Đukić: Manje pacijenata, ali posao nije završen
BEOGRAD: Trenutno je u KBC "Dragiša Mišović" hospitalizovano 230 pacijenata što je, kako je rekao direktor te zdravstvene ustanove prof. dr Vladimir Đukić, značajno manje nego u prethodnom periodu, ali njihovo opšte stanje nije takvo da bi se moglo reći da je posao završen.
Profesor Đukić je istakao da moramo da budemo oprezni, navodeći da su, umesto 21 pacijenta na respiratorima, koliko ih je bilo juče u KBC "Dragiša Mišović", danas 24 pacijenta na respiratoru.
"Svi su oni u teškom stanju. Od 587 pacijenata koji su lečeni na odeljenjima Bloka A i B, mi smo imali preko 180 hospitalizovanih u jedinicama intenzivne nege, od čega ogroman broj na respiratorima", kazao je Đukić za TV Prva.
Kako je naveo, u toj kovid bolnici trenutno je 35-oro dece, osam porodilja, a sve bebe su dobro.
Ono što je važno, kaže Đukić, jeste da su šest budućih majki uspele da sačuvaju svoje bebe i da su lečenjem uspeli da njihovu trudnoći uspešno privedu kraju.
Upitan do kada će KBC "Dragiša Mišović" biti kovid bolnica, Đukić je rekao da smatra da će početkom juna morati da se vrate normalnim tokovima života.
"Ostali pacijenti čekaju, ima dosta njih koje moramo da operišemo, lečimo, ima ih na listama čekanja", naveo je on.
Kazao je da su oni sticajem okolnosti, zbog najbolje opremljenosti postali kovid bolnica i da su mnogi zdravstveni radnici iz cele Srbije došli da im pomognu, među kojima i anesteziolozi, kojih trenutno u toj zdravstvenoj ustanovi ima 50, a radi po sedam u sedam smena.
"To je fantastičan angažman i mogućnost zdravstvenog sistema za transformaciju jedne ustanove koja je bila hirurška da se transformiše u infektivnu. Iz cele Srbije su došli da pomognu", kaže Đukić.
Prema njegovim rečima, podvig koji je izvršen u KBC "Mišović" kada su bebi izvršili transfuziju krvi u stomaku u 31 nedelji, pokazao je da među zdravstvenim radnicima nema sitnih zajedljivosti i sujete.
"Zajedno su radili naša upravnica doktorka Slađa Mihajlović i profesor Dejan Filimonović iz Narodnog fronta i još jednom smo pokazali da smo otvorili vrata, da nema sitne sujete i zlobe, zajedljivosti, da su se lekari i zdravstveni radnici pokazali kao dobri ljudi", kazao je on.
Govoreći o zdravstvenom stanju dece u KBC "Dragiša Mišović", Đukić kaže da su sva deca dobro, kao i majke koje su sa njima, a i očevi koji čuvaju decu.
Navodeći da su kompletno kovid bolnica, da nema muških i ženskih odeljenja, Đukić navodi da je upravo možda takva situacija i dala nov kvalitet, da se dezinfekcija i higijena strožije primenjuju, da je logistika bila odlična, kao i da su tehničke službe, održavanje, servisiranje respiratora, izvanredno odradile svoj posao.
"Nije medicina samo anestezija i hirurgija, medicina je nešto mnogo šire i mi smo upravo u ovom trenutku pokazali to. I naši farmaceuti i farmaceutska industrija. Nisu samo oni ljudi koji su uključeni u direktan rad sa pacijentima heroji. Naravno, sestre i anesteziolozi su potpuni heroji, svako poređenje sa njima je smešno i uvredljivo", navodi profesor.
Od 1.300 zaposlenih u KBC "Dragiša Mišović" trenutno je 16 obolelo od korona virusa, a direktor Đukić kaže da su svi dobro i kod kuće, osim jednog kolege za kojeg su zabrinuti i jednog mlađeg kolege anesteziologa sa Banjice.
Upitan da prokomentariše kritike na račun lekara i medicinskih radnika, Đukić kaže da njega nisu napadali, jer ga nije bilo u medijima, što je namermo odlučio.
Upitan da li će KBC "Mišović" i na jesen možda biti kovid bolnica, Đukić smatra da jesen treba da donese "Mišoviću" početak izgradnje nove neurologije, novu moderniju intenzivnu negu u jednom nivou, proširenu dijalizu.
"To je ono što ja želim da završim u svom mandatu i mislim da ću imati pomoć i da ću iz cele ove nesreće uspeti neku vrstu kredibiliteta da izvučem i da i ta ustanova dobije krug B, kao što je danas krug A", istakao je Đukić i dodao da nikako ne želi da "Mišović" ostane neka vrsta kovid bolnice.
Naglasio je da je epidemija korona virusa pokazala da je državni zdravstveni sistem neuporedivo superiorniji u odnosu na privatni i kaže da se privatnici nisu uključivali i nisu pomogli.
"I bolje što nisu, najbolje da svako svoj krst i svoju muku nosi sa samim sobom. U međuvremenu smo primili mladih lekara i sestara, u ''Mišoviću'' 40, uspeli smo da dokažemo da možemo da uradimo sa tom decom koja su brilijantna, ali moramo da jačamo i Batut, epidemiološke službe, da vratimo Torlak, da vratimo državne ustanove od značaja za narodno zdravlje na pijedestal", zaključio je direktor KBC "Dragiša Mišović" prof. dr Vladimir Đukić.