Kon: Druga žrtva u Srbiji, 187 obolelih, 97 hospitalizovano
BEOGRAD: Epidemiolog Predrag Kon saopštio je na konferenciji za medije da je u Srbiji obolelo 187 ljudi, da je 97 hospitalizovano, 14 je na respiratoru, kao i da do sada imamo dve žrtve, pošto je umrla i žena 1928. godišta.
Kon je rekao da je ona bila na mehaničkoj ventilaciji pluća.
Kaže da je 97 osoba hospitalizovano, a da je od 14 na respiratoru dvoje u KC Vojvodine, četvoro u KC Niš, KC Kregujevac dvoje i u Beogradu šestoro.
Kako je rekao, ukupno od tih 97 hospitalizovanih pacijenata, devet je u KC Vojvodine, 10 u KC Niš, devet u KC Kraguejvac, 30 na Infektivnoj klinici, sedam na Lklinici za pulmologiju u KCS i 32 u KBC „Dragiša Mišović“.
Planira se da se 27 pacijenata prebaci na KBC Dragiša Mišović, dodao je Kon.
Prethodno je održan sastanak kriznog štaba sa kineskim stručnjacima koji su se pozitivno izrazili o merama koje je Srbija sprovela do sada, rekao je Kon.
U Srbiji nema eksponencijalnog rasta zaraženih virusom korona, kojeg bi bilo da nisu uvedene oštre mere nadležnih, saopštili su danas epidemiolog Predrag Kon i Darija Kisić Tepavčević sa Instituta Batut.
Darija Kisić Tepavčević iz Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batutu", rekla je da sada ima 187 zaraženih, a da je stvarni broj pet do 10 puta veći, što znači da teorijski, imamo 1.000 potencijalnih "rezervoara".
Pomenula je da je u nekim zemljama eksponencijalni rast uledio u drugoj ili trećoj nedelji, ali da to ništa ne mora da znači, jer, kako je rekla, virus ne zna koja je nedelja, već samo nalazi put do osetljive osobe.
"Mi moramo da mu sprečimo taj put. Ovaj virus ne može da opstane bez nas, jedino može da opstane u našem organizmu. Mi mu pružamo sredinu za opstanak i razmnožavanje. Ideja je da se ciklus zaustavi, da svaka osoba stekne umuninet, da se on ne širi dalje", rekla je Kisić Tepavčević.
Kako je rekla, kada bi se svaki "rezervoar" dalje širio, na dnevnom nivou bismo imali stotine obolelih, ali da je upravo u tome cilj, da taj broj bude što manji.
"Želimo da broj bude manji. Svaki dan bez smrtnih ishoda će biti pobeda, a onda i smanjenje broja zaraženih", rekla je Kisić Tepavčević.
Pobeda je svaki dan u kome ne gubimo život, kažu dva stručnjaka, na pres konferenciji u Vladi Srbije.
"Ja nikad nisam zadovoljan, uvek bih voleo da je bolje, ali nije ni tako strašno loše. Nemamo takav eksponencijalan rast koji se mogao čekivati i koji bi nesumnjivo bio, da nije bilo mera, koje su korisne. Bar što se tiče epidemije", rekao je Kon, odgovarajući na pitanja novinara.
Kon je ocenio da je vlast u ovoj situaciji pokazala potpuno razumevanje za epidemiološku situaciju, te da su, čak, kako kaže, u nekim trenucima, sa podacima koje su imali, i njega ubedili da je potrebno sprovoditi oštre mere.
“Kada imate toliki ''import'' ljudi iz inostranstva, ne možete to više da kontrolište i zbog toga struka mora da podrži ovde mere. Ne radi ovo sa radošću, ali mora da bi bilo rezultata”, rekao je Kon.
On je dodao da je svaki dan težak, i da je ovo borba za svaki dan.