Stevanović: Jasni kriterijumi za testiranje na koronu
BEOGRAD: Građani koji žele da se testiraju jer su zabrinuti za svoje zdravlje, a nemaju simptome zaraze korona virusom, još uvek neće biti testirani, izjavio je danas direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Goran Stevanović i naglasio da postoje jasni kriterijumi za testiranje na Kovid-19.
"Tek kada testiramo sve one koji imaju simptome, one koji su bili u direktnom kontaktu sa zaraženima korona virusom ili dolaze iz područja koja su žarišta Kovida-19, onda možemo da krenemo da trošimo testove na one koji su zabrinuti", rekao je Stevanović, odgovarajući na pitanja u Palati Srbija posle obraćanja predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić.
Stevanović je kazao da postoje kriterijumi kada se neko testira, a koje je preporučila Svetska zdravstvena organizacija i dodao da, na primer, temperatura od 37 stepeni nije kriterijum za testiranje.
"Mi prepisujemo ono što preporučuje SZO i minimalno modifikujemo prema iskustvima zemalja koje imaju veliki broj zaraženih, a to su Kina, Italija i Južna Koreja", rekao je Stevanović.
Goran Stevanović apelovao je danas na građane da se jave lekaru ako imaju minimalne tegobe ili ako su bili u kontaktu sa zaraženima korona virusom, ističući značaj rane dijagnostike.
On je dodao da je Srbija u borbi sa Kovidom-18 uspela da "otme" 22 dana i da ima šanse da se izbori sa virusom ukoliko se svi budu ponašali kao jedinstvena celina.
Stevanović je, posle obraćanja javnosti predsednika Aleksandra Vučića i premijerka Ane Brnabić, rekao da Srbija neće proći sa minimalnim brojem obolelih i bez ljudskih žrtava, ali da će one biti minimalne ukoliko se svi budemo potrudili i poštovali propisane mere. Istakao je napore kompletnog državnog aparata u podršci zdravstvenom sistemu koja se, kako je rekao, ne ogleda samo u kupovini aparata i opreme nego i pomoći u reorganizaciji sistema.
Napomenuo je da je epidemija korona virusa potpuno novo iskustvo za medicinu i uporedio je sa epidemijom velikih boginja iz 1972. godine, a po obuhvatu populacije i posledicama po svetsko stanovništvo sa španskim gripom iz 1918. godine.
Stevanović je naglasio da zdravstevni sistem ne bi mogao da pruži adekvatnu negu svim obolelilma da nije u potpunosti reorganizovan i pripremeljen za drugačiji režim rada.
"Kineske kolege su rekle da je dobro što ćemo u privremenim bolnicama na jednom mestu koncentrisati stručnjake i pacijente kako bi im pružili najbolju negu, a one koji su potencijalni izvor infekcije izolovali od ostatka populacije i držali ih pod stalnim nadzorom", rekao je Stevanović.
Na pitanje o otvaranju privremene bolnice na Sajmu i da li se očekuje povećan broj pozitivnih na korona virus, Stevanović je kazao da se bolnica otvara jer je u potpunosti pripremljena, a sa druge strane, biće značajno veći broj testiranih.
"Nemaju svi pozitivni pacijenti uslove za budu potopuni izolovani kod kuće. Glavna svrha privremenih bolnica je da oni koji imaju minimalne tegobe, a pozitivni su na virus, budu izolovani da se bolest dalje ne širi i da zaraženi budu pod stalnim zdravstvenim nadzorom", kazao je Stevanović.
Kako je rekao, i druge zemlje mobilišu sportske sale i sajamske prostore, a mi možemo da prilagodimo ono čime raspolažemo.