Dezinfekcija obuhvata sve u stambenim zgradama
Na građane se već duže apeluje da se higijena mora podići na viši nivo tokom pandemije koronavirusa, pranje ruku mora da bude učestalije, kao i održavanje higijene prostora u kojem se boravi, a savetuje se i njihovo češće provetravanje, da bi bili što sigurniji.
S tim u vezi, razgovarali smo s predstavnicima firmi koje se bave održavanjem stambenih jedinica da bi nas uputili u to na koji način sada uspevaju da održe higijenu ulaza na visokom nivou.
– Imamo malo problem jer je do sredstava za dezinfekciju u ovom trenutku veoma teško doći, stoga bi bilo dobro kada bi državne institucije probale da pomognu u rešavanju tog problema i obezbede firmama koje se bave održavanjem higijene stambenih zgrada dovoljno potrebnih zaliha – kaže za naš list direktor firme „Higijena PS” Ognjen Subotin. – Uspeli smo da obezbedimo neke količine pre proglašenja vanredne situacije, stoga naše radnice uspevaju da alkoholom i asepsolom prebrišu sve one ključne tačke koje su u direktnom kontaktu s građanima. Sada su prioritet dezinfekcija gelendera, dugmića u liftu i na njemu, rešetke, prekidači za zvona i svetlo i slično. Dezinfekcija se radi tri puta nedeljno, dok se podovi i stepeništa čiste po redovnom planu i programu.
Po njegovim rečima, oni su zaduženi za održavanje higijene u oko 200 zgrada, a u vanrednoj situaciji suočavaju se s manjkom radne snage. Neke radnice ne mogu da dolaze na posao jer nemaju kome da povere decu na čuvanje, s obzirom na to da bake i deke moraju da budu izolovani. Ali, uprkos tome, trudiće se da postignu sve norme, da bi se građani osećali sigurnije i bezbednije.
Po rečima generalnog direktora firme za održavanje zgrada i stanova „Major Domus” DOO Radovana Oreščanina, njihova osnovna delatnost su profesionalni upravnici, a poslednje tri godine su i u tehničkom održavanju, ali s obzirom na novonastalu situaciju, organizovali su majstore da idu s dezinfekcionim sredstvima na bazi hlora po zgradama koje su pod njihovom ingerencijom i dezinfikuju sve neophodne elemente koji dolaze u direktan kontakt sa stanarima.
– Kupili smo im zaštitna odela i opremu – maske i rukavice – te su od juče na terenu – kaže Oreščanin. – Primili smo dosta zahteva od stanara za takvom akcijom, stoga smo im izašli u susret, reorganizovali posao i krenuli u ispunjenje tih zahteva. Imamo 350 ulaza i oformili smo sedam timova i na terenu je sedam vozila. Prolazimo kompletne ulaze, od šaltera, pozivnih dugmadi za liftove, kabine liftova, poštanske sandučiće, gelendere unutar celog objekta i slično. Mislim da ćemo za oko tri do četiri dana uspeti da obiđemo svih 350 zgrada u prvoj turi dezinfekcije.
Kako kaže naš sagovornik, osim te aktivnosti, upravnici komuniciraju s mesnim zajednicama, prijavljuju staračka domaćinstva, a često spajaju potencijalne volontere s volonterskim centrom grada.
I. Bakmaz
Foto: „Major Domus” d. o. o.