Dačić: Odnosi Srbije i SAD beleže pozitivnu dinamiku
BEOGRAD: Unapređenje odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama predstavlja jedan od spoljno-političkih prioriteta Srbije, izjavio je danas ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ocenio da trenutno odnosi dve zemlje, uprkos realnim izazovima, beleže pozitivnu dinamiku.
Dačić je, otvarajući konferenciju "Savezništvo SAD sa Jugoslavijom - Srbijom: Hladni rat, pozitivni aspekti američko-srpske saradnje kroz istoriju", naveo i da je poslednjih godina intenziviran politički dijalog na svim nivoima i u brojnim oblastima.
“Unapređenje odnosa sa SAD predstavlja jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije, kao izraz uvažavanja značaja SAD u globalnom međunarodnom poretku i ostvarivanju projekcije našeg regiona kao bezbednosno i ekonomski stabilnog i demokratski utemeljenog dela ujedinjene evropske zajednice država”, kazao je šef srpske diplomatije.
Dodaje da tome svedoči i upravo okončana poseta predsednika Aleksandra Vučića Vašingtonu, tokom koje je predsednik imao važne razgovore sa visokim američkim zvaničnicima i na kojima je ponovljena nedvosmislena i bezuslovna podrška nastavku dijaloga sa Prištinom i momentalnom ukidanju taksi koje je Priština nezakonito uvela Srbiji i BiH.
Pitanje Kosova i Metohije, koje je za Srbiju od vitalnog nacionalnog interesa i predstavlja najveći političko-bezbednosni izazov, takođe je važna tema političkog dijaloga dve zemlje, kazao je Dačić i dodao da uprkos razlikama u stavovima, Srbija ostaje potpuno otvorena za dalje razgovore na tehničkom i političkom nivou.
Dodaje da pri tome Srbija SAD vidi kao jednog od ključnih partnera u procesu postizanja trajnog i održivog rešenja.
“Nadamo se da će specijalni izaslanici SAD Grenel i Palmer nastaviti svoj konstruktivan pristup i aktivan angažman u prevazilaženju zastoja u dijalogu, kao i da će pružiti pomoć u iznalaženju obostrano prihvatljivog, fer i održivog rešenja”, istakao je Dačić.
Navodi i da se Srbija nada da će odmah nakon ukidanja nezakonito uvedenih taksi na robu iz centralne Srbije i BiH, bez dodatnog uslovljavanja merama reciprociteta, dijalog biti nastavljen.
Srbija posebno ceni podršku koju SAD kontinuirano pruža u ostvarivanju punopravnog članstva u Evropskoj uniji, kazao je Dačić dodajući da očuvanje pozitivne dinamike u procesu evropskih integracija je od ključnog značaja za stabilnost i razvoj Srbije, ali i celog regiona.
Istakao je i da je za Srbiju jako važno jačanje bilateralne saradnje sa SAD i na drugim poljima - kulture, nauke, sporta i drugih oblasti, što se, dodaje, posebno odnosi na potrebu za intenziviranjem ekonomskih veza i saradnje sa investicionim partnerima.
Reforme i mere koje sprovodimo, između ostalog, imaju za cilj stvaranje još povoljnijeg i sigurnijeg privrednog ambijenta koji će ubrzati kako privlačenje i realizaciju stranih ulaganja, u kojima su SAD do danas učestvovale sa blizu četiri milijarde dolara, tako i jačanje srpskih privrednih kapaciteta”, naveo je šef srpske diplomatije.
Dačić kaže da Srbija u svojim odnosima sa SAD, kao i u svom celokupnom delovanju na međunarodnom planu, nastoji da se potvrdi kao aktivan, odgovoran i pouzdan partner koji je istovremeno i nosilac regionalne stabilnosti.
I to, kako kaže, počev od jačanja regionalnih odnosa, stabilizacije Zapadnog Balkana i rešavanja otvorenih pitanja kao preduslova za razvoj čitavog regiona, preko adekvatnog postavljanja prema pitanjima poput migrantske krize, nastavka uspešne bilateralne saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala i međunarodnog terorizma, učešća u mirovnim misijama, vojnoj saradnji sa SAD.
Dačić je zahvaljujući organizatoru konferencije Atlanstskom savetu Srbije kazao da Ministarstvo spoljnih poslova i Vlada Srbije pozdravljaju inicijative koje za cilj imaju bolje međusobno razumevanje kao polaznu osnovu za dalje jačanje bilateralnih odnosa sa SAD.
Prema njegovim rečima, današnji skup će poslužiti sagledavanju istorijskog konteksta i osvetljavanju pozitivnih iskustava istorijskog savezništva, od trenutka priznavanja Kraljevine Srbije od strane SAD, vremena Balkanskih ratova, zatim pred Prvi svetski rat, perioda između dva svetska rata, kao i u doba Drugog svetskog rata i posleratnog perioda, kada se tadašnja Jugoslavija suočavala sa brojnim izazovima.
