Milica Starović, kajakašica: Nismo imali realnu sliku o stanju u Srbiji
Pre dva dana, avionom Vlade Srbije, iz Istanbula je stiglo oko 150 naših državljana, a među njima i poslednjih sedam članova kajakaške reprezentacije (Milica Starović, Marko Tomićević, Strahinja Stefanović, Nebojša Grujić i tri člana stručnog štaba), koji su bili na pripremama za Olimpijske igre u turskom Beleku. Kajakaška ekspedicija, kao i svi ostali, na aerodromu „Nikola Tesla“ morala je da prođe specijalnu kontrolu zbog epidemije koronavirusa.
Kakvi su bili prvi utisci po sletanju na aerodrom u Beogradu, pitali smo jedinu damu u kajakaškoj ekspediciji Milicu Starović?
- Bukvalno smo bili zatočeni. Morali smo da držimo propisano odstojanje, merili su nam temperaturu i dobili smo papir na kojem je pisalo da moramo da budemo 28 dana u kućnom karantinu – rekla je po dolasku u Novi Sad Starovićeva.
Kakve utiske donosite s priprema iz Turske?
- Meni je tamo uvek lepo, a to je bila već šesta godina u nizu da u Beleku odrađujemo prolećne pripreme. Vreme nas uvek dobro posluži i uslovi su odlični i zato se u Tursku uvek rado vraćamo.
Da li je koronavirus uticao na rad?
- U nekom smislu sigurno da jeste, jer je situacija kod nas nastala kada smo mi već uveliko bili na pripremama. Nismo imali realnu sliku o tome šta se zapravo dešava i kakvo je stanje u Srbiji, a razne vesti stižu, pa nam s te strane nije bilo prijatno. Osim toga, sve je bilo odlično. Do samog povratka mogli smo da idemo na vodu da treniramo.
Učestvovali ste i na takmičenju koje je organizovala tuska federacija?
- To je već tradicionalna trka “Glorija kup”, na kojoj mi je uvek veliko zadovoljstvo da nastupim. Ujedno, to nam je i prvo takmičenje u sezoni koje je specifično, jer je poput maratona na pet kilometara i uvek predstavlja svojevrsnu avanturu. Meni je posebno drago, jer sam pobedila. Iz godine u godinu sve je na višem nivou, a ovog puta konkurencija je bila posebno jaka, pošto su tamo bile i devojke iz Belorusije, od kojih jedna među vodećim na svetskoj sceni baš u toj disciplini.
Da li su postojale i neke restriktivne mere zbog korone?
- Iskreno - nisu, ali iz prostog razloga što smo tamo svakako u nekoj vrsti karantina. Hotelu Beleku je ogroman, sa svojom plažom i delom reke gde veslamo, tako da mi van tog objekta praktično i ne izlazimo, eventualno jedino kada imamo slobodan dan. Pred sam kraj priprema, moglo je da se primeti da se nešto događa, po broju gostiju koji se smanjio, a onda je došlo i do zatvaranja hotela. Sugerisano nam je da ne idemo u grad i tamo gde su gužve, što smo naravno poslušali.
Olimpijske igre su otkazane za sledeću godinu. Koliko vam to sada remeti trenažni proces?
- Mislim da ova situacija remeti sve nas na određeni način. Sezona će nam u startu biti pomerena, moći ćemo da budemo srećni ako uopšte budemo imali neko međunarodno prvenstvo, kako bismo odmerili snage s konkurencijom i održavali takmičarsku formu.
Da li vam je selektor već nagovestio kako ćete se organizovati u kućnim uslovima da biste ostali u formi?
- Za sada čekamo da se malo smiri situacija, tek smo stigli sa puta, a zajedničke planove nam kvari karantin koji moramo da ispoštujemo. Organizovaću se uz pomoć uprave mog KKK Vojvodina, nadajući se da će da mi dostave kajakaški ergometar, bicikl, kao i šipke i tegove i ostale rekvizite. Svakodnevno ću trenirati kao u zimskom periodu dok ne izlazimo na vodu. Treninzi će biti obimni, ali mislim da neće biti problema što se tiče karantina i treniranja, pošto se sezona svakako pomera.
Već ste obezbedili dve od tri olimpijske vize za naš kajak?
- Postoji još šansi za dodatne vize. Dokvalifikacije su trebale da se održe na svetskim kupovima, međutim, to je otkazano i sada se još uvek ništa ne zna. Trenutno imamo dve izborene norme, ženski jednosed na 500 i na 200, kao i muški jednosed na 200 metara - dodala je Milica Starović.
Jovo Galić