Besplatno prave vizire za medicinare
Među onima koji pomažu medicinskim radnicima u borbi protiv koronavirusa su i pojedinci koji su nakon proglašenja vanrednog stanja odlučili da se ujedine i počnu da prave vizire, odnosno providne štitove koji se izrađuju u 3D štampi.
Izrađene štitove doniraju medicinarima širom Srbije. Najpre ih je bilo 11, a u drugoj fazi se njihov broj značajno povećao, budući da su putem „Fejsbuk” grupe „Vizionari Srbije” pozvali pojedince i firme da im se priključe u izradi vizira ili pak donaciji materijala. Trenutno ta grupa broji više od 3.500 članova, koji po izrađenim modelima mogu da prave plastične držače za vizire i sklapaju ih s providnim folijama i doniraju medicinarima.
U Novom Sadu tim „Vizionara” ima 14 članova, a kako saznajemo, nakon štampanja, svi oni kod kuće sklapaju vizire, a pojedini ih i razvoze po medicinskim ustanovama.
– Tim „Vizionara” iz Novog Sada je do sada predao 374 vizira, a sem medicinarima u gradu, donirali smo ih i zdravstvenim ustanovama u Rumi, Beočinu, Temerinu, Boru, Sremskoj Kamenici, Kikindi, Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Inđiji i Bačkoj Palanci – priča za „Dnevnik” Luka Đurković, jedan od momaka koji u novosadskom timu štampa ramove za vizire i stavlja folije na njih. – Do sada sam odštampao i predao 25 komada, a u pripremi je još 20. Nisam do sad uručivao vizire ni bio s ekipom kad su ih donirali medicinarima, ali čujem po komentarima da su prezadovoljni što takva inicijativa postoji kod nas. Verujem da ni oni sami ne mogu da nam opišu koliko su zahvalni, ali i mi smo zahvalni njima. Osećaj da pomažete nekome u ovom trenutku je fenomenalan!
Viziri, inače, štite celo lice, a ne samo nos i usta kao hiruške ili pamučne zaštitne maske, pa je njihova delotvornost u zaštiti značajnija, a osim toga, oni su i višekratni, pa lako mogu da se prebrišu dezinfekcionim sredstvom posle svakog nošenja. Sastoje se od dva plastična držača izađena u tehnici 3D štampe, providne folije i lastiša.
– Samo proces štampanja na 3D štampaču traje između dva i tri sata, a s pravljenjem modela traje i više, ali ja nikada nisam pravio model, već smo samo modifikovali postojeće da bismo skratili vreme štampanja što je više moguće – objašnjava Luka Đurković. – Sama štampa i nije toliko teška jer većinu posla obavlja štampač, a vaše je samo da pripremite model putem programa i pustite ga u štampu. Međutim, ako modifikujete postojeći model, onda može biti malo teže i tu obično dolazi do grešaka dok sve ne pripremite kako treba. To je za sve verovatno najnervozniji momenat, iz iskustva kažem, jer taman mislite da je sve kako treba, a onda opet dođe do greške, pa sve morate iz početka.
Naš sagovornik navodi da filamente za plastične delove vizira nije teško nabaviti jer se mogu naručiti putem interneta ili dobiti kroz donacije putem „Fejsbuk” grupe „Vizionari Srbije”. Dodaje da je malo teže nabaviti foliju, a da se lastiš može pronaći u bilo kojoj pozamanteriji. Za sklapanje tih providnih štitova potreban je lenjir da bi se odredile mere na foliji, skalpel za sečenje folije na pravu dužinu i bušilica za rupe na foliji da bi ram mogao da se zakači za foliju.
V. Bijelić