako bismo ponovo pokrenuli aktivnosti, ali i pomogli odbojkaškoj porodici. Vrednost ovog paketa je 11.5 miliona evra i to je istorijski poduhvat u odbojci, možda i u sportu, za postperiod koronavirusa u evropskoj odbojci.
Koje su glavne mere koje CEV planira?
- Odbojka je ekipni sport, u kojem su timski rad i solidarnost neophodni kako bi se postigao uspeh. Iste vrednosti su važne kako bismo što lakše prevazišli nedaće koje su nas zadesile u poslednjih nekoliko sedmica. CEV će pomoći svoje članice, najviše nacionalne odbojkaške saveze i klubove, tako što će biti fleksibilniji i postati posrednik kako bi se pronašla rešenja za sve probleme. To se odnosi na pravljenje novog rasporeda planiranih takmičenja, kao i finasijsku pomoć u organizaciji, putovanju ekipa i pomoć u likvidnosti saveza i klubova. Počećemo te aktivnosti, uz razmišljanje da svi učesnici i oni koji su vezani za naš sport, budu zdravi, a pratićemo situaciju po državama kako se budu relakirale trenutne mere koje su nedeljama na snazi.
Hoće li biti nekih takmičenja ove godine?
- Mnogo toga zavisiće od kontrolisanja koronavirusa, dok naučnici i doktori rade na pravljenju vakcine. Uprkos generalnoj nepoznanici, naš kalendar je takav da predviđa takmičenja tokom predstojećeg leta, uključujući i rokove za odluku hoće li se ta takmičenja održati ili neće. Nažalost, morali smo da otkažemo nastavak evropskih klupskih takmičenja, kao i Evropsku ligu za reprezentacije, jer ne postoje mogućnosti za njihovo odigravanje. Planiramo da nađemo način da se održe grupne faze takmičenja u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo sledeće godine. Takođe, biće i mnogo takmičenja u odbojci na pesku koja nas očekuju krajem leta, naravno ako svi budu zdravi i sposobni da igraju. Ako ipak ova takmičenja ne budu održana, imamo plan i alternativna rešenja.
Mislite li da će koronavirus ostaviti velike posledice po odbojku i posebno na klubove?
- Verujem da svi delimo osećanje nesigurnosti, ali mislim da je zajedništvo najbolji lek kako bismo se izborili s izazovima koji su pred nama. Želim da pokažemo da smo velika porodica koja se međusobno podržava u teškim trenucima. Teško je predvideti koliko će ova kriza uticati na klubove, ali i globalnu ekonomiju, iako su naši partneri već izneli veliku dozu zabrinutosti. Ipak, CEV je svestan uloge onih koji će igrati evropska klupska takmičenja i zati će podržati sve u okviru takozvanog “Maršalovog plana”, s ozbiljnom količinom novca. Svesni smo da pate i klubovi koji nisu na vrhunskom nivou i da imaju iste probleme zbog ove krize, ali verujem da pomoć i solidarnost mogu svima da nam pomognu u prevazilaženju izazova.
Veliki broj odbojkaških takmičenja u godini već su predmet priče godinama unazad. Da li očekujete dodatne pritiske kako bi broj takmičenja odgovarao svima, posebno na relaciji nacionalna prvenstva – savezi - međunarodna takmičenja?
- Uvek nastojim da budem pozitivan i sve ovo vidim kao povod za razgovor, pre nego kao na dopunski izazov. Koronavirus je stopirao sport na globalnom nivou, mnoge lige su otkazane i zaustavljene, uključujući i Olimpijske igre. Pošto smo svi u istoj situaciji, mislim da je dijalog i dalje glavna stvar. Tome CEV teži i nastaviće u istom stilu, kako bi, uz pomoć naših članova, našao najbolje rešenje za sve. Moramo da nađemo i ustanovimo sistem koji će odgovarati svima.
Šta biste poručili odbojkaškoj porodici, kao i navijačima, koji s nestrpljenjem očekuju nastavak takmičenja?
- CEV je operativan od početka krize, komunicira s ljubiteljima odbojke putem društvenih mreža, kako bismo osigurali da se, kada ova pauza prođe, sve nastavi u najboljem redu, s još više entuzijazma i pozitivne energije nego ranije. Siguran sam da ne postoji virus koji će ugasiti strast za odbojkom u našim srcima – zaključio je Aleksandar Boričić.
Pripremio: M. Ristić