“Današnji događaj predstavlja jasnu potvrdu nastojanja da naše odnose osnažujemo ne samo na političkom i ekonomskom nivou, već i kroz jačanje naučnih, kulturnih i svih drugih veza koje će naše države i narode činiti bliže jedne drugima”, kazao je šef srpske diplomatije.
Podsetio je da su odnosi Srbije i SAD uspostavljeni još 1881. godine, a prvi zabeleženi predlog o uspostavljanju diplomatskih odnosa, seže sve do doba Kneza Mihaila, odnosno do maja 1867. godine.
Dačić je primetio da su u gotovo 140 godina diplomatskih odnosa odnosi Srbije i SAD prolazili kroz mnogo faza od kojih, kako kaže, nisu baš sve bile pozitivne i uzajamno korisne.
“Sa nekim izazovima i negativnim percepcijama i danas se suočavamo i imamo različita gledišta po nekim, za naše dve zemlje, ključnim pitanjima”, kazao je.
Ipak, Dačić naglašavajući samo pozitivne stvari iz odnosa dve zemlje, kaže da na značaj i razmere međusobnog poštovanja podseća i najdirljiviji momenat u tim odnosima kada se 28. jula 1918. godine, u čast žrtava srpskog naroda u Velikom ratu, srpska zastava zaviorila na Beloj kući, ali i na svim američkim javnim institucijama.
“Bila mi je izuzetna čast što sam 2018. godine i sam imao priliku da i u Vašingtonu, u Kongresu SAD, kao i u Beogradu, obeležim ovaj datum, prisećajući se sa američkim prijateljima istorijskog savezništva naša dva naroda”, dodao je šef srpske diplomatije.
Podećajući na ugledne srpske naučnike, poput Nikole Tesle i Mihajla Pupina, Dačić je kazao da su i oni približili Srbiju Americi, a da su njihova istorijska dostignuća dodatno povezala dva naroda i dala nemerl?iv doprinos čovečanstvu.
Govoreći o odnosima SAD i Jugoslavije, šef srpske diplomatije je kazao da su ti odnosi neretko bili diktirani turbulencijama na globalnom planu, kao i složenom strukturom Jugoslavije u tom periodu istorije.
Podsetio je i na operciju Halijard iz perioda Drugog svetskog rata opisujući je kao “najveći vazdušni most u okupiranoj Evropi, putem koga je spaseno gotovo 500 oborenih američkih pilota i vazduhoplovnog osoblja”.
“Ova operacija je, pomalo kao paradigma naših odnosa, decenijama bila obavijena velom tajne”, kazao je Dačić.
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić kazao je da Srbija ne krije vojnu saradnju koju ima sa Rusijom i drugim međunarodnim partnerima i dodaje da Beograd sigurno neće učestvovati u nečemu što je suprotno međunarodnim konvencijama i stavovima.
Dačić je to kazao odgovarajući na pitanje novinara da li će Srbija da prestane sa kupovinom oružja iz Rusije.
Kako je naveo, on je još pre nekoliko meseci razgovorao sa direktorom američke radne grupe za kontrolu naoružanja Tomasom Zarzeckijem, te da su oni otvoreno razgovarali o tom pitanju.
"Ne krijemo ništa što se tiče naše vojne saradnje sa svima, ne samo sa Ruskom Federacijaom i shodno tome sigurno nećemo učestvovati u nečemu što bi bilo suprotno nekim međunarodnim konvencijama i stavovima", naglasio je Dačić.
Kaže da će Srbija nastaviti da vodi politiku otvorenosti u oblasti vojne saradnje i negovati istu u budućnosti i sa SAD, i sa Kinom i sa NATO...
"Američki stav nije da treba da se prestane sa kupovinom, to se ne odnosi na sve vrste oružja. Postoji dosta kriterijuma o kojima smo razgovarali. Zarzecki je otišao zadovoljan iz Beograda i dogovorili smo se da naša ministarstva, pre svega ministarstava odbrane, imaju korektnu komunikaciju da ne bi nastali problemi", kazao je Dačić.
Dačić je dodao da je Zarzecki tražio čak razgovor na nižem nivou, ali da je on zajedno sa predsednikom Aleksandrom Vučićem dogovorio da primi Zarzeckija kako bi pokazali želju da otvoreno komuniciraju.
"Ovde je reč o veoma pažljivom setu različitih stavki šta to sada podrazumeva, odnosno da li ta količina oružja pretpostavlja određenu zavisnost u odnosu na zemlju od koje kupujete", kazao je Dačić i dodao da nije reč o količinama koje mogu da ugroze svetsku stabilnost.
Američki ambasador u Beogradu Entoni Godfri izrazio je zahvalnost što je Srbija pokazala transparentnost prema ambasadi i Zarzeckiju po pitanju nabavke naoružanja.
Ali, kako je naveo, to ne znači da SAD budno ne prati sve transakcije koje se odvijaju u ovoj oblasti i da Kongres nije zabrinut zbog te teme.
"Zakon koji reguliše tu oblast, odnosno sankcije, veoma je komplikovan i Zarzecki je pokušao da objasni sve detalje na tu temu. Nastavljamo da pratimo, ali smo veoma zahvalni na transparentnosti druge strane", zaključio je Godfri.