Soja bi mogla biti skuplja, a žito kao i lane
Ministarstvo poljoprivrede, kako je svojevremeno i najavilo, objavilo je očekivane cene za deset poljoprivrednih proizvoda, s tim što će, kako je saopšteno, u narednom periodu objaviti i cenovnik drugih proizvoda.
Jesenas smo pšenicu posejali na 570.000 hekatara i nju ćemo najpre žeti. Očekivanja su da će tona koštati u proseku oko 160 evra. Najniža cena će biti tokom žetve, a najviša uoči žetve. Vrednost pšenice, pretpostavlja se, u proleće će biti u padu, a na jesen će beležiti rast. Cenovnik je napravljen spram prilika na svetskom tržištu, odnosno polazeći od pretpostavke da će ovogodišnji rod biti u granicama proteklih pet godina, uz neznatna ostupanja, dva do tri odsto naviše ili naniže. Pri izradi cenovnika naše ministarstvo je uzelo u obzir i očekivanja da će u drugom kvartalu biti ukinute carine od sto odsto na srpske proizvode za uvoz na Kosovo i Metohiju.
Cena kukuruza trebalo bi da bude viša u odnosu na protekle godine pošto je potrošnja u svetu veća od proizvodnje pa se zalihe smanjuju (tokom 2019. godine – prodajne 2020). Prosečna cena tone kukuruza, očekivanja su, biće oko 140 evra i kretaće se u rasponu od plus-minus 15 evra. Nekoliko meseci pred žetvu, kada stignu novi izveštaji o svetskim bilansima za ovu godinu, cena kukuruza će se formirati u zavisnosti od izveštaja s berze.
Procena je da će se cena soje kretati od oko 320 do 340 evra. Imaće blagi trend rasta dok se ne objave podaci o zasejanosti i očekivanim vremenskim prilikama u svetu i kod nas, kada će se formirati naredna procena za drugu polovinu 2020. Ipak, sva su očekivanja da će prosečna cena biti blago veća nego cena tokom 2019.
Procenjena godišnja cene žive vage svinja kretaće se od 139 do 145 evra a prosečna 142. Imaće trend rasta u prvoj polovini godine. Tov će se povećavati zbog dobre cene (ali ne preterano zbog skupe prasadi), koja će dovesti do veće ponude nego tražnje (ali ne značajno, da pad cene bude veliki). Cena u EU će biti viša nego u Srbiji, ali su očekivanja da će i u EU pasti u poslednjem kartalu, a onda se očekuje pad kao posledica stabilizacije. Cenovnik svinjskog mesa napravljen je na osnovu procene da će Kina nastaviti da uvozi više svinjetine nego lane, do 3,5 miliona tona u ovoj godini, dok je 2019. kupila 2,6 miliona tona, pa će biti nastavljen rast izvoza svinjetine iz zemalja EU u tu zemlju. Naša zemlja neće izvoziti svinjtinu na kinesko tržište, a ukoliko bude tamo trgovala, to će biti male količine zbog skupog transporta
Procena je da će se godišnja cene žive vage goveda kretatiod 1,86 do 1, 95 evro kilogram i prosečno iznositi 1,9 evro.
Što se tiče voća, analize pokazuju da će se prosečna otkupna cena maline kretati od 50 do 70 odsto prosečne izvozne cene, što bi u trenutnim vrednostima izvozne cene činilo 0,8 do jedan evro. U januaru 2020. godine određene kompanije koje imaju delimično ugovorenu i proizvodnju i prodaju, zaključilale su ugovore avansno po 1,22 evra kilogram.
Z. Delić