Prvo zasedanje Zapadnobačkog okružnog štaba za vanredne situacije
SOMBOR: Pod predsedavanjem Dušana Marijana, načelnika Zapadnobačkog upravnog okruga, u Somboru je prvi put u ovom sazivu zasedao Okružni štab za vanredne situacije.
Prema rečima Marijana, koji je po funkciji ujedno i komandant Okružnog štaba, zvaničan povod za zasedanje je bilo obeležavanje 1. marta, Međunarodnog dana civilne zaštite, pošto je prepoznata potreba da se ovaj donekle zanemareni sistem ponovo značajnije stavi u funkciju, pre svega zbog brojnih izazova koji prete i na globalnom nivou.
- Suočavamo se nastavkom migrantske krize, pojavom korona virusa i u našem neposrednom susedstvu, a ne treba zanemariti i potrebu reagovanja u slučaju elementarnih nepogoda – pojasnio je razloge za zasedanje Okružnog štaba za vanredne situacije njegov komandant i naglasio da su sve nadležne službe na području Zapadnobačkog upravnog okruga u stanju pripravnosti kako bi se uspešno reagovalo na bilo kakve nepredviđene situacije. – Što se tiče migrantske krize, očigledan je porast broja migranta, pogotovo na ulicama Sombora, a svi oni koji su, da tako kažem, višak vraćaju se u centre u kojima su i registrovani tokom svog puta kroz Srbiju ka Evropi. Kako se u medijima čuju najave da bi Turska mogla potpuno otvoriti svoje granice za migrante na njihovom putu ka zapadu trebamo se prpremiti i za eventualni veći talas novopridošlih migranata. Nadamo se da do toga neće doći, ali svakako sve naše službe moraju biti spremne i za takav scenario – rekao je načelnik ZBUO i komandant Okružnog Štaba za vanredne situacije Dušan Marijan.
Kako je jedan od izvestilaca na jučerašnjem zasedanju Okružnog Štaba za vanredne situacije bila i dr Dragoslava Čubrilo, direktorka somborskog Zavoda za javno zdravlje, ovdašnja javnost se mogla upoznati i sa akutelnom situacijom vezanom za epidemiju korona virusa.
- Naravno, u našoj zemlji, pa i u Zapadnobačkom okrugu još uvek nije registrovana pojava oboljevanja od korona virusa, ali u saglasju sa ostalim ustanovama i službama preduzimamo sve mere i pratimo stanje na terenu – naglasila je dr Čubrilo, napominjući da, s obzirom na činjenicu da se Sombor nalazi na tromeđi Srbije i Mađarske kao zemalja u kojima do sada nije registrovan korona virus i Hrvatske, koja se već suočila sa prvim obolelim od ove bolesti, na graničnim prelazima dežuraju ekipe sanitarne inspekcije, dok su epidemiolozi ŽJZ u konstantnoj, dvadesetčetvoročasovnoj pripravnosti.
– Naši lekari, kao i kolege u drugim zdravstvenim ustanovama su spremni za suočavanje sa ovim oboljenjem, imamo procedure po kojima se postupa u slučaju izbijanja epidemije propisane od strane krovnog Instituta za javno zdravlje „Batut“ i republičkog Ministarstva zdravlja. To znači da će, u slučaju potrebe, osobe suspektne na infekciju korona virusom biti stavljene pod stručni epidemiološki nadzor, u izolaciju, potom se dokazuje prisustvo virusa i u slučaju potvrdne analize postupa se u skladu sa epidemiološkim indikacijama – rekla je dr Dragoslava Čubrilo, direktorka Zavoda za javno zdravlje koji je nadležan za sve četiri lokalne samouprave Zapadnobačkog upravnog okruga (Sombor, Apatin, Kula i Odžaci), pozivajući javnost da ne podleže panici i preduzima preventivne mere kao i u slučaju ostalih kapljičnih infekcija respiratornih organa.
Prema rečima dr Dragoslave Čubrilo, u Somboru je do sada zabeležen samo jedan pacijent suspektan na prisustvo korona virusa, ali je nakon detaljnih analiza odbačena mogućnost pojave ove zarazne bolesti i na Zapadu Bačke.
- Radi se o mlađem muškarcu, koji je početkom februara došao iz Kine u kojoj radi kao profesor engleskog jezika i koji se odmah po dolasku i javio lekaru. Mada ne radi u blizini grada Vuhana, uostalom boravi daleko i od cele te pokrajine, preventivno je detaljno pregledan i testiran, nakon čega je nepobitno utvrđeno da u svom organizmu nema prisustvo korona virusa – umiruje javnost dr Čubrilo.
M. Miljenović