Novosadski viši sud predstavio prošlogodišnji rad
Praćenjem stanja i potreba suda, pre svega u interesu građana, sudska uprava novosadskog Višeg suda uspela je da obrazloži nužnost povećanja broja sudija, pa se očekuje da uskoro Visoki savet sudstva donese odluku o raspisivanju konkursa za šest sudijskih mesta.
To bi trebalo umnogome da rastereti i ubrza suđenja, prevashodno u drugostepenoj građanskoj materiji, da bi se građanima brže pružila pravda i da bi se smanjio broj prigovora na suđenje van razumnog roka, a sledstveno, i iznos odšteta koje po tom osnovu država isplaćuje.
Prošle godine u pomenutoj instituciji bilo je u radu 23.155 predmeta, a rešeno je oko polovine. Prosečan priliv predmeta po sudiji je 42 i savladan je gotovo ceo.
– U krivičnom odeljenju takvih problema nema – naveo je na konferenciji za novinare predsednik Višeg suda Miroslav Alimpić, koji je na tu funkciju stupio lane u oktobru. Uz to, Alimpić je i sudija Apelacionog suda.
– Devet sudija je postupalo u krivičnoj nadležnosti, od toga šestoro u Posebnom odeljenju, a sada četvoro postupa u prvostepenoj krivičnoj materiji – objasnila je sudija Ivana Josifović, potkrepivši to brojkama. – Lane je rešeno je 179 prvostepenih krivičnih predmeta, odnosno oko 15 mesečno, koji se mahom bave najsloženijim i najtežim delima, za koja su zaprećene kazne preko deset godina. Naravno, prema specijalnim nadležnostima imamo i određen korpus krivičnih dela sa zaprećenim manjim kaznama, ali zbog njihovog značaja, zakonodavac ih je stavio u isključivu nadležnost Višeg suda. Od toga, donete su dve oslobađajuće presude, tri odbijajuće i najveći broj je, očekivano, osuđujućih, koje je mahom potvrdio Apelacioni sud. Osnovano očekujemo da će uz nove sudije porasti broj rešenih predmeta, ali naglašavam da cilj našeg suda nije isključivo brzina u radu, nego i kvalitet.
Sudija Ana Stamenić je navela da su pre formiranja posebnih odeljenja za borbu protiv korupcije sve sudije prošle specijalizovane obuke, a da se najveći broj predmeta odnosi na dela iz oblasti privrednog poslovanja. Najčešće se radi o zloupotrebama službenog položaja, zloupotrebama položaja odgovornih lica, prevarama u poslovanju, odnosno proneverama, krijumčarenjima, primanjima i davanjima mita.
– U svakom od tih predmeta postoje koruptivni elementi – kazala je sudija Stamenić. – Naša teritorijalna nadležnost je šira od nadležnosti Višeg suda, zapravo, podudara se s područjem koje pokriva novosadski Apelacioni sud – Vojvodina i opštine Šabac i Loznica.
U Posebnom odeljenju Višeg suda u Novom Sadu za suzbijanje korupcije, od početka marta pretprošle godine do 26. februara ove, pravnosnažno je okončano 342 predmeta. Od donetih presuda, čak 186 je završeno prihvatanjem sporazuma o priznanju krivičnog dela zaključenog između okrivljenih i tužilaca.
Analizom izrečenih krivičnih sankcija, utvrđeno je da su, osim kazni, izricane i mere oduzimanja imovinske koristi i mere zabrane vršenja poziva, delatnosti i dužnosti.
U Višem sudu postoji i Služba za pomoć i podršku svedocima i oštećenima, koja je počela da radi 1. juna 2015. godine, i zajednička je za Osnovni sud u Novom Sadu, Viši sud u Novom Sadu i Apelacioni sud u Novom Sadu, u krivičnim postupcima koji se vode pred tim sudovima.
Kako je naveli portparolka Jelena Ostojin, postoji posebna prostorija za svedoke i oštećene koja je opremljena uređajima za prenos zvuka i slike i u kojoj se saslušanje posebno osetljivih svedoka, maloletnih lica i žrtava krivičnih dela obavlje bez prisustva stranaka i učesnika krivičnog postupka. Time se obezbeđuju uslovi za sigurno i bezbedno svedočenje i pomaže oštećenima i svedocima da prevaziđu negativna osećanja u vezi sa svojim učešćem u krivičnom postupku. Na taj način je ispitano više od 100 svedoka i oštećenih.
Služba obavlja poslove pružanja podrške i pomoći svedocima i oštećenima kroz davanje objašnjenja njihovih uloga u krivičnom postupku, načina na koji se postavljaju pitanja pred sudom, pravne terminologije, naplate troškova dolaska i sve ostale pravne informacije u vezi s njihovim svedočenjem. Sa zaposlenim u Službi svedoci i oštećeni neće moći da razgovaraju o sadržini iskaza niti će moći da dobiju pravne savete koji se tiču samog svedočenja.
M. Vujačić