U karlovačkim lokalima broje goste na prste
Dan nakon proglašenja vanrednog stanja u Srbiji zbog koronavirusa, opštinski Štab za vanredne situacije u Sremskim Karlovcima naložio je ugostiteljskim objektima da skrate radno vreme do 20 sati, a pošto je posle toga uveden i policijski čas, u većini slučajeva lokali rade još kraće.
Takva je situacija i s prodavnicama prehrambene robe, u kojima su, u skladu s preporukama i sopstvenim poslovnim politikama, odredili dužinu rada zaposlenih.
U većini slučajeva trgovci imaju zaštitne maske i rukavice prilikom rada i polako se svi pridržavaju proipisane naredbe o odstojanju, odnosno broju mušterija koje primaju u prodavnice. Kvasac je proizvod koji već desetak dana ne može da se pronađe u trgovinama, dok brašna ponegde povremeno nestane, ali vrlo brzo stignu nove količine.
Posledice ograničenja kretanja ljudi najteže podnose ugostitelji. Uprkos primenjenim svim merama predostrožnosti, nedovoljan broj gostiju prelazi pragove ugostiteljskih lokala da bi poslovali pozitivno.
– Već u subotu, dan pred proglašenje vanrednog stanja, osetio se pad broja gostiju, a u nedelju ih je bilo tri puta manje nego inače – kaže menayer popularnog karlovačkog lokala „Bermet Villa” Radovan Stanković. – O broju gostiju u ponedeljak ne vredi ni govoriti. Imamo uslove da ispoštujemo naredbu da u objektu ne bude više od 50 ljudi, ali šta nam to vredi kada njih u toku celog dana nema toliko. Očekujemo svakog dana da država donese odluku o zatvaranju, a ako se to ne desi, sami ćemo to morati uraditi zbog pada prometa. U ovakvoj situaciji, nažalost, zaboravlja se na privatni sektor.
Karlovci se u pogledu snabdevenosti apoteka maskama i dezinfekcionim sredstvima ne razlikuju od ostalih mesta, pa ako je suditi po tome, nije čudo što malo ko ima masku na licu na ulicama.