SM: Proces za špijunažu u korist Hrvatske 27. maja
SREMSKA MITROVICA: U Višem sudu u Sremskoj Mitrovici juče je odloženo suđenje bivšem pripadniku MUP-a Srbije Draženu Letiću (48), protiv kojeg je tužilaštvo podiglo optužnicu za špijuniranje za Sigurnosno-obaveštajnu agenciju Hrvatske (SOA) i da je obezbedio lažna dokumenta kojima je Branimir Glavaš pokušao da spreči istragu protiv sebe.
Glavni pretres je odložen na zahtev Letićevih advokata. Naime, kako je navela sudija Marica Jolić, koja će voditi ovaj slučaj, branioci su istakli da zbog rigoroznih mera u pritvoskim jedinicama zbog korone, nisu mogli da pripreme odbranu.
Novi početak glavnog pretresa zakazan je za 27. maj.
Istom optužnicom obuhvaćen je i bivši šef hrvatskog istražnog tima za ratne zločine Nikola Kajkić, koji je nedostupan srpskom pravosuđu.
Osumnjičeni Letić je uhapšen 13. jula prošle godine u međunarodnoj policijskoj akciji Srbije, Hrvatske, Češke i Švajcarske, kao član kriminalne grupe Majkla Dokovića, koja je pokušala da prokrijumčari 600 kilograma kokaina vrednog oko 18 miliona evra iz Urugvaja u Švajcarsku.
Prvobitno je bio osumnjičen samo za trgovinu drogom, ali se tokom istrage njegovih kriminalnih aktivnosti, u koji se uključila i Bezbednosno-informativna agencija, došlo do dokaza da je šest godina radio za hrvatsku obaveštajnu službu (SOA).
Naime, BIA je prikupila podatke da je Letić po nalozima pripadnika hrvatskih bezbednosnih i političkih struktura, kao i tajnih agenata ove službe, u Srbiji prikupljao obaveštajne informacije i prenosio ih SOA. Takođe je utvrđeno da on nije jedini državljanin Srbije u toj saradničkoj mreži koju je formirao Nikola Kajkić, inspektor u Odeljenju za terorizam i ekstremno nasilje u Policijskoj upravi Vukovarsko-sremskoj, predsednik Nacionalnog sindikata policije Hrvatske. Zadatak Kajkićevih kontakata bio je da prikupe i dostave dokumentaciju za zloupotrebu, diskreditaciju i ruženje ugleda Srbije.
U istrazi BIA je ustanovila da je Kajkić, u periodu najintenzivnijeg korišćenja Letića u obaveštajne svrhe, obavljao i funkciju šefa istražnog tima za ratne zločine, koji su zajednički formirali MUP Hrvatske, Državno tužilaštvo Hrvatske (DORH) i SOA. Cilj tog novoformiranog tima bio je ponovnog pokretanja istraga u vezi s ratnim zločinima počinjenim protiv Hrvata za vreme građanskog rata u Hrvatskoj, posebno oni slučajevi koji su već završeni pravosnažnim presudama Posebnog odeljenja za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu.
Dražen Letić je rodom iz Hrvatske. Poslednjih godina često je putovao na hrvatsko primorje, navodno da bi pomagao rođacima svoje supruge koji imaju apartmane. Istoga dana kada je uhapšen Letić, u akciji "Familija", u Beogradu je privedena i N. Č,, državljanka BiH, koja je navodno sa Dokovićem bila u emotivnoj vezi. Ubrzo je uhapšen i njen brat. Doković, vođa kriminalne grupe, uhapšen je u Švajcarskoj, ali je i on kao i još dvojica osumnjičenih izručen Hrvatskoj, gde će im se suditi za krijumčarenje droge iz Južne Amerike u Evropu, ali i na Daleki istok. Doković je inače rođen u Podgorici kao Iljmija Frključić i nekoliko puta su njegove aktivnosti istraživale američke bezbednosne službe.
S. H. D.