Izmene u režimu rada vojnozdravstvenih ustanova
BEOGRAD: Vojnozdravstvene ustanove u narednom periodu funkcionisaće sa izvesnim prilagođavanjima aktuelnoj epidemiološkoj situaciji.
Tako je prijem novih pacijenata čije zdravstveno stanje ne zahteva hitnu intervenciju odloženo u svim vojnozdravstvenim ustanovama, Vojnomedicinskoj akademiji, vojnim bolnicama Niš i Novi Sad i Centru vojnomedicinskih ustanova.
Sve operacije, pregledi, stomatološke intervencije i dijagnostičke procedure, osim u hitnim slučajevima, kao i u slučajevima započetog lečenja, dijagnostike i stomatoloških intervencija za koje postoji stručno medicinsko opravdanje, odlažu se za period od 1. jula 2020. godine do daljeg, a o tome ćete biti naknadno obavešteni.
Ova mera predostrožnosti i zaštite prenosa zaraze u sistemu vojnog zdravstva odnosi se i na poslepodnevni rad Vojnomedicinske akademije.
Zakazivanje pregleda u narednom periodu biće regulisano isključivo prema hitnim medicinskim indikacijama, a brojevi telefona službi za zakazivanje vojnozdravstvenih ustanova su:
Vojnomedicinska akademija 011/3608-498, 011/3609-398 i 011/3609-399
Vojna bolnica Niš: 018/555-054 i 018/555-061
Vojna bolnica Novi Sad: 021/4835-382
Centar vojnomedicinskih ustanova Beograd:
VMC Karaburma 011/3205-012
VMC Novi Beograd 011/3205-521
VMC Slavija 011/3203-309
U sistemu vojnog zdravstva uvedene su tri telefonske linije koje će biti dostupne 24 časa, a putem kojih se građani mogu informisati o sledećem:
- za informacije po pitanju zdravstvenih tegoba i preventivnih mera koje mogu preduzeti u vezi korona virusa 064/8467-215 i 064/8467-216
- za psihološku podršku 064/8467-211.
Uprava za vojno zdravstvo donela je odluku o izdavanju recepata za period od šest meseci. Osiguranicima Fonda SOVO izabrani lekar izdavaće recepte za šest meseci, a lekovi će moći da se podignu na mesečnom nivou.
Recepte od izabranog lekara, kao i lekove iz apoteka, za pacijente starije od 65 godina, pacijente koji boluju od težih hroničnih bolesti, kao i nepokretna lica, mogu podići članovi porodice odnosno lica koja na uvid donesu adekvatnu dokumentaciju vojnog osiguranika (ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu, medicinsku dokumentaciju).
Produžen je i rok važenja konzilijarnih mišlJenja izdatih u vojnozdravstvenim ustanovama sa dosadašnjih šest na 12 meseci.
VMA moli osiguranike Fonda SOVO, ali i sve građane zainteresovane za lečenje u vojnozdravstvenim ustanovama, da se pridržavaju instrukcija Vlade Srbije tokom vanrednog stanja u našoj zemlji.
Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je prijem novih pacijenata, čije zdravstveno stanje ne zahteva hitnu intervenciju, odložen u svim vojnozdravstvenim ustanovama - Vojnomedicinskoj akademiji, vojnim bolnicama Niš i Novi Sad i Centru vojnomedicinskih ustanova.
Kako se navodi, u skladu sa Odlukom Vlade Republike Srbije o uvođenju vanrednog stanja, u cilju zaštite zdravlja građana, vojnozdravstvene ustanove u narednom periodu funkcionisaće sa izvesnim prilagođavanjima aktuelnoj epidemiološkoj situaciji.
"Sve operacije, pregledi, stomatološke intervencije i dijagnostičke procedure, osim u hitnim slučajevima, kao i u slučajevima započetog lečenja, dijagnostike i stomatoloških intervencija za koje postoji stručno medicinsko opravdanje, odlažu se za period od 1. jula 2020. godine do daljeg, a o tome ćete biti naknadno obavešteni. Ova mera predostrožnosti i zaštite prenosa zaraze u sistemu vojnog zdravstva odnosi se i na poslepodnevni rad Vojnomedicinske akademije", stoji u saopštenju.
Dodaje se da će zakazivanje pregleda u narednom vremenskom periodu biti regulisano isključivo prema hitnim medicinskim indikacijama.
"Uprava za vojno zdravstvo donela je odluku o izdavanju recepata za period od šest meseci. Osiguranicima Fonda SOVO izabrani lekar izdavaće recepte za šest meseci, a lekovi će moći da se podignu na mesečnom nivou", stoji u saopštenu.
"Recepte od izabranog lekara, kao i lekove iz apoteka, za pacijente starije od 65 godina, pacijente koji boluju od težih hroničnih bolesti, kao i nepokretna lica, mogu podići članovi porodice odnosno lica koja na uvid donesu adekvatnu dokumentaciju vojnog osiguranika (ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu, medicinsku dokumentaciju)", navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je produžen i rok važenja konzilijarnih mišljenja izdatih u vojnozdravstvenim ustanovama, sa dosadašnjih šest na 12 meseci.
"Molimo pre svega osiguranike Fonda SOVO, ali i sve građane zainteresovane za lečenje u vojnozdravstvenim ustanovama, da se pridržavaju instrukcija Vlade Republike Srbije tokom vanrednog stanja u našoj zemlji", piše u saopštenju Ministarstva odbrane.