Italija i korona: Plamen zaraze se sa severa seli na jug
TRST: Tri dana zaredom u Italiji opada broj žrtava koronavirusa i broj pacijenata hospitalizovanih na intenzivnoj nezi smanjenje je značajno, između 10-15%, a situacija sa severnog dela Italije gde je epidemija koronavirusa pocela pre 4 sedmice sada se prenosi na jug zemlje koji, procenjuju strucnjaci, sada ulazi u najgoru fazu.
U najteže pogođenim oblastima Juga, kao sto je provincija Marke, na primer grad i okolina Pesara, krivulja sirenja oboljelih od koronavirusa prati isti trend kao u Lombardiji.
Više od 3.500 ljudi je zaraženo u regiji, što je vrlo visok broj s obzirom da tu živi samo 1,5 miliona.
Šef odeljenja za anesteziju i reanimaciju u bolnici u Pesaru dr Mikele Tempesta kaže "nismo još na nivou Bergama, ali smo blizu".
Zdravstveni sistem na jugu Italije istorijski zaostaje u svakom pogledu za onim na severu, bolnice su slabije opremljene a usluge koje pružaju lošije od onih na severu. Postoji strah da će se širenjem epidemije, ukoliko se ne preduzmu hitne mere, čitav sistem urušiti.
Pulmolog i član naučno-tehničkog odbora Luka Rikeldi na konferenciji za medije koju svaki dan održava Civilna zaštita skrenuo je pažnju na važnost izolacije i poštovanje mera ograničenja kretanja, a kao primer naveo grad Mestre, kod Venezije u kome je čak 75 odsto zaraženih iz dela grada u kome se nalazio tržni centar koji je bio magnet za okupljanje ljudi.
Državni tužilac za borbu protiv mafije i antiterorizma Federiko Kafiero de Raho upozorava da država mora da reaguje odmah i odlučno, jer ako se država povuče, napreduju mafijaš”.
Rizikujemo da izgubimo godine ili čak decenije tečke borbe protiv organizovanog kriminala. Kamora se već prilagođava potrebama koje nameće ova vanredna situacija. Trgovi su zatvoreni, a droga se kao lekovi dostavlja na kućnu adresu, upozorio je državni tužilac.
Visoki Institut za zdravstvoobjavio je analizu podatka o epidemiji koronavirusom. Na osnovu mikrobioloških i epidemioloških podataka koje su dostavile regije, izveštaj Instituta pokazuje da su muškarci pogođeni više nego žene.
Prosečna starost obolelih je 62 godine, a prosečna starost žrtava je 78 godina koje najčešće pored zaraze Kovid 19 boluju od dve ili više hroničnih bolesti.
Od ukupno prijavljenih slučajeva 9 odsto su zdravstvenio radnici, i među njima prosečna starost je 49 godina.
Direktorka operativne jedinice za klinicku psihologiju i psihoterapiju Poliklinicke bolnice San Martino u Genovi, Gabriela Bifa, govori o “sindromu hodnika”, to jest hroničnom stresu kojemu su izloženi zdravstveni radnici.
Prema njenim rečima, oni strahuju da će se zaraziti, da će zarazu preneti na svoje ukućane, da neće izvršiti sve ono što se od njih traži, da nisu dovoljno zaštićeni, da neće izdržati teški ritam rada.
Većina se samoizoluje kako bi smanjili rizike, a mnogi ne uspevaju da psihički razdvoje radno vrijeme od svojih nekoliko privatnih sati. Svi žive sa snažnim osećajem bespomoćnosti i teskobe, jer su sada navikli da smrt vide gotovo svakodnevno.
Mi nismo kužni, mi smo morepolovci. Pustite nas da se iskrcamo, ovaj dramatićan apel vlastima uputio je prvi oficir Masimo Kastelo s broda “Kosta Viktoria”. Na brodu je 25 marta bila jedan osoba zaražena koronavirusom, koja je iskrcana na Kritu. Nakon toga luksuzni brod je tada plovio morem bez cilja. Sada je usidren u luci, ali posadi i oko 800 putnika uglavnom stranaca nije dozvoljeno da se iskrca.
Još jedan i dramatičan apel za pomoć stiže iz staračkih domova širom Italije čiji su stanari velike žrtve korona virusa. Starački domovi su najčešće smešteni u izolovanim kućama i u ovoj vanrednoj situaciji zaboravljeni su, a o njima vesti su najčešće samo kada se govori o brojčano velikim žrtvama zaraze.