U zatvorima nema zaraženih osuđenika i pritvorenika
BEOGRAD: Niko od osuđenika i pritvorenika u sprskim zatvorima nije zaražen korona virusom, kažu za Tanjug u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija i podsećaju da je Uprava još pre proglašenja vanrednog stanja preduzela niz preventivnih mera kako bi se sprečio unos virusa.
Korona virusa nema ni među pritvorenicima koji se nalaze u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Bačvanskoj ulici, rekao je upravnik te bolnice Dragoljub Paunović.
Iz Uprave su potvrdili da je od korona virusa oboleo samo jedan stražar Okružnog zatvora u Leskovcu, dok je 19 zaposlenih u toj ustanovi stavljeno u izolaciju iz predostrožnosti.
Što se tiče Specijalne zatvorske bolnice u njoj su, prema rečima Paunovića, posete zabranjene još od 18. janura i to zbog sezonskog gripa.
Ta mera je produžena zbog korona virusa, pa ni danas nema prijema nikakvih paketa, poseta pritvorenicima, ni kontakata sa spoljnim svetom, napomenuo je Paunović.
Što se tiče zaposlenih, oni su, kako kaže, dužni da nose zaštitnu opremu - maske, rukavice, vizire, zastitne naočare i sva druga potrebna sredstva da bi se sprečilo i predupredilo unošenje infekcije u ustanovu.
Mi smo sa pritvorenim licima u stalnom kontaktu i oni su shvatili zašto nema poseta ili paketa - da je to za njihovo dobro, rekao je direktor Specijalne zatvorske bolnice.
On je ukazao da je problem respiratornih infekcija u zatvorima taj što je veliki broj ljudi u zatvornom sistemu, te postoji i veliki procenat mogućnosti širenja zaraze.
Bitno je, kako je naglasio, da se virus ne unese spolja, a pritvorenici su toga svesni i ne bune se.
Njima je umesto poseta, kako kaže, obezbeđen maksimalan broj telefonskih poziva, izilazaka na šsetnju i kontakata preko pisama.
Shvatili su da će im nakon ove situacije biti nadokanđene sve beneficije na koje bi inače imali pravo, naveo je Paunović.
On je istakao da niko ne može da komunicira za zaposlenima bez zastitne opreme, kao i da novi pritvorenici koji se dovode u ustanovu, moraju da provedu u izolaciji 15 dana, ne mešajući se sa ostalima u blokovima.
Takođe, kako je dodao, lica koja se radi pregleda izvode na klinike, kada se vrate, takođe moraju da budu 15 dana u izolaciji.
Svi zaposleni u ovoj ustanovi, koji imaju bilo kakve respiratorne infekcije, prema rečima Paunovića, ne dolaze na posao.
Kada su u pitanju osuđena lica na izdržavanju kazne zatvora njima su takođe, u okviru mera za sprečavanje širenja korona virusa, zabranjene sve posete, dok pritvorenike mogu da posećuju samo njihovi advokati-branioci i to samo nedelju dana pred zakazano suđenje radi pripreme odbrane.
Takođe, onima koji kazne izdržavaju u otvorenim ili poluotvorenim odeljenjima - blažim zatvorskim tretmanom, privremeno su odloženi izlasci na slobone dane i posete porodicama na šta bi inače imali pravo.
Pojačana psihosocijalna podrška
Svi su prvog dana uvođenja posebnih mera obavešteni da će odmah nakon normalizacije stanja, sva njihova suspendovana prava i pogodnosti biti nadoknađeni, rečeno je Tanjugu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
To se posebno odnosi na osuđenike koji se nalaze u otvorenom i poluotvorenom odeljenju i koji inače imaju vanzavodska prava i pogodnosti, kao što su slobodan izlazak u grad, posete porodici i srodnicima za vikend i praznicima, nagradno odsustvo iz zavoda do sedam dana u toku godine, korišćenje godišnjeg odmora izvan zavoda...
Sve ove pogodnosti i “nagrade” su do daljeg odloženi.
U Upravi ukazuju da su osuđenici sa razumevanjem prihvatili situaciju, te da su zatvorske uprave sa svojim stručnim timovima, odmah na početku uvođenja mera za sprečavanje epidemije, uspostavile dijalog sa okrivljenima kako bi im objasnili zbog čega su posebne mere neophodne.
U Upravi tim povodom ukazuju da zaposleni u Službi za tretman, vaspitači, psiholozi i specijalni pedagozi, u ovom trenutku sprovode pojačanu psihosocijalnu podršku kako za osuđena lica, tako i njihove porodice.
Takođe, zaposleni u Službi za tretman organizuju u ovim danima veći broj radionica na kojima se razgovara o svim pitanjima, dilemama, promenama u raspoloženju i važnosti tolerancije prema svima u svom okruženju.
Osuđenicima je omogućeno da imaju češće telefonske kontakte sa članovima porodice, kako bi im kroz razgovore umanjili brigu, napominju u Upravi.
U trenutnoj situaciji , osuđenicima u zatvorima se savetuje da što više čitaju knjige, pišu pisma porodicama, gledaju filmove, slušaju muziku sa ciljem da se, kako kažu u Upravi, usmere na ličnu snagu i umanje osećaj brige i anksioznosti.
Tu je naravno i obavezno napominjanje da pojačaju mere higijene.
U Upravi podsećaju da su osuđenici u najvećim kazneno-popravnim zavodima sami inicirali da se - svako ko želi odrekne takozvanog suvog obroka koji dobijaju nedeljom umesto večere u korist najsiromašnijih penzionera i drugog socijalno najugroženijeg dela stanovništva kako bi pružili podršku društvu u ovim vanrednim okolnostima.
Akciji se do sada priključilo 4.280 osuđenih lica u zavodima u Sremskoj Mitrovici, Nišu, Požarevcu (Zabeli), kao i u Okružnom zatvoru u Novom Sadu, koja je druga po veličini pritvorska jedinica u Srbiji.
Uprava takođe podseća da osuđenici u tri zavoda - KPZ Niš, KPZ Sremska Mitrovica, KPZ Požarevcu (Zabeli) i osuđenice u KPZ za žene u Požarevcu od polovine marta šiju zaštitne maske za lice koje su namenjene prvenstveno za sopstvene potrebe - zaposlenima i osuđenicima i pritvorenicima u zavodima u celoj Srbiji.
Većina je prošla sertifikovanu obuku za šivenje u zatvorskim krojačkim pogonima (osim osuđenika u Zabeli koji od ranije umeju da šiju), a iz dana u dan raste broj osuđenika koji se javljaju da pomognu na bilo koji drugi način - da pakuju maske, odnose i donose materijal, čiste krojački pogon...
Osuđeni rade isključivo ako to žele - na dobrovoljnoj osnovi, a u skladu sa zakonom za taj rad primaju platu, imaju zdravstveno siguranje i pravo na godišnji odmor van zavoda...
Što se tiče mera preduzetih u odnosu na zaposlene, Uprava napominje da se svima koji dolaze u smenu na ulasku u zgradu beskontaktnim toplomerom meri telesna temperatura, a u slučaju da je ona povišena oni se odmah vraćaju kući, uz obavezu da se jave lekaru.
Zatvori imaju dovoljno dezinfekcionih sredstava, zaštitnih maski i rukavica, a dezinfekcija svih prostorija obavlja se više puta u toku dana, navode u Upravi podsećaju da su preduzete i sve druge mere pojačane higijene u skladu sa preporukama Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